Najlepšie je úplne sa alergénom vyhnúť, čo však nie je vždy možné. Ak máte napríklad alergiu na niektoré potraviny (napríklad mlieko, arašidy, kôrovce a pod.), znamená to úplne ich vylúčiť z jedálneho lístka.
Ak sú pre vás problém roztoče, mali by ste dôkladne dbať na poriadok a hygienu v domácnosti, v prípade, že ste alergickí na srsť alebo výlučky psov či mačiek, nebude vhodné, aby ste sa stali majiteľom takého domáceho zvieratka. V prípade inhalačných alergií je to oveľa ťažšie, všetkým alergénom sa vyhnúť nedá. Určite však alergiu možno liečiť a dostať ochorenie pod kontrolu tak, aby neznižovalo kvalitu vášho života.
Liečba alergie musí byť komplexná, jedna vec je dôsledne užívanie liekov, ktoré vám predpísal odborný lekár – alergológ, dôležité je však urobiť a systematicky aj dodržiavať určité priaznivé zmeny v životospráve.
Naučte sa správne stravovať, uprednostňujte zdravé potraviny, venujte sa pravidelne a v dostatočnej miere pohybovým aktivitám, dbajte na dostatok spánku a relaxu, vzdajte sa fajčenia a alkoholu, snažte sa vyhýbať stresu. To všetko pomáha posilňovať imunitný systém a odolnosť voči negatívnym vonkajším vplyvom.
Aj alergologička MUDr. Katarína Bergendiová, PhD. odporúča veľa pohybu a zdravú, vyváženú stravu. Dodáva, že „výživové návyky nesúvisia len so vznikom potravinových alergií, ale tiež so vznikom astmy. Medzinárodné štúdie ukázali, že tínedžeri, ktorí viac ako trikrát týždenne konzumujú „fast food“, majú o 40 % vyššiu pravdepodobnosť výskytu závažnej astmy.“