Jablko vyčistí zuby.
Možno pomôže čiastočne odstrániť povrchové usadeniny zo zubov, na čistiace účinky jablka sa však nespoliehajte. Keďže obsahuje cukor a ovocné kyseliny, prispieva k zubnému kazu rovnako ako ktorákoľvek iná potravina.
Žuvačka pomáha.
Ani žuvačka nenahradí zubnú kefku. Žutie žuvačky podporuje tvorbu slín, a tak pomáha jedine neutralizovať kyslé prostredie v ústach. Na druhej strane nie je pravda ani to, že žuvačky vyťahujú plomby zo zubov. Ak je zub opravený kvalitne, nestane sa to.

Každé tehotenstvo sa rovná mínus jeden zub.
Je to výhovorka čerstvých mamičiek. Za problémami so zubami v tehotenstve sú zmenené stravovacie návyky tehotných žien, ktoré jedia viac sladkých a kyslých potravín. Často zanedbávajú ústnu hygienu, či už pre únavu, alebo tehotenské nevoľnosti.
Čím drahšia zubná pasta, tým zdravšie o zuby.
Ak si zuby čistíte nesprávne, ani drahá zubná pasta to nezachráni. Fluorid pomáha najmä remineralizovať povrch skloviny.
Mliečne zuby netreba ošetrovať a čistiť, aj tak rýchlo vypadajú.
Zubný kaz im hrozí rovnako ako trvalým, často navyše postupuje rýchlejšie. Nevyzretá sklovina na mliečnych zuboch je náchylnejšia na kaz. Dôležitý je aj od malička pestovaný návyk starať sa o zuby. Zubná pasta nie je do troch rokov nevyhnutná.

Zlé zuby sme zdedili po rodičoch.
Dedičstvom sú skôr nesprávne stravovacie a hygienické návyky. Zubný kaz alebo paradentózu spôsobujú baktérie z nevyčisteného povlaku na zuboch.
Amalgámová plomba obsahuje ortuť, preto je pre človeka nebezpečná.
Z amalgámovej plomby sa uvoľňuje také nízke množstvo ortuti, ktoré človeku nemôže uškodiť. Napriek tomu sa pomaly upúšťa od ich používania. Neodporúča sa dávať ich tehotným a dojčiacim ženám.
Neodporúča sa ani zbaviť sa všetkých amalgámových plomb naraz, pretože vtedy sa môže uvoľniť viac ortuti. Biele plomby sú šetrnejšie v tom, že pri nich zubár nemusí toľko vŕtať do zdravého tvrdého zubného tkaniva. Pri bielej plombe sa vyvŕta len kazové tkanivo.
Zubov múdrosti je rozumné sa zbaviť.
Ak nespôsobujú majiteľovi problém – zápaly ďasien alebo zubný kaz, nie je potrebné ich riešiť.

Zubná niť je zbytočná.
V minulých týždňoch sa objavila v médiách správa, že dentálna niť nemá pre zdravé zuby mimoriadny význam. Vraj nebolo preukázané, že prispieva k odstraňovaniu zubného povlaku a že pomáha ako prevencia pred zubným kazom.
Problém je v tom, že účinnosť používania dentálnej nite sa nikdy neskúmala. Dentálne hygieničky ju naďalej odporúčajú, pretože ak nie iné, znižuje riziko zápalu ďasien.