G Lieky uchovávajte len v suchom prostredí a nevystavujte ich teplu.
G V domácej lekárničke držte iba lieky potrebné k prvej pomoci a tie, ktoré predpísal lekár na konkrétny zdravotný problém.
G Po skončení užívania lieky, ktoré ostali, neodkladajte, ale vráťte ich v lekárni.
G Kontrolujte možnú lehotu skladovania aj zdanlivo bežných liekov, po respiračnej dobe sa stávajú jedmi!
G Nepoužívané lieky prvej pomoci v domácej lekárničke po uplynutí respiračnej doby odovzdajte v lekárni a nahraďte novými.
G Neindikujte si sami liečbu na základe odporúčaní laikov.
G Pri návšteve lekára, najmä pohotovostného, ktorý vás nepozná a nemá vašu zdravotnú kartu, ho upozornite na prípadné alergie na niektoré lieky a tiež na lieky, ktoré už užívate.
G O vybavení domácej lekárničky sa poraďte s vaším lekárom.
G Nezásobujte sa liekmi na prípadné liečenie všetkého, čo môže človeka postihnúť, vrátane vážnych ochorení – postačí, keď budete mať doma to, čo obsahuje autolekárnička doplnené prostriedkami na zníženie bolesti hlavy, pri príznakoch prechladnutia, žalúdočnej nevoľnosti a pri preháňaní, na ošetrenie bežných poranení a drobných popálenín.
G Väčšie poranenia a zdravotné problémy potrebujú aj tak návštevu lekára.
G Lekárničku skladujte na mieste nedostupnom deťom. Nestačí ju umiestniť iba do vyššej poličky, dieťa si časom poradí s príťažlivým tajomstvom. Lekárničku bu nemalo byť vidno a najlepšie by bolo, keby bola zamknutá.
G Pri malých deťoch neodkladajte voľne ani lieky, ktoré práve niektorý člen rodiny užíva.
G Starším chorým pacientom v domácnosti asistujte pri dávkovaní často viacerých druhov liekov. Najlepšie je lieky nadávkovať do škatuliek na to určených, ktoré majú oddieliky podľa častí dňa. Starší ľudia by si mohli jednotlivé druhy aj dávkovanie pomýliť, zabudnúť a podobne.
G Malé deti upozorňujte napríklad tak, že lieky pomáhajú, keď ich dáva lekár a rodič, ale v ich rukách sú nebezpečné a môžu z nich ochorieť. Tiež im vysvetľujte rozdiel medzi cukríkmi a liekmi. Toto pôsobenie musí byť systematické. (ľš)