
„ Trasliak“ je prototyp najnovšieho prístroja, ktorý nedávno zostrojil profesor Hamar. Ženy- seniorky, ktoré sa naň postavia niekoľkokrát do týždňa, si už po pár mesiacoch zlepšili stabilitu postoja, výskok aj svalovú hmotu. Niektoré si pochvaľujú, že ich prestali bolieť nohy a znova môžu tancovať. FOTO SME – PAVOL MAJER
Aj Slovensko starne tak dramaticky, že to nepredpokladali ani najodvážnejšie prognózy demografov. Bývalý predseda Americkej geriatrickej spoločnosti Walter Bortz dokonca tvrdí: „Nikto by nemal umierať, kým nemá viac ako sto rokov. Dovtedy je každá smrť predčasná.“ Ľudia naozaj nikdy nemali toľko informácií a možností, ako zostať čo najdlhšie mladými. Háčik je možno v tom, že to, čo moderná veda ponúka, nie sú pilulky ani operácie, ani iné jednorazové riešenia.
Je to vlastne celkom banálne a nudné: Kto chce prežiť dlhý život a krátke umieranie, nesmie fajčiť, musí zdravo jesť, stále sa hýbať a byť psychicky v pohode.
Starnúť je umenie
Starnúť možno patologicky a tiež úspešne. Dokážeme to vôbec?
„Česká herečka Květa Fialová je fascinujúca tým, ako sa chváli každou novou vráskou. To dokáže málokto. U nás stále vládne kult mladosti,“ hovorí bývalý primár geriatrie MUDr. Peter Belan. V Amerike už roky existujú kurzy na úspešné starnutie. Napríklad také arizonské Sun City alebo slnečná Florida má ideálnu klímu a prostredie, schádza sa tam vyššia stredná trieda, ktorá je silne motivovaná starnúť úspešne. Starnúť vedia, lebo sú na to pol života cvičení.
Úspešné starnutie, ako ho propagujú v zahraničí, je program, ktorý sa začína okolo štyridsiatky. Čo obsahuje? Pre mnohých možno šokujúce skutočnosti.
Napríklad aj to, že by sme mali počítať s určitou pravdepodobnosťou, koľko rokov sa možno dožijeme. Geriatri tvrdia: Je to aj vec osvety, ľudia by mali vedieť, že niečo také ako úspešné starnutie vôbec existuje.
Profesor Štefan Krajčík, hlavný odborník pre geriatriu a gerontológiu, tvrdí, že by sme mali zmeniť imidž starnutia: „Starnutie, umieranie, smrť je u nás stále tabu, akoby to neexistovalo. Nepripravujeme sa naň.“
Keby sa podarilo zvýšiť percento úspešne starnúcich ľudí dvojnásobne, bolo by to vynikajúce, úmerne tomu by klesli výdaje na zdravotnú starostlivosť.
Koľko ľudí u nás starne úspešne? „Sú to skutočne malé percentá. Keď sa na to pozrieme benevolentnejšie, možno desať, no pripusťme možno 25 percent ľudí.“ A to je veľmi málo.