Päťdesiatročná Dana sa svojím pracovným nasadením vyrovnala aj o dvadsať rokov mladším kolegyniam. Po nevyležanej chrípke však akosi nevládala, mala pocit akoby z nej niekto vysával energiu. Bola taká unavená, že zanedbávala nielen prácu, ale aj domácnosť a deti. Mala pocit, že sa k nej únava nasťahovala natrvalo, a tak čelila obvineniam, že je lenivá, že simuluje. Začala chodiť po rôznych vyšetreniach. Napokon až endokrinológ usúdil, že príčinou Daninej veľkej chronickej únavy je porucha štítnej žľazy.
Hľadáte partnera?
SME.sk spustilo serióznu zoznamku Dvaja.sme.sk.
Seriózne zoznámenie
Môžu to byť hormóny
Môže ísť o chronické vírusové, baktériové, plesňové či parazitátne ochorenie, ale aj o anémiu, poruchy imunity, onkologické nálezy, chronické ochorenie srdca, pľúc, pečene, poruchy imunity, psychiatrické poruchy... Takisto aj o ochorenie endokrinného systému.
Hormóny štítnej žľazy sú totiž životne dôležité látky, bez ktorých organizmus nie je schopný správne pracovať. Štítna žľaza a jej správna funkcia sú nevyhnutné napríklad na otehotnenie, vývoj plodu, správny vývoj a rast dieťaťa a aj na celý ďalší život človeka. Pôsobia aj na nervový systém a jeho správne fungovanie. Najčastejším problémom v súvislosti so štítnou žľazou je jej znížená funkcia, tzv. hypotyreóza. Postihuje najmä ženy a jej výskyt stúpa s vekom.
Ako sa prejavuje
Znížená funkcia štítnej žľazy je najčastejšie podmienená autoimunitným zápalom, pričom porucha sa zvyčajne vyvíja pomaly. Pacienti pociťujú silnú únavnosť, ospalosť, môžu zaznamenať prírastok hmotnosti. Vyskytujú sa aj obstipácie, vypadávanie vlasov, suchá pokožka.
Znížená funkcia môže byť spojená aj s vyšším krvným tlakom, spomalením srdcovej činnosti, výskytom opuchov či zvýšením hladiny tukov v krvi. Na druhej strane, pri zvýšenej funkcii štítnej žľazy sa prejavy líšia – pacienti sa sťažujú na búšenie srdca, tras rúk, chudnú napriek zvýšenému prísunu jedla a pod.
Určiť diagnózu nie je ľahké
Ak sa nepotvrdí ani jedna zo spomínaných chorôb endokrinného systému, ostáva len diagnóza únavový syndróm. Ako už samotný názov napovedá, je preň typická nadmerná únava. Aby sa mohla klasifikovať ako únavový syndróm, mala by pretrvávať viac ako šesť mesiacov a neustúpiť ani po odpočinku.
Únavový syndróm sa zároveň prejavuje aj dlhodobými bolesťami v krku a bolesťami krčných lymfatických uzlín, bolesťami svalov, kĺbov, hlavy, poruchami spánku, ospalosťou, zhoršením pamäti, poruchami koncentrácie, príznakmi depresie, prípadne úzkosti či zvýšenou teplotou.
Nedá sa zmerať
Problémom pri diagnostike únavového syndrómu je, že únava sa nedá zmerať. Ba ani príčina únavy nie je celkom jasná. Za kým teda ísť, ak vás trápia spomínané príznaky? Chronická únava je ochorenie multidisciplinárneho charakteru, preto je na stanovenie diagnózy i liečbu dôležitá spolupráca viacerých špecialistov – imunológa, ORL odborníka, endokrinológa, neurológa, internistu, psychiatra, reumatológa a infektológa.
Kto je najviac ohrozený?
U žien býva únavový syndróm diagnostikovaný dva- až štyrikrát častejšie ako u mužov. Najčastejšie sa vyskytuje vo veku 20 až 50 rokov a často postihuje aktívnych ľudí, vyťažených v rodine i v zamestnaní. Únava sa nevyhne ani mladým dievčatám, ktoré dlhodobo pracujú v strese, bez oddychu a s následnými poruchami imunity.
Klinický priebeh chronickej únavy sa líši u každého pacienta. Striedajú sa obdobia zlepšenia a zhoršenia príznakov. Liečba zahŕňa najmä zmenu životného štýlu, dostatok kvalitného spánku, vyhýbanie sa stresu, pravidelné cvičenie, najlepšie pod dohľadom fyzioterapeuta, psychoterapia, užívanie predpísaných liekov, príjem vitamínov, racionálna strava bohatá na čerstvé ovocie a zeleninu.
Pacienti s touto diagnózou by sa v prevencii proti únave mali naučiť veľa oddychovať, otužovať, nepokračovať v doterajšom pracovnom tempe, všeobecne spomaliť, dopriať si dostatok spánku, vyhýbať sa alkoholu a fajčeniu, pravidelne cvičiť a spestriť to prechádzkami na čerstvom vzduchu.
Otestujte sa
Chronickou únavou zrejme trpíte, ak sa u vás objavujú nasledovné príznaky:
- náhla a vracajúca sa únava, ktorá zníži vašu doterajšiu aktivitu asi o 50 percent a trvá dlhšie ako šesť mesiacov,
- veľké vyčerpanie, strata výdrže,
- nevysvetliteľná svalová slabosť, bolesť svalstva a únava po záťaži, ktorú pacient predtým bez problémov zvládal, svalová bolesť aj na dotyk,
- zvýšená teplota,
- bolesti hlavy, najčastejšie v oblasti čela a za ušami,
- zvýšená citlivosť lymfatických uzlín,
- migrujúce bolesti malých a veľkých kĺbov,
- poruchy spánku, pamäti, ťažkosti so sústredením,
- svetloplachosť, porucha videnia,
- podráždenosť, napätie, vnútorný nepokoj,
- strach, depresie.