Zápasíte so zimnou lenivosťou a nedokážete sa motivovať k pohybu? Skôr než samých seba presvedčíte, že kondíciu k sviatočnému stolu netreba, vedzte, že v hre je viac, než obvod pásu.
Nová metaanalýza na vzorke milión ľudí totiž ukázala, že kondícia vplýva na riziko depresie.
Štúdia ukázala, že pre ľudí s priemernou kondičkou sa pravdepodobnosť depresie zvýšila o 23 percent. Ľudia v slabej kondícii dopadli ešte omnoho horšie.
Riziko depresie u nich vzrástlo až o 75 percent oproti tým, ktorých výsledky ukázali výbornú kondíciu.

Miliónová vzorka športovcov
Tím výskumníkov z brazílskej Centro Universitário La Salle, skúmal dve americké a jednu švédsku štúdiu, čím získal vzorku väčšiu než 1,1 milióna ľudí. Vzorka pozostávala takmer výlučne z mužov.
Úroveň ich kondície sa merala podľa výkonu na bežiacom páse, stacionárnom bicykli, prípadne zdolaním počtu schodov.
„Cieľom bolo preskúmať možný vzťah fyzickej kondície a depresiou v budúcnosti,“ povedal vedúci výskumník Felipe B. Schuch o štúdii zverejnenej v žurnáli Preventive Medicine.

Šport je cestou k sebaovládaniu
„Je zjavné, že kondíciu možno budovať pravidelným pohybom, čiže jeho zvýšenie je dobrou stratégiou na prevenciou depresie,“ tvrdí.
Výsledky analýzy tak opäť potvrdzujú vzťah fyzického a psychického zdravia.
Iná štúdia z úvodu tohto roka zas ukazuje, že depresívni mladí ľudia, ktorí pravidelne meditovali a behávali, dokázali znížiť výskyt symptómov ochorenia v priemere až o 40 percent.
V roku 2006 tiež vedci skúmali, ako môže pravidelná návšteva posilňovne ovplyvniť sebaovládanie vysokoškolákov.
Ukázalo sa, že ak cvičili niekoľkokrát týždenne, študenti pociťovali nižšiu hladinu stresu, menej fajčili a pili alkohol.
Zlepšili sa tiež ich stravovacie a študijné návyky, ako aj sebadisciplína pri utrácaní peňazí. Dobrý vzťah k športu teda zjavne neprospieva nie len pokoju v duši, ale aj peňaženke.