SME

Oči prezradia, či na vás číha cukrovka

Oči nezrkadlia len ľudské city a pocity, ak sa vám do nich zahľadí lekár, dokáže z nich napríklad vyčítať, či vám hrozí také závažné ochorenie ako cukrovka.

(Zdroj: Fotolia)

Predstavte si, že idete na vyšetrenie k očnému lekárovi a on vám po chvíli oznámi nepríjemnú správu: v horizonte piatich rokov môžete dostať cukrovku. Pýtate sa, čo má spoločné oftalmológ s cukrovkou?

V očiach naozaj možno okrem lásky či nenávisti vyčítať aj dôležité informácie, ktoré sa týkajú zdravotného stavu. Napríklad cievy v oku sú jediné cievy viditeľné voľným okom, takže nikde inde nemôže lekár jednoduchým pozorovaním posúdiť stav ciev v takom rozsahu ako práve v oku. Znamená to, že aj pri bežnom očnom vyšetrení vás možno očný lekár prekvapí, keď vás následne pošle ku kardiológovi, pretože je schopný odhaliť, či sa na stave vašich ciev podpísala hypertenzia či ateroskleróza.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vyšetrenie šošovky

Zaujímavou vedeckou novinkou je možnosť špeciálnym vyšetrením očnej šošovky odhaliť riziko vzniku diabetu 2. typu. Vyšetrenie sa robí fluorescenčným biomikroskopom ľudskej šošovky, a je veľmi rýchle a jednoduché. Vďaka nemu sa pacient dozvie, či a v akom časovom horizonte ho ohrozuje cukrovka 2. typu, čo nemusí odhaliť bežná preventívna prehliadka u všeobecného lekára. Človek, ktorému nie je jeho zdravie ľahostajné, tak môže navštíviť diabetológa a včas zmeniť napríklad svoju životosprávu, aby vzniku ochorenia zabránil, alebo jeho vznik aspoň čo možno najviac oddialil.

Šošovka to prezradí

Čo sa vlastne vyšetrením zisťuje? Očný lekár MUDr. Pavol Veselý, z bratislavskej očnej kliniky VESELY / Očná Klinika mal spomínaný biomikroskop zapožičaný tri týždne a vyšetril ním mnohých pacientov. Vysvetľuje, že „vyšetrením sa odhalí, aká je v šošovke koncentrácia AGE látok. Tieto látky sú koncovými produktmi neenzymatickej glykácie, čiže metabolizmu cukrov. V princípe prístroj pracuje na odhalení autofluorescencie v ľudskej šošovke. Šošovka sa ožiari modrým svetlom, ktoré provokuje autofluorescenciu AGE látok, ktoré sú v nej uložené.“

SkryťVypnúť reklamu

Spomínané AGE látky sa podľa lekára veľmi ľahko naviažu na rôzne druhy bielkovín. A keďže šošovku tvoria hlavne bielkoviny, tak AGE látky sa tu ľahko ukladajú, no už ťažko sa z nej dostávajú preč. AGE látky sa tvoria aj u zdravých ľudí, avšak u tých, čo majú vyššie riziko vzniku cukrovky alebo ňou už trpia, sa ich v šošovke nahromadí oveľa viac. A čím viac AGE látok sa v šošovke nahromadí, tým vyššia je jej autofluorescencia, ktorú prístroj dokáže určiť.

Tak podľa lekára možno stanoviť pravdepodobnosť vzniku cukrovky 2. typu s výhľadom na päť rokov. Samozrejme, rolu zohrávajú aj ďalšie faktory, ako napríklad pozitívna rodinná anamnéza, obezita, BMI, fajčenie, životospráva a pod.

Zdokonalenie diagnostiky

Lekár považuje vyšetrenie šošovky fluorescenčným biomikroskopom za výbornú pomôcku v rámci prevencie takého závažného ochorenia, akým cukrovka nepochybne je. Dodáva, že zatiaľ prebehli štúdie v USA a v krátkom čase sa má uskutočniť veľká štúdia aj v IKEM-e – Inštitúte klinickej a experimentálnej medicíny v Prahe.

SkryťVypnúť reklamu

„Prvé dve americké štúdie preukázali veľmi významnú spojitosť medzi vyšetrením šošovky a cukrovkou. Skúmali jednak čerstvo diagnostikovaných diabetikov, ktorí sa ešte neliečili, a tiež zdravých ľudí, takže na základe korelácie zistených parametrov vedci zistili súvislosť s rizikom vzniku cukrovky 2. typu,“ hovorí Pavol Veselý.

K určeniu veľkosti rizika slúži graf závislosti fluorescencie na veku – hodnoty výskumníci získali na základe sledovania zdravých očí (bez katarakty) a pomocou tohto grafu môže lekár ľahko zistiť, či hodnota autofluorescencie šošovky, ktorú zmeria prístrojom, prekračuje bežnú hodnotu pre danú vekovú kategóriu.

Vyšetrenie odhalí len riziko

„Aby sme však boli exaktní, treba zdôrazniť, že prístroj ukáže len pravdepodobnosť vzniku cukrovky, odhalí riziko. Neznamená to, že zákonite na cukrovku musíte ochorieť,“ zdôrazňuje lekár. Dôležité je, že vďaka zisteniu rizika môže človek ešte včas navštíviť odborníka, ktorý mu poradí, ako zmeniť životosprávu a diétu, aby cukrovke predišiel.

Lekár hovorí, že prístrojom možno vyšetriť kohokoľvek, je tu však horná veková hranica, a to medzi 55. až 65. rokom života. „V tomto veku sa totiž u ľudí často objavuje sivý zákal, šošovka je vekom prirodzene zakalená a autofluorescencia môže byť vyššia práve aj v dôsledku prítomnosti sivého zákalu. Preto u ľudí so sivým zákalom nie sme schopní takéto vyšetrenie urobiť.“

Zatiaľ ho nemáme

Pýtate sa, kde sa môžete dať týmto prístrojom vyšetriť? „Žiaľ, fluorescenčný biomikroskop zatiaľ na Slovensku nikde nemáme, na našej klinike sme ho ako na jedinom pracovisku na Slovensku mali zapožičaný s tým, že všetky záznamy, ktoré sme pri vyšetrení pacientov urobili, budú zahrnuté do štúdie, ktorá sa uskutoční v pražskom IKEM-e,“ hovorí Pavol Veselý.

Každá nová technológia prináša podľa lekára aj veľa skeptických pohľadov. Fluorescenčný biomikroskop je pomocný diagnostický prístroj, ktorý pracuje na vedecky overených princípoch – výsledky potvrdilo viac ako 60 recenzovaných štúdií, a jeho využitie v prevencii by mohlo pomôcť k zdravšej populácii.

Prevencia je kľúčová

Cukrovka je chronické, veľmi vážne a zatiaľ aj, žiaľ, nevyliečiteľné endokrinologické ochorenie. Môže mať aj závažné dôsledky, ktoré môžu vyústiť do ochorenia obličiek, srdca a ciev, amputácie dolnej končatiny či straty zraku. A hoci napríklad dedičné predispozície na vznik cukrovky neovplyvníme, skoré odhalenie rizika vzniku cukrovky môže pomôcť včas uskutočniť určité zmeny v životospráve, čím možno oddialiť užívanie liekov, aplikáciu inzulínu a pod.

No a netreba zabúdať, že bez ohľadu na mieru rizika vzniku cukrovky urobíte pre svoje zdravie len dobre, ak budete dodržiavať pravidlá zdravej životosprávy, ktorej základnými piliermi sú zdravá a racionálna výživa a dostatok pohybu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 832
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 233
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 550
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 121
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 2 999
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 849
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 358
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 284
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu