Na tému raňajkovania sa aj názory odborníkov niekedy odlišujú, avšak pokiľ ide o deti a mladistvých, pediatri neodporúčajú, aby začínali deň bez raňajok.
Podľa prieskumov ÚVZ SR a Združenia pre zdravie a výživu takmer 40 percent školákov vôbec neraňajkuje, a mnohé deti raňajkujú nezdravo, často sú to sladkosti. Medzi neraňajkujúcimi je viac starších detí, pričom obdobie dospievania je zložité a náročné na formovanie telesnej konštrukcie, dozrievanie imunity a pod. Strava hrá pritom dôležitú rolu pre fyzický aj mentálny vývoj.
Pediatrička Alena Kotláriková je presvedčená, že raňajkami možno veľakrát predísť problémom, na ktoré sa deti v tomto veku často sťažujú, napríklad bolestiam hlavy, zvýšenej únave, vyššej chorobnosti, bolestiam kĺbov pri nadváhe a pod.
„Keď prídu deti do ambulancie s podobnými problémami, je namieste zistiť, aký majú denný režim, či majú dostatok spánku, dostatok pohybu, aj na čerstvom vzduchu, a, samozrejme, ako sa stravujú. Keď si lekár získa ich dôveru, väčšinou sa dozvie pravdu a často stačí poradiť a usmerniť dieťa, aby skúsilo zmeniť svoje postoje a denný režim,“ vysvetľuje pediatrička Alena Kotláriková.
Dospievanie je náročné
Dieťa sa začína meniť na dospelého približne v jedenástom až trinástom roku života, zavŕšenie tejto fázy nastáva v sedemnástom až devätnástom roku. Je to nielen obdobie dozrievania imunitného a hormonálneho systému, pohlavných orgánov, ale mení sa aj psychické naladenie, dochádza k osamostatňovaniu, vymedzovaniu mladého človeka voči rodičom, okoliu. Ide teda o zložitý psycho-fyziologický proces, ktorý sprevádzajú niekedy aj nežiaduce a nezdravé zmeny v stravovaní, v dôsledku čoho sa môžu vyvinúť napríklad aj poruchy príjmu potravy.
Kvalita stravy rozhoduje
Jedlo má podľa lekárky v období puberty spĺňať výživové odporúčania na pestrú a vyváženú stravu, ktorá je dôležitá tak pre podporu rastu, ako aj budovanie imunity, navyše správne zvolenou stravou môžno podľa nej pozitívne podporiť aj činnosť mozgu. Prvé jedlo dňa by malo spĺňať určité kritériá – malo by nielen zasýtiť, ale aj dodať energiu na výkon v škole. Rozhodujúcim kritériom je kvalita stravy, vhodná je kombinácia sacharidov a bielkovín, nemala by chýbať zelenina. Netreba, samozrejme, zabúdať na doplnenie tekutín – najlepšia je čistá voda, prípadne nesladené bylinné čaje, ovocná šťava. Pokiaľ ide o príjem sacharidov, určite by to nemali byť jednoduché cukry.