
Ani povolanie kuchára nie je bez rizika. RNDr. Gabriel Hocman, výskumný pracovník v oblasti chemickej prevencie nádorových chorôb, tvrdí, že že kuchárky a ich pomocníčky v kuchyni sú vystavené vyššiemu riziku vzniku nádorových chorôb, ako je priemer. Pečením, vyprážaním aj varením vznikajú totiž mutagénne látky, ktoré sú často aj karcinogénne. Nemusia však ostať iba v jedle, ale výparmi a pachmi sa šíria po celom kuchynskom priestore.
ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
V závislosti od rizika sa zvyšuje aj výška poistného.
Skupina s malým rizikom
Všetky povolania v nevýrobnej oblasti, napríklad agronómovia, architekti, cukrári, diplomati, ekonómovia, finančníci, geodeti, jemní mechanici, krajčíri, kaderníčky, klenotníci, kozmetičky, knihovníci, kožušníci, kvetinári, lekári, laboranti, maséri, právnici, obchodní poradcovia, predavači, projektanti, sudcovia, učitelia, umelci, úradníci, laboranti, maséri, výskumníci, zdravotnícký personál.
Skupina so stredným rizikom:
Barmani, čašníci, čalúnnici, robotníci, dlaždiči, dozorcovia, geológovia, lesníci, lesní robotníci, colníci, inštalatéri, žeriavnici, kamenári, klampiari, kominári, kováči, kuchári, lešenári, maliari izieb, mechanici, montéri, mlynári, natierači, novinári, pekári, policajti, pracovníci bezpečnostných agentúr, profesionálni vodiči, mäsiari, sklenári, strážnici, rušňovodiči, tanečníci, kuriči, tesári, stolári, veterinári, vrátnici, murári, zámočníci.
Skupina s veľkým rizikom:
Posádka lietadla alebo lode, artisti, banícke práce, práce s jedmi, výbušninami, pyrotechnici, míneri, práce vo výškach, práce z povrazových rebríkov, visutých sedačiek, v obmedzenom pracovnom priestore na pracovnej lavičke, práce pod vodou, záchranné a havarijné zbory, práce s vysokým rizikom akútnych otráv, popálenín, lietanie na bezmotorových lietadlách, vetroňoch, padákové lietanie, v balónoch, parašutisti.
(uj)