V predvianočnom a vianočnom období sa usilujú mestá a obce, charitatívne organizácie a občianske združenia či ochotní dobrovoľníci osamelým ľuďom aspoň trochu nahradiť rodinnú sviatočnú atmosféru.
Rozvedeného rodiča s dieťaťom, opusteného suseda v seniorskom veku, človeka bez partnera, cudzinca žijúceho na našom území ďaleko od domoviny či naopak rodiča, ktorý má dieťa v zahraničí, alebo niekoho, kto nedávno stratil niekoho zo svojich najbližších.
Osamelosť a samota
Osamelosť nie je len fyzická neprítomnosť... Sviatok rodiny, obdarovávania a stretávania sa – najkrajšie obdobie roka. Takto charakterizuje posledné dni roka psychologička Mgr. Zdenka Némethová.
„Z tohto dôvodu sú aj najbolestnejšie pre tých, ktorí niekoho stratili, alebo musia prežívať sviatky bez blízkych. Osamelý sa však môže cítiť aj človek, ktorý žije vo vzťahu a napriek tomu sa cíti sám. To nie je vôbec ojedinelé.“ Pocity osamelosti a samoty v predvianočnom čase u ľudí, ktorí ich zažívajú, sa stupňujú aj vďaka psychologickému nátlaku reklám a médií, ktoré Vianoce neustále pripomínajú ako sviatok rodiny.
Šťastné a veselé?
Zo skúseností odborníkov na ľudskú dušu práve emocionálne vypäté sviatočné obdobie prináša okrem pozitívnych emócií očakávania a radosti aj pribúdanie opačných pocitov.
„Toto obdobie vyvoláva u mnohých ľudí pocity smútku, úzkosti, bezmocnosti, beznádeje, straty, zúfalstva, hnevu a depresívneho naladenia. Takéto prežívanie je ešte umocnené skorým stmievaním, nedostatkom slnka, chladným a nevľúdnym počasím. Koniec roka je aj obdobím bilancovania a pocity zúfalstva a beznádeje môžu vyplývať aj z toho, že nevieme, čo nás čaká a máme strach, že situácia už navždy zostane taká, aká je. U mnohých ľudí vrcholia depresívne stavy práve počas vianočných sviatkov,“ uviedla psychologička.
Smútok vs. depresia
Zdenka Némethová však upozorňuje na rozdiel medzi smutnou náladou a klinickou depresiou. Najzásadnejší je rozdiel v dĺžke trvania.
„Depresia sa zvyčajne diagnostikuje, keď trvá šesť mesiacov a dlhšie. Pokiaľ ide o príčiny, krátkodobá depresívna nálada je prirodzenou reakciou na stresové životné situácie ako neúspech v práci, zlyhanie v škole, strata zamestnania, vážna choroba, staroba, osamelosť či strata milovaného človeka. V poslednom mesiaci roka môže byť aj dôsledkom predvianočného zhonu, koncoročného finišovania v práci a celoročnej únavy. Za chorobnú považujeme depresiu vtedy, keď jej príznaky v podobe dlhotrvajúcich silných negatívnych emócií začínajú vážne narúšať každodenný život človeka a vyžaduje si odbornú pomoc.“
Vianoce à la Kevin
Malý Kevin z filmu Sám doma, ktorý nechýba na televíznych obrazovkách každé Vianoce, sa tešil, keď ho jeho veľká rodina zabudla na Vianoce doma. Mechanizmy prežívania osamelosti však v reálnom živote závisia od nášho osobného naladenia.
76-ročná Želka, ktorej jediný syn žije ďaleko v zahraničí, si okrem halúzky čečiny vo váze Vianoce vôbec nepripravuje. 50-ročná osamelo žijúca Eva po klasickej štedrej večeri vytiahne, tak ako každý rok, album fotografií z detstva a zaspomína si na svojich už nežijúcich rodičov.
40-ročný sigle žijúci Roman trávi už piatu sezónu Vianoce na lyžovačke v horách. „Jedna z možností je, že si človek povie, veď je to deň ako každý iný a dopraje si niečo vianočné len tak symbolicky. Sú však ľudia, ktorí si pri spomienkach poplačú, najmä tí, ktorí sa musia prvé Vianoce vyrovnávať so stratou blízkej osoby, ktorá navždy odišla. V takýchto prípadoch je dôležité nechať emócie plynúť tak, ako prichádzajú, pretože trúchlenie a smútenie majú v našom duševnom prežívaní svoj pozitívny zmysel a pomáhajú nám ísť ďalej životom.“
Priznajte samotu okoliu
Počas sviatkov by nik nemal zostať sám, ale veľa ľudí sa obáva, že svojím smútkom budú druhým na príťaž.
„Okolie často o pocitoch osamelosti druhých ani netuší. Nie je však hanbou priznať, že sa cítime opustení a ak nás niekto pozve počas sviatkov k vianočnému stolu, mali by sme zahodiť predsudky predošlých generácií, že narúšame intimitu rodiny. Môžeme zvážiť, či pozvanie prijmeme, alebo nie, ale nemusíme sa zaťažovať úvahami, či budeme pri stole príťažou. Ak by sme boli príťažou, pozvanie by sme nedostali,“ zdôrazňuje Zdenka Némethová.
Najväčší dar
Pod vianočným stromčekom nesmú chýbať darčeky, obdarovať by sa mal aj človek, ktorý žije osamelo alebo sa cíti osamelý. A dar nemusí mať len materiálnu podobu.
„Najväčším darom a liekom proti osamelosti je obdarovať niekoho iného. Staršiu susedku koláčom, ľudí bez domova prítomnosťou na charitatívnom podujatí, psíkov v útulku prechádzkou. Pomoc zväčša nerobíme len kvôli druhým. Obdarovávanie pomáha nám samým, aby sme sa cítili potrební, užitoční a ľudskí. Utvrdzuje nás, že ako ľudia máme stále hodnotu a stále máme druhým čo ponúknuť. Je to o to cennejšie, že napriek tomu, že sa sami v danej životnej situácii necítime príliš komfortne, myslíme na iných. Takéto obdarovávanie je najväčšie čaro Vianoc,“ dodáva psychologička.
Ako nebyť na Vianoce sám?
Najlepším riešením, ako nebyť na Vianoce sám, je nebyť sám.
- Pozvite niekoho k štedrovečernému stolu alebo sami prijmite pozvanie. A nemusí to byť len na Štedrý deň.
- Zapojte sa do vianočných dobrovoľníckych aktivít a pomôžte ľuďom, ktorí sú na tom ešte horšie (vianočná kapustnica pre bezdomovcov, návšteva chorých v nemocniciach). Ak spoznáte ťažké osudy iných, možno sa vám ten váš nebude zdať najtragickejší.
- Navštívte sviatočné bohoslužby.
- Zavolajte priateľom a známym, ktorí sú tiež osamelí a ponúknite im pocit, že na nich niekomu záleží.
- Odcestuje na vianočný pobyt, kde stretnete zaujímavých ľudí.
Autor: Eva Molnárová