Dieťa privinuté farebnou látkou na hrudi matky či vykúkajúce z nosiča. Čo niektorí považujú za ezoterickú módnu vlnu, je v skutočnosti prastará metóda. Napriek tomu sa pri kontaktnom nosení detí stále objavujú pochybnosti.
Najväčšiu pozornosť vzbudzuje nosenie dojčiat a malých detí v pruhoch látky. Keďže metóda nemá jasné štandardy a možností viazania sú desiatky, výbor Českej pediatrickej spoločnosti sa rozhodol poukázať na plusy aj mínusy, ktoré šatkovanie prináša.
Dvojica pediatrov, Luděk Ryba a Jan Janda, na metóde vyzdvihuje najmä psychické pôsobenie tesnej väzby medzi matkou a dieťaťom. U nedonosených detí je výhodou aj blízkosť zdroja výživy, malá šanca na infekcie, ako aj termoregulácia dieťaťa telesným teplom.
Za možné riziká pediatri považujú vplyv na vývoj chrbtice a panvy. „Síce neboli presvedčivo preukázané, ale nemožno ich úplne zľahčovať,“ píšu.

Pozor na zadusenie a polohu kolien
Hrozbu udusenia či úrazov treba taktiež brať do úvahy, no pri správnej technike nosenia je jednoduché ju odstrániť. „Z hľadiska starostlivosti o dieťa tak proti noseniu detí v šatke nie sú žiadne námietky,“ tvrdia s tým, že kontaktné nosenie znižuje šancu na sploštenie hlavičky, ako aj syndrómu náhleho úmrtia.
Na trhu existuje veľké množstvo nosičov či šatiek, je dôležité vybrať si také, ktoré zaručia správnu, takzvanú ergonomickú polohu dieťaťa. Správne nastavenie polohy podporuje zdravý vývin chrbtice a bedrových kĺbov.
Kolená majú byť vyššie ako zadoček, čo je poloha, ktorú odporúčajú ortopédi pri takzvanom balení naširoko či pri korekcii vrodených ochorení bedrových kĺbov.
Vtedy sa zvyčajne používajú rôzne ortopedické pomôcky ako Frejkova perinka, Pavlíkove remence či Hanauskov biomechanický aparát. „Pomôcky však sťažujú manipuláciu s dieťatkom, obmedzujú fyzický kontakt medzi ním a matkou,“ tvrdí lekárka a zároveň poradkyňa pri dojčení a nosení detí Lucia Nemašíková.

Nosenie zoči-voči
Vertikálne je vhodné dieťa nosiť, až keď je staré aspoň šesť mesiacov, dovtedy je vhodnejšia šikmá poloha. Strany, na ktorých dieťa leží, treba striedať.
„Dieťa nesmie v nosiči visieť, ale ani nosič nemôže prečnievať za jeho koleno, aby nedošlo ku zvýšenému rozťahovaniu a poškodeniu kĺbov,“ upozorňuje ortopéd Igor Habánik. Ak má dieťa nohy uložené do tvaru M a nie A, neohrozí sa ani prirodzený vývoj semenníkov chlapcov.
Pre zdravé a bezpečné nosenie je nevyhnutné nosiť dieťa v polohe tvárou ku telu rodiča. Nosenie v polohe tvárou od seba je neergonomické, nezdravé a nesprávne, pretože nepodporuje fyziologickú polohu dieťaťa.
Hrozia tak nebezpečné predklony hlavy, bedrové kĺby nie sú v ortopedicky správnej polohe, chrbtica nie je fixovaná nosičom a výhľad na okolie môže dieťa psychicky preťažiť.
Pediatri upozorňujú najmä na primeranú dobu nosenia, nanajvýš niekoľko hodín denne. „Nosenie v šatke či závese nemôže nahrádzať spontánnu pohybovú aktivitu dieťaťa,“ tvrdí Ryba a Janda.
Pri dlhodobom šatkovaní sa obmedzuje funkcia svalov, ktoré zaisťujú správne držanie tela a vývoj chrbtice, hrudníka a bedrových kĺbov.