Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Naštartujú metabolizmus, bránia zbytočnému maškrteniu a udržiavajú štíhlu líniu. Alebo sa to aspoň hovorí.Prečo je vláknina nenahraditeľným pomocníkom nášho zdravia
Štúdie opakovane ukázali, že raňajky zvyknú častejšie vynechávať ľudia trpiaci obezitou alebo nadváhou. Tento argument však sám o sebe neobstojí, keďže systematicky raňajkujú najmä ľudia s aktívnym a zdravým životným štýlom.
Ani podľa správy britského Národného monitorovacieho strediska pre obezitu nie je pri raňajkách jasné, či existuje prepojenie s BMI (body mass index) alebo či je raňajkovanie iba sprievodným javom iných zdravých návykov, ktoré sa odrážajú na hmotnosti.
Raňajky a chudnutie
Tých niekoľko málo klinických štúdií, ktoré aktívne zmenili stravovacie návyky ľudí, zároveň nepreukázali žiaden vplyv na líniu. V najväčšej z nich prestalo na obdobie štyroch mesiacov raňajkovať tristo obéznych ľudí.
„V miere chudnutia nebol absolútne žiaden rozdiel,“ povedal autor štúdie profesor David Allison z University of Alabama. „S ohľadom na hmotnosť sa, aspoň v prípade dospelých, prikláňame k tomu, že vplyv raňajok na váhu je mýtus,“ hovorí Allison.
Ľudia, ktorý úmyselne vynechávajú raňajky sa často snažia získať kontrolu nad svojou hmotnosťou. Naopak tí, ktorí dodatočne začnú raňajkovať, majú dokonca tendenciu priberať. Zabúdajú totiž zmenšiť objem jedla, ktoré zjedia neskôr v priebehu dňa.
Palivo pre mozog
Veľkým argumentom v prospech raňajok je, že zlepšujú výkon detí na vyučovaní. Potvrdila to aj minuloročná štúdia University of Cardiff, ktorá viac než pol roka skúmala päťtisícovú vzorku deväť až 11-ročných žiakov.
Zdravo raňajkujúce deti mali dokonca dvojnásobne väčšiu šancu dosiahnuť nadpriemerné výsledky. Deň začínali hlavne mliečnymi výrobkami, cereáliami, ovocím alebo pečivom. Pätina zúčastnených detí zas jedávala sladkosti a čipsy. Prázdne kalórie zo sladkostí nemali pozitívny dopad na ich výkon.
Čo raňajkovať?
Výhodou raňajok je, že sa dajú pripraviť rýchlo, zdravo a výživne. Počas dopoludnia môžu pomôcť odbúrať nezdravé a zbytočne kalorické maškrtenie.
Základom by mala byť vláknina. Jej zdrojom môže byť ovsená kaša, ovocie, celozrnný toast a cereálie. Pri cereáliách je potrebné skontrolovať obsah pridaného cukru a soli.
Nespracované ovocie je omnoho lepším zdrojom vlákniny než ovocné šťavy. Aj keď sú šťavy a džúsy obľúbeným raňajkovým nápojom, obsahujú zbytočné množstvo cukru a zvyšujú krvný tlak.
Nešetrite na bielkovinách. Telo denne spotrebuje 20 až 30 gramov bielkovín na tvorbu a regeneráciu svalstva. Ich príjem by mal byť v priebehu dňa rovnomerný, obzvlášť v prípade športovcov a seniorov. Bohatými zdrojmi sú, ryby, mäso, syr, tofu, strukoviny a jogurty.
Pridajte do jedla orechy a semiačka, ktoré sú bohatým zdrojom zdravých tukov, proteínov a minerálov.