Pravda je, že tepelným UHT ošetrením mlieka sa obsah určitých vitamínov môže znížiť, straty však podľa niektorých odborníkov nie sú také významné, aby výrazne ovplyvnili celkovú nutričnú hodnotu mlieka. Výhodou trvanlivého a pasterizovaného mlieka je, že neobsahuje žiadne choroboplodné mikroorganizmy.
Mnohí sa obávajú, že trvanlivosť mlieka sa dosahuje pridaním rôznych éčok, teda aj konzervačných látok. Treba pripomenúť, že v prípade éčok ide o označenie látok, ktoré sa do potravín pridávajú, a sú povolené v EÚ. Písmenom E sa označujú aj také látky, ako napríklad kyselina citrónová, kyslík, dusík a pod. (viac o éčkach si môžete prečítať tu). Gastroenterológ a dietológ MUDr. Peter Minárik vysvetľuje, že pri výrobe trvanlivého mlieka sa doň v žiadnom prípade prídavné látky nedávajú a trvanlivosť mlieka sa dosahuje len tepelným UHT ošetrením.
Skratka UHT (ultra heat treatment) znamená, že ide o krátkodobé ohriatie mlieka v priebehu jednej-dvoch sekúnd na veľmi vysokú teplotu – viac ako 135 °C, čím sa v ňom zničia choroboplodné zárodky. trvanlivosť mlieka zabezpečuje aj jeho balenie v špeciálnom obale, ktorý bráni prístupu svetla i vzduchu. Lekár upozorňuje, že ani pri výrobe čerstvého pasterizovaného mlieka sa žiadne konzervačné látky nepoužívajú. Dodáva, že „kratšia doba udržateľnosti čerstvosti je daná iba nižšou teplotou ošetrenia mlieka.“