SME

Oči aj v zime potrebujú zvýšenú starostlivosť

Suchý, studený vzduch, ostré slnečné lúče, ktoré sa navyše odrážajú aj od snehu, ale i neskorigované dioptrie môžu spôsobiť aj závažné problémy.

(Zdroj: Fotolia)

V zimných mesiacoch často podceňujeme riziká, ktoré prináša nedostatočná starostlivosť o oči.

Ohroziť pritom môžeme nielen seba, ale aj iných na svahu. V dôsledku nedostatočnej ochrany očí alebo neskorigovaných dioptrií riskujeme napríklad poškodenie rohovky, vznik sivého zákalu, syndróm suchého oka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oční lekári napríklad varujú, že ak nemáte vhodné dioptrie, môžete ohroziť nielen seba, ale aj iných lyžiarov. Mnohí s dioptrickou chybou totiž majú problémy s odhadom vzdialeností a priestorovou orientáciou, čo sa na svahu môže vypomstiť v podobe pádov a úrazov. V zime je problémom nielen slnko, ale aj pôsobenie vetra a chladu, ktoré vyvolávajú slzenie očí a následne sa podpíšu pod vysychanie rohovky.

SkryťVypnúť reklamu

Pozor na dioptrie

Zaujíma vás, prečo nedostatočne skorigované dioptrie môžu byť pri lyžovaní problém? „Na svahoch je vysoká intenzita slnečného svetla. Lyžiari s nedostatočne skorigovanými dioptriami bývajú veľmi svetloplachí. Žmúria a podráždené oči reagujú slzením a únavou.

Pohodlné čítanie

Šetrite svoj zrak aj energiu

Lupa bez rámu s LED podsvietením pomôže pri problémoch so zrakom.

Viac o lupe >>

lupa-bez-ramu-s-led-podsvietenim.jpg

Foto: proseniorshop.sme.sk

Navyše bez okuliarov či s nevhodnou korekciou oveľa ťažšie zbadajú prekážku na svahu či orientačné body. Trpia rozmazaným videním a v ostrom svetle nevidia detaily terénu. Snehové bubny im splývajú do jedného bieleho povrchu. Krátkozrakosť spôsobuje lyžiarom aj problémy s periférnym videním. Nezbadajú priehlbiny a odtiaľ je už krátka cesta k úrazu,“ vysvetľuje primár bratislavskej Očnej kliniky NeoVízia, očný chirurg MUDr. Radovan Piovarči, ktorý je aj vášnivým lyžiarom.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa lekára sa tak nedostatočne skorigovaný zrak môže podpísať na pádoch a úrazoch a aj na zhoršenej výkonnosti, a ak nemáte dostatočne skorigovaný zrak, bez ohľadu na to či ste rekreačný alebo profesionálny lyžiar, môžete sa na svahu stať hrozbou pre seba aj iných. Aj na najlepšie upravených zjazdovkách musíte totiž rátať s rôznymi nerovnosťami, ktoré pre nevhodnú korekciu dioptrií nemusíte včas zbadať.

Okuliare ako riziko

Mnohí z rekreačných, ale aj profesionálnych lyžiarov či snowboardistov podľa očného chirurga trpia dioptrickými chybami a problém nedostatočného videnia často riešia

špeciálnymi lyžiarskymi okuliarmi, ktoré sú prispôsobené na vloženie dioptrického skla. „Vždy sa však objaví problém so zahmlievaním a rosením. To doteraz nevyriešili žiadne špeciálne sklá,“ dodáva lekár. Inou možnosťou je riešiť problém pomocou dioptrických klipov, nie sú to však optimálne riešenia.

SkryťVypnúť reklamu

A hoci, ako hovorí lekár, „dioptrické sklá sú už dnes našťastie odľahčené a nerozbitné, vďaka čomu nevznikajú ostré črepiny, riziko úrazu netreba podceniť. Pri údere či nešťastnom páde na svahu sa plastový aj kovový rám môže prelomiť a spôsobiť poranenie ako ktorýkoľvek ostrý predmet,“ upozorňuje Radovan Piovarči.

Kontaktné šošovky nie sú ideálne

Kontaktné šošovky sú určite pohodlnejším riešením ako dioptrické okuliare, avšak v tomto prípade nejde o ideálne riešenie pri športovaní. Za komfort počas dňa sa pomerne draho platí večerným rezaním, pálením, štípaním a sčervenaním očí. Podľa odborníka je to preto, lebo v chlade oči trpia hypoxiou – nedostatočným prísunom kyslíka.

V mraze a vetre rohovka horšie „dýcha“ a oveľa viac vysychá. „Kontaktné šošovky bránia rohovke prijímať dostatok kyslíka, a so stúpajúcou nadmorskou výškou a znižujúcim sa obsahom kyslíka vo vzduchu sa komplikácie stupňujú.“ Okrem toho je dôležité, aby ste mali so sebou aj pár šošoviek naviac pre prípad, že by ste niektorú stratili alebo by vám vypadla z oka.

SkryťVypnúť reklamu

Nezabúdajte na deti

Odborník upozorňuje, že takisto u detí by ste mali pred tým, ako ich pustíte na svah, mať istotu, že majú zrak v poriadku, resp. dať ich vyšetriť očnému lekárovi, ktorý navrhne vhodnú korekciu. Lekár upozorňuje, že „mnohí rodičia si zhoršené či nedostatočne skorigované dioptrie u dieťaťa všimnú neskoro.“

Dodáva, že okrem krátkozrakosti, ďalekozrakosti a astigmatizmu je častým detským problémom aj tupozrakosť, znížená schopnosť videnia, pri ktorej nie sú dobre vyvinuté optické dráhy, ktoré prenášajú podnety z oka do mozgu.

„Tú treba odhaliť čo najskôr, pretože po dosiahnutí dvanásteho roku veku, keď je vývoj mozgu ukončený, je už liečba náročná až nemožná. U dieťaťa sa často prejaví tak, že môže narážať do vecí okolo seba, zakopáva a nevie odhadnúť vzdialenosť.“

SkryťVypnúť reklamu

Suché oko

Podobne ako pobyt vo vykúrených miestnostiach so suchým vzduchom aj chladný a studený vzduch vonku nadmerne vysúša oči a narúša tvorbu slzného filmu. Zvlášť ak trpíte suchým okom, vaše ťažkosti sa môžu výrazne zhoršiť. Aj preto sa v zime odporúča chrániť si už aj pri miernom vetre oči a tvár kapucňou alebo čiapkou so šiltom.

Očiam pomôžete, ak ich ošetríte očným gélom alebo kvapkami (v lekárni dostanete napríklad aj také, ktoré obnovujú všetky zložky slzného filmu). Zvlášť opatrní by ste mali byť, ak užívate lieky, niektoré totiž zvyšujú fotosenzitivitu, v takom prípade sa ani na zimnom slnku nezdržiavajte pridlho a chráňte si oči aj slnečnými okuliarmi.

Okuliare sú dôležité

Kvalitné slnečné okuliare patria na horách do základnej výbavy. Optometristka Katarína Bašnáková hovorí, že naše oči sú na zasnežených zjazdovkách vystavené často až stonásobne silnejšiemu pôsobeniu UV žiarenia ako počas priemerného letného dňa.

SkryťVypnúť reklamu

„Silné UV žiarenie na horách môže poškodiť rohovku. Nechránené vystavenie UV lúčom bez kvalitných slnečných okuliarov môže podľa niektorých štúdií urýchliť vznik degenerácie makuly – miesta najostrejšieho videnia.“ Tu sa treba pristaviť pri úskalí kontaktných šošoviek, ani tie najkvalitnejšie neposkytujú podľa nej 100-percentnú ochranu pred UV žiarením, kvalitné slnečné okuliare by preto mali byť nutnou súčasťou batožiny pri odchode na hory.

Optometristka zdôrazňuje, že UV filter s vlnovou dĺžkou 400 nanometrov poskytuje 100-percentný systém ochrany, neprepúšťa ultrafialové svetlo rizikovej vlnovej dĺžky. Ak si nie ste istí, aký filter majú vaše slnečné okuliare, môžete si ho dať premerať v očnej optike.

Pri výbere sa zamerajte aj na správnu priepustnosť svetla okuliarových skiel. Optometristka odporúča kategóriu 4 – veľmi tmavý filter určený k moru a do hôr, ktorý blokuje takmer 92 – 97 % žiarenia. Určite však v takých okuliaroch nešoférujte.

SkryťVypnúť reklamu

Operácia a lyžovačka?

Ak potrebujete skĺbiť laserovú operáciu na odstránenie dioptrií so svojimi športovými aktivitami, môžete využiť laserovú metódu SMILE, pri ktorej celú operáciu vykonáva jediný, femtosekundový laser. Ide o miniinvazívny bezbolestný zákrok, jediný, pri ktorom laser nepáli rohovku a už na desiaty deň sa môžete napríklad lyžovať alebo opäť začať s tréningom.

Z ďalších metód možno využiť aj také, ktoré kombinujú femtosekundový a excimerový laser, tu však budete môcť začať s tréningami a športovaním najskôr po dvoch-troch týždňoch. Podľa očného chirurga Radovana Piovarčiho sa pred zimnou dovolenkou neodporúčajú zákroky pomocou metód, pri ktorých sa na odstránenie dioptrií využíva iba excimerový laser. Dodáva, že „odstraňuje povrch rohovky, ktorá je nasledujúci mesiac až dva výnimočne citlivá na UV žiarenie.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 386
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 17 195
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 705
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 399
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 379
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 188
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 561
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 469
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu