SME

Oplatí sa vymeniť olivový olej za kokosový olej?

Úspech olejov stojí a padá na marketingu. Zázračné účinky nemá žiaden.

Najprv boli zázračné olivy, teraz kokosový orech.Najprv boli zázračné olivy, teraz kokosový orech. (Zdroj: Pixabay)

Z regálov s kozmetikou sa presunul do kuchyne. Slovenské gazdinky mu podľahli a mnohé by boli schopné odprisahať, že aj vyprážané rezne sú vďaka nemu liečivé.

Ľudia sa o kokosový olej čoraz viac zaujímajú, marketéri ho zas s obľubou nazývajú „tým najzdravším čo môže planéta ponúknuť“. Oprávnene?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kokosový olej mal prvé obdobie slávy v 80. rokoch a dnes zažíva návrat. Móda existuje aj v svete stravovania. Kokosovému oleju sa pripisujú výnimočnékulinárskekvality aj kozmetické a ozdravujúce účinky.

Na webe sa dočítate, že priaznivo pôsobí na zuby a ďasná, pomáha chudnutiu a pri prevencii srdcových chorôb, cukrovky, artritídy, zoznam sa zdá byť nekonečný. V niektorých prípadoch sa dokonca spomína aj liečenie HIV.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Prečo riskujete ak z dieťaťa urobíte vegána Čítajte 

Odbyt výrazne stúpa

Predaju sa darí aj na Slovensku, no marketingový efekt vidno najmä na americkom trhu, ktorý má tendenciu podĺahnúť takzvaným superjedlám

Dáta analytickej spoločnosti SPINS, ktorá okrem iného sleduje trhové výsledky prírodného či organického priemyslu ukázali, že predaj kokosového oleja iba v Amerike stúpol od roku 2014 v priebehu roka o 30 percent na úroveň 239 miliónov dolárov.

Podobný scenár mal predaj vo Veľkej Británii, trh s kokosovým olejom sa za posledné tri roky medziročne zakaždým zdvojnásoboval.

V septembri tohto roku vydal reťažec prémiových potravín Whole Foods vo svojom magazíne správu, v ktorom kokosový olej nazval „miláčikom kulinárskych, kozmetických a športových kruhov“.

Prečítajte si tiež: Polovicu zdravého obeda má tvoriť zelenina Čítajte 

Lokálne špeciality

Vedci sú k magickým záverom výživových „expertov“ skeptickí, aj preto, že dlhodobé štúdie častej konzumácie kokosového oleja zatiaľ neexistujú.

SkryťVypnúť reklamu

Laurence Eyres, vedúci tímu špecialistov na oleje a tuky na Novozélandskom Chemickom Inštitúte preskúmal 21 štúdií, ktoré sa doposiaľ zaoberali konzumáciou kokosového oleja.

Dospel síce k záveru, že konzumácia kokosu môže zamedziť rozvoju kardiovaskulárnych ochorení, no tieto poznatky nemožno automaticky vztiahnuť aj na západnú civilizáciu.

Promlém je, že výskumy prebehli na populáciách s výrazne odlišným životným štýlom. Ich zdravotný stav preto ovplyvňuje omnoho viac premenných, než je iba spotreba kokosu či kokosového oleja.

Status superpotraviny pre kokos nepotvrdzuje ani výskum na obyvateľoch Srí Lanky, kde je v gastronómii kokosový olej jednoznačne dominantným tukom. Tuky síce tvoria iba štvrtinu ich energetického príjmu, no úmrtnosť na kardiovaskulárne ochorenia prekonáva aj západný svet.

SkryťVypnúť reklamu

Pre každého funguje niečo iné. Aktívny človek, ktorý jedáva ryby a ryžu môže pocítiť výhody kokosového oleja. Nemusí to však platiť pre jedáka rezňov s majonézovým šalátom.

Prečítajte si tiež: Mýty o cholesterole, je dobrý a zlý Čítajte 

Dobré a zlé tuky v kokosovom oleji

Kokosový olej z 90 percent pozostáva z nasýtených tukov. Podiel je vyšší než v prípade masla, ktoré nasýtené tuky tvoria na 60 percent a prekonáva aj 40 percent v prípade hovädzieho tuku a sádla.

Práve vďaka vyššiemu množstvu nasýtených tukov si udržia tuhšiu konzistenciu aj pri izbovej teplote. Pre porovnanie, v olivovom oleji ich je iba 14 percent.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že nie je dobré, ak strava obsahuje priveľa nasýtených tukov.

„Zvyšuje hladinu takzvaného zlého LDL cholesterolu, ktorý zväčšuje riziko srdcových ochorení. Preto by sa mohlo zdať zdalo, že kokosový olej srdcu nemôže neprospievať,“ vysvetľuje harvardský výskumník Walter C. Willett pre tamojší univerzitný žurnál.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane však podporuje „dobrý“ HDL cholesterol. Tuky v strave, či už sú nasýtené alebo nenasýtené, zvyšujú jeho hladiny a kokosový olej je v tom obzvlášť účinný. Podľa všetkého na nárast hladiny dobého cholesterolu vplýva kyselina laurová, ktorú olej obsahuje.

Prečítajte si tiež: Vedou overené spôsoby ako sa zbaviť pivného brucha Čítajte 

Olivového oleja sa nevzdávajte

Rastlinné oleje nemožno vnímať iba ako tuky, keďže obsahujú množstvo antioxidantov a ďalších látok. Ich celkové účinky na zdravie preto nemožno predpovedať iba zmenami v hladinách „dobrého“ a „zlého“ cholesterolu.

Ďalšou domnelou výhodou kokosového oleja má byť to, že obsahuje mastné kyseliny so stredným reťazcom (MCT), ktoré sa v tele absorbujú a metabolizujú účinnejšie než iné tuky.

Podľa odborníkov však výsledky výskumov MCT nemožno automaticky prenášať aj na kokosový olej. V tele sa totiž kyselina laurová správa odlišne než v laboratóriu.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako preto nemožno tvrdiť, že ak kokosový olej v petryho miske dokáže odstrániť rakovinové bunky v hrubom čreve, bude tomu tak aj v živom organizme.

„MCT majú s kokosovým olejom spoločné asi toľko ako krieda so syrom,“ hovorí pre britský Independent Laurence Eyres,

Eyres preto dokonca tvrdí, že by bol zlý, možno dokonca nebezpečný, nápad úplne sa vzdať extra panenského olivového oleja v prospech kokosového.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 11 857
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 4 267
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 131
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 3 466
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 3 375
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 693
  7. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 416
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 178
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu