SME

Ako pomôcť svojej pamäti

Mám sklerózu, deravú hlavu, prievan v hlave – takéto a podobné frazeologizmy bežne používa každý z nás. Čo však, ak nás pamäť začne zrádzať viac, ako je zdravé?

Na zlepšenie pamäti sa zvyknú odporúčať prípravky s výťažkami z ginka, avšak k tomuto problému treba pristupovať oveľa komplexnejšie.Na zlepšenie pamäti sa zvyknú odporúčať prípravky s výťažkami z ginka, avšak k tomuto problému treba pristupovať oveľa komplexnejšie. (Zdroj: Fotolia)

Na posilnenie a zlepšenie pamäti existujú rôzne postupy a triky, od rôznych spôsobov jej trénovania až po medikamentóznu liečbu napríklad v prípade takého závažného ochorenia, ako je Alzheimerova choroba. Spomedzi rôznych foriem tréningu pamäti treba spomenúť fyzickú aktivitu. Je to jednoduché, viac-menej každému dostupné riešenie, ktoré má priaznivý dosah na celkové zdravie, nielen pamäť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aeróbny pohyb zlepšuje krvný obeh, čo má priaznivý dopad aj na činnosť mozgu. Podľa niektorých vedcov tak dochádza k stimulácii nervových buniek v hypokampe a zlepšuje sa ich funkcia. Hypokampus je časť mozgu, ktorej bunky sú pri Alzheimerovej chorobe najskôr zasiahnuté.

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi vhodnou pohybovou aktivitou je tanec, tí, čo sa tejto zdravej a aj estetickej fyzickej aktivite venujú, vykazujú lepšie výsledky pri testovaní kognitívnych schopností. A vedecké štúdie potvrdili, že to platí aj o pacientoch, ktorí trpia Alzheimerovou chorobou. Ak si z nejakých dôvodov nemôžete chodiť zatancovať, činnosť svojho mozgu môžete podporiť aj doma v kresle. Ako? Jednoducho, kreslením. Takáto činnosť môže fungovanie vášho mozgu tiež významne posilniť, a tí, čo radi kreslia, majú aj uvoľnenejšie myslenie. Samozrejme, ak chcete zaznamenať výsledky, tak spomínané činnosti by nemali byť zriedkavou, ale pravidelnou súčasťou vášho života.

Krížovky nestačia

Kupujete svojim rodičom – seniorom krížovkárske časopisy s pocitom, že ste urobili dosť pre podporu ich mozgovej činnosti a zlepšenie pamäťových funkcií? Neuropsychologička PhDr. Karin Pribišová z Univerzitnej nemocnice Bratislava – Ružinov v časopise Neuro magazín (číslo 3 – 4/2013) uvádza, že to, čo si treba trénovať je nielen pamäť, ale aj komplexné kognitívne schopnosti – myslenie, vnímanie, pozornosť, mentálna flexibilita, schopnosť riešiť problémy a pod. Lúštenie krížoviek tak zďaleka nestačí.

SkryťVypnúť reklamu

Princíp neuropsychologickej rehabilitácie vysvetľuje odborníčka na príklade posilňovne. „Keď do nej začneme chodiť a budeme dvíhať povedzme dvojkilové činky, najprv to bude ťažšie, ale po čase to hravo zvládneme. Aby sme v tréningu postúpili, musíme prejsť na ťažšie závažia. Podobné je to s mozgom – ak ho budeme zaťažovať len jedným stereotypným spôsobom, vlastne preň veľa nerobíme,“ uvádza Karin Pribišová.

Nielen ginko

Na zlepšenie pamäti mnohí zvyknú siahnuť aj po prípravkoch s výťažkami s ginka dvojlaločného. Vedeli ste však, že napríklad aj šalvia lekárska má podporné účinky na zlepšenie pamäti? V knihe Všetko o liečivých rastlinách od Ursel Bühringovej sa uvádza zistenie britských neurológov, podľa ktorých olej zo šalvie lekárskej môže zlepšiť výkon pamäti. „Údajne brzdí enzým acetylcholínesterázu, ktorý odbúrava acetylcholín, pozitívne ovplyvňujúci pamäť. Tým ostáva acetylcholín dlhšie dostupný a pamäť pracuje lepšie. U ľudí s Alzheimerovou chorobou sa tvorí veľmi málo týchto mediátorov a šalvia lekárska pravdepodobne môže otvoriť novú cestu k liečbe tejto choroby,“ píše autorka v publikácii o liečivých rastlinách.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 070
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 072
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 106
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu