Takmer každý to pozná: hučanie, pískanie, šumenie, zvonenie v ušiach, ktoré však v skutočnosti neexistuje. Lekári hovoria, že nejde o samostatné ochorenie, ale o signál, že sa v tele niečo deje.
Hučanie alebo pociťovanie iných zvukov v ušiach sa odborne nazýva tinitus. Trápi prevažne starších ľudí, ale pociťujú ho aj mladšie ročníky.
Tinitus sa dvakrát častejšie prejavuje u ľudí s poruchou sluchu, ale postihne aj dobre počujúcich ľudí, no paradoxne mnohí ľudia s poruchou sluchu hučanie v ušiach vôbec nemajú.
Pískanie v ušiach ako príznak
„Tinitus sa nepovažuje za samostatné ochorenie, pretože ho niečo musí vyvolať. Počuje ho iba pacient, ktorý udáva hučanie, šumenie, zvonenie v oboch ušiach. Niekedy pacienti udávajú len pocit, že im hučí v celej hlave a nevedia tento stav identifikovať.

Tinitus býva aj sprievodným znakom pri niektorých ochoreniach, ktoré lieči ORL lekár. Často na tinitus trpia pacienti s vysokým krvným tlakom, poškodenou chrbticou alebo artériosklerózou, no môže to byť aj problém v samotnom uchu,“ hovorí MUDr. Renata Kučerová, otorinolaryngologička z Centra Kramáre a ORL ambulancie a jednodňovej chirurgie v Bratislave.
Hučanie v uchu sa dva razy častejšie vyskytuje u ľudí s nejakou sluchovou poruchou, hoci sa môže objaviť aj u ľudí s výborným sluchom.
Za chorobný príznak sa považuje vtedy, ak ho počas dňa pociťujeme nepretržite dlhšie ako 10 minút a navyše pacienta otravuje väčšinu dní v týždni.
Prečo vzniká hučanie v ušiach
Podľa otorinologičky príčin, prečo vznikne u pacienta tinitus, je veľa. Môžu to byť ochorenia chrbtice, kardiovaskulárneho systému i ochorenia vnútorného ucha.
Tinitus sa môže vyskytnúť u človeka, ktorý bol na hlučnom koncerte, diskotéke, alebo mu v blízkosti ucha niečo vybuchlo.

„Z vážnejších diagnóz by som uviedla nádorové ochorenie priamo v oblasti ucha, pri ktorom môže byť jediným príznakom jednostranný úporný tinitus.“
Keďže príčin je veľa, vždy treba vyšetrenie smerovať k odhaleniu uvedených diagnóz alebo upraviť liečbu pacienta, pretože často, ak sa upraví terapia, tinitus u pacienta doznie.
Podľa lekárky je najčastejšou príčinou poškodenie krčnej časti chrbtice – či už jej pokrivenie, alebo výbežky na chrbtici.
Takmer u každého jedinca možno nájsť do určitej miery nesprávne zakrivenie chrbtice, no nie vždy musí byť dôsledkom tinitus. Ten vzniká, ak sú vplyvom poškodenia alebo výbežkov utláčané nervy, ktoré prechádzajú do oblasti vnútorného ucha k zmyslovým bunkám.
Hučanie v ušiach u detí a dospelých
Hučanie v uchu sa môže vyskytnúť aj u detí, pričom omnoho častejšie je u detí s poruchou sluchu. Zistiť však prítomnosť tinitu u dieťaťa je pomerne ťažké, pretože deti si hučanie v uchu neuvedomujú do takej miery ako dospelí.
Pri vzniku tinitu zohráva rolu aj genetická dispozícia, niekedy aj užívanie niektorých liekov či umelých sladidiel. Riziko poškodenia sluchu predstavuje aj dlhodobejší pobyt v prostredí s intenzitou presahujúcou 85 decibelov bez použitia ochranných pomôcok, ale aj krátkodobé vystavenie silnému hluku, napríklad pri výbuchu delobuchu na Silvestra a podobne.
Stav sa môže po krátkom čase upraviť do normálu, ale v určitom veku sa ťažkosti môžu prejaviť ako následok poškodenia sluchového orgánu v mladosti.
Pomoc pri hučaní v ušiach
Lekárka vysvetľuje, že pacienti sú preliečení liekmi na zvýšenie prekrvenia zmyslových buniek na báze ginko biloba, ale aj silnejších liekov, tzv. vazodilatancie. Sú to lieky na rozšírenie ciev, ktoré dopomáhajú lepšiemu prekrveniu zmyslových buniek,“ vysvetľuje lekárka.

Dodáva, že dôležitá je aj vitamínová terapia, keď sa pacientovi podáva vitamín A, E, magnézium, pripadne lieky na upokojenie na rastlinnej báze.
„V období terapie je dôležité vyhýbať sa stresu. Okrem spomínanej terapie pacienti s problematickou chrbticou absolvujú rehabilitáciu a môžu dostať aj laserovú biostimulačnú liečbu priamo na oblasť postihnutého ucha. Na liečbu používame aj rôzne alternatívne terapie, ako je akupunktúra či opakovaný pobyt v hyperbarickej komore. Osvedčila sa nám aj trojkombinačná terapia – infúzna liečba, rehabilitácia a laserová terapia.“