Tehotenstvo, pôrod a starostlivosť o narodené dieťatko prinášajú množstvo nových situácií a problémov, ktoré vyvolávajú nielen radostné pocity, ale aj mnohé obavy, či ich mladí rodičia budú schopní správne riešiť.
Budúce mamičky by rozhodne nemali podceňovať zdravú životosprávu, okrem zdravej stravy a pitného režimu je pre ženu v očakávaní veľmi dôležitý aj dostatok pohybu. Tehotenstvo nie je choroba a pokiaľ žena nemá závažné zdravotné ťažkosti, ktoré ju obmedzujú, určite by sa nemala pohybu vyhýbať. Treba, samozrejme, eliminovať také cvičenia, pri ktorých hrozí napríklad náraz do bruška, a vyhýbať sa treba aj skákavým a rotačným cvikom, ktoré môžu byť pre tehotnú ženu nebezpečné. Odborníci ako vhodný typ fyzickej aktivity odporúčajú napríklad rôzne cvičenia vo vode.
Obavy, smútky a depresie
Popôrodná depresia je oveľa častejším problémom, ako by sa mohlo zdať a rozhodne tieto problémy netreba brať na ľahkú váhu. Krátkodobé zmeny nálady vyplývajú z popôrodnej hormonálnej rozladenosti organizmu spôsobenej prudkým poklesom estrogénov a progesterónu a obvykle do pár dní po pôrode odznejú.
V závažnejších prípadoch však odborníci hovoria o popôrodnej depresii a môže sa objaviť dokonca aj po dlhšom čase, niekedy až rok po pôrode. Určite je namieste vyhľadať odbornú pomoc, neliečená popôrodná depresia môže zhoršovať bežné fungovanie matky, a tak aj jej starostlivosť o dieťa.
Situáciu rozhodne netreba podceňovať, nemožno vedieť, ako sa stav mamičky bude ďalej vyvíjať – najhorším variantom dôsledkov neliečenej popôrodnej depresie je pokus o samovraždu, čo dokonca ublíženie na zdraví alebo živote dieťaťa.
Informácie sú základ
Čokoľvek, čo vás zaujíma v súvislosti s tehotenstvom, pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa sa môžete dozvedieť 12. apríla na seminári Maternitycare Saturday 2014 v bratislavskom hoteli Devín od 9.00 do 18.00 hod. Pripravených je množstvo prednášok na rôzne témy – napríklad pôrod, ľahší pôrod, baby blues, aromaterapia, bonding alebo prítomnosť partnera pri pôrode pod., kde fundovaní odborníci – lekári, pôrodné asistentky, laktačné poradkyne, duly či fyzioterapeuti poradia, povzbudia a naučia budúce mamičky, ako sa čo najlepšie popasovať s novou životnou rolou.
Medzi odborníkmi nebude chýbať ani psychologička či výživová poradkyňa. V rámci workshopu Drobček, ktorý povedie dvojnásobná mamička a detská zdravotná sestra z novorodeneckého oddelenia, sa môžete naučiť, ako správne manipulovať s bábätkom, ako správne postupovať pri jeho kúpaní, prebaľovaní, polohovaní či ošetrovaní. Osviežením bude beseda na tému Príchod dieťaťa otrasie celou rodinou, ktorú povedie moderátorka Renáta Názlerová, kde v rámci vtipnej a nenásilnej diskusie spolu s ňou budete môcť prebrať nielen nastávajúce radosti, ale napríklad aj to, ako sa pripraviť na rolu budúcich rodičov vo finančnej oblasti.
Ak sa chcete poradiť s inými ženami v pohodlí domova, kliknite na Naničmama.sk, komunitný web pre ženy. Zistíte, že so svojimi problémami nikdy nie ste samy.