Aby bolo možné vytvoriť novú liečbu, vedci ju musia otestovať. Lieky však nemôžu odskúšať na ľuďoch skôr, než sa potvrdí ich efektivita na zvieratách. Háčik je v tom, že pri laboratórnych hlodavcoch alergie nevznikajú spontánne tak ako u človeka.
„Jednoznačne to spomaľuje výskum,“ povedal pre magazín Vox alergiológ a imunológ zo Standfordu, David Lewis. Vedci síce u hlodavcov spúšťajú reakcie, ktoré sa ponášajú na alergiu, no aj tak nedokážu garantovať, že lieky zaberú aj človeku.

Ako funguje imunoterapia
Dodnes preto v pravom slova zmysle existuje jediná liečba - alergenová imunoterapia. Ostatné lieky, napríklad antihistaminiká a steroidy, prejavy alergie iba tlmia.
Alergenová imunoterapia prebieha v dvoch fázach. V prvej časti liečby pacient dostáva postupne zvyšujúce sa dávky alergénu, na ktorý je precitlivelý.
Neskôr nastupuje fáza udržiavacej liečby. Spočíva v pravidelnom a dlhodobom užívaní predpísanej dávky alergénu. Organizmus si na kontakt s alergénom postupne zvyká, vytvára si vlastné protilátky a pričom sa znižuje reaktivita tela na alergén.

Výrazné zníženie príznakov
„Imunoterapia je zatiaľ k dispozícii iba pre obmedzenú skupinu alergénov, najmä peľ a roztočov, nemáme vakcíny napríklad na potraviny,“ vysvetľuje alergiológ Petr Kubec. Terapia síce nepomôže každému, ale zmierni prejavy alergie dochádza v 80 až 90 percentách prípadov, v závislosti od vakcíny.
V prípade alergie na jarné stromy sú k dispozícii injekcie a kvapky pod jazyk. „Pre alergikov na peľ tráv a obilnín sú určené aj zatiaľ najnovšie tabletky pod jazyk,“ povedal Kubec. Čoskoro by sa tabletiek mali dočkať aj alergici na roztoče.
Imunoterapia existuje aj pre ľudí alergických na osie a včelie bodnutie, ostatné alergény sú menej obvyklé a aj keď sú na trhu dostupné, ich úspešnosť je výrazne menšia. Týka sa to napríklad liečby alergie na spóry plesní, mačky či pele burín.

Boj s alergiou môže trvať roky
Alergénová imunoterapia je určená pre pacientov, u ktorých bola alergia preukázaná krvnými alebo kožnými testami a nie je možné odstrániť alergény z ich blízkosti. Terapia trvá tri až päť rokov.
Ak sa pacienta podarí vyliečiť už po troch rokoch, nie je potrebné v nej pokračovať. Ak sa pacientovi uľaví iba čiastočne, je potrebné dokončiť päťročný cyklus. Existujú aj prípady, kedy telo na liečbu reaguje nevhodne a treba ju ukončiť.
Podstatné je aj načasovanie imunoterapie. Peľoví alergici môžu terapiu začať až po skončení sezóny, v prípade celoročných alergikov možno liečbu zahájiť kedykoľvek.

Pozor na nosové spreje
Prejavy alergickej nádchy možno významne potlačiť pomocou voľnopredajných nosových kvapiek - dekongestív. Lekári však varujú pred ich prehnaným používaním. Na mnohé postupne vzniká návyk, ktorý môže zdravotný stav zbytočne skomplikovať.
Mnohí pacienti po dlhodobom užívaní kvapiek prichádzajú do ambulancií s „medikamentóznou“ nádchou. Viaceré prípravky preto majú obmedzenú dobu užívania, návyk sa môže vytvoriť už po týždni užívania.
Mechanizmus nosových kvapiek spočíva v tom, že sťahujú cievy v nosovej sliznici a tým zmenšujú jej opuch. Dlhodobým užívaním sa ich účinok nie len znižuje ale dochádza k spätnému rozšíreniu ciev a upchatiu nosa.
To u pacienta vedie k nadužívaniu, ktoré na sliznici spôsobuje nevratné zmeny.
Pri alergických ťažkostiach je preto vhodnejšie vyhľadať lekára, odstrániť z okolia alergény, ktoré zapríčiňujú ťažkosti, a upraviť liečbu.