SME
Nedeľa, 20. jún, 2021 | Meniny má ValériaKrížovkyKrížovky

Slovník pojmov - Pohlavné a gynekologické choroby

Algopareunie

Algopareunie sú bolesti u ženy počas súlože spôsobené zápalom v oblasti pohlavných orgánov.

Amenorea

Amenorea je vynechanie menštruačného krvácania u pohlavne zrelej a plodnej, ale nie tehotnej ženy. Pokiaľ sa prvá menštruácia nedostaví do 18. rokov života, hovoríme o primárnej amenorei. Sekundárna amenorea sa týka vymiznutia krácánia u predtým menštruujúcej ženy. Dôvody sú rôzne, napr. stres, mentálna anorexia, zápaly, nádory, poruchy funkčnosti hypotalamu alebo hypofýzy.

Andropauza

Andropauza je podobné štádium ako u ženy menopauza. Prejavuje sa zmenou v správaní, často sa objavuje nechuť k sexu a celkové duševné podráždenie.

Anorchizmus

Anorchizmus je vrodená chyba, pri ktorej chýbajú obe vajcia.

Anorgazmia

Anorgazmia je absolútna neschopnosť dosiahnuť orgazmus pri akomkoľvek pohlavnom styku a to i pri orálnom.

Anovulace

Anovulace je cyklus, pri ktorom nedochádza k uvoľneniu vajíčka do vajcovodu (ovulácia) a teda nemôže dôjsť k oplodneniu. Býva bežná v období dospievania a prechodu. Pokiaľ je príčinou neplodnosti, môže sa podariť vyvolať ovuláciu hormonálnymi prípravkami. Na blokovaní ovulácie je tiež založený princíp hormonálnej antikoncepcie.

Atrézia

Atrézia je zánik folikulov vo vaječníkoch. Prirodzený proces, ktorému unikne len niekoľko Graafových folikulov, ktoré dozrejú až do ovulácie.

Autoerotika

Autoerotika je jav v sexuálnom živote so zameraním na vlastnú osobu.

Autofetišizmus

Autofetišizmus je sexuálna úchylka spočívajúca v zbožňovaní vlastného tela, prejavujúca sa napríklad masturbáciou pred zrkadlom či svojou fotografiou.

Bisexualita

Bisexualita je pohlavná orientácia na jedincov obidvoch pohlaví. Pojem označuje nevyhranenú pohlavnú orientáciu medzi homosexualitou a heterosexualitou.

Dysmenorea

Dysmenorea je bolestivá menštruácia. Príčinou býva nerovnováha vegetatívneho systkému nervovej sústavy alebo vývojové vady, či choroby maternice. Liečba je medikamentózna, prípadne je nutný chirurgický zásah.

Dyspareunie

Dyspareunie je nemožnosť súlože (koitu), ktorá môže byť spôsobená psychosexuálnou nezlúčiteľnosťou dvoch ľudí, alebo nezáujmom ženy o heterosexuálny styk, vyplývajúci z bolesti pri predchádzajúcej súloži.

Erotofobia

Erotofobia je chorobný strach z pohlavného styku alebo erotického vzťahu.

Erotománia

Erotománia je prehnaná pohlavná túžba či dráždivosť.

Exhibicionizmus

Exhibicionizmus je sexuálna odchýlka. Exhibicionista je človek, ktorý sa rád obnažuje na verejnosti, je to typicky mužká odchylka. Často je obnažené pohlavie doprevádzané onaniou.

Fetišizmus

Fetišizmus je erotické zameranie na určité druhy predmetov, alebo časti tela. Najznámejší je fetiš na ženské prádlo.

Frigidita

Frigidita je pohlavná chladnosť, porucha sexuálnej funkcie, nezáujem o pohlavný styk. Pri súloži žena nepociťuje vzrušenie, chová sa veľmi chladno a nereaguje na dráždenie pohlavných orgánov. Táto porucha vzniká už v začiatkoch pohlavného života, môže byť aj zapríčinená ťažkým pôrodom, chorobou, či interrupciou.

Gerontofília

Gerontofília je sexuálna úchylka, takto orientovaný jedinec vyhľadáva partnera o niekoľko desiatok rokov staršieho a so zjavnými známkami starnutia.

Gestóza

Gestóza je ochorenie viazané na tehotenstvo. Podľa doby gestózy sa rozdeľuje na ranné (nadmerné slinenie, tehotenské zvracanie) a neskoré (eklampsia).

Graeofília

Graeofília je sexuálna úchylka, kedy postihnutého vzrušujú len staré ženy.

Graviditas spuria

Graviditas spuria je nepravé tehotenstvo. Žena má niektoré príznaky pripomínajúce tehotenstvo (vynechanie menštruácie, ranná nevoľnosť, zväčšenie brucha ai.), bez predchádzajúceho oplodnenia. Často vzniká na psychickom základe.

Gynekomastia

Gynekomastia je zväčšenie prsných žliaz u mužov, ako dôsledok hormonálnej nerovnováhy. Zväčšená žľaza sa odstráni chirurgicky. Drobné zväčšenie prsnej žľazy u chlapcov v puberte je normálny jav, ktorý nevyžaduje liečbu a časom sa stratí.

Hebefília

Hebefília je sexuálna uchýlka, keď sa postihnutý zameriava na dospievajúce dievčatá, ktoré majú náznaky zväčšujúcich sa pŕs, pubického ochlpenia a ďalších sekundárnych znakov.

Hermafroditizmus

Hermafroditizmus je stav, keď má jedinec zároveň znaky oboch pohlaví (vajcia i vaječník). Ide o vzácnu poruchu, lieči sa bezprostredne po narodení operatívne.

Heterosexualita

Heterosexualita je pohlavná orientácia na jedinca opačného pohlavia (95% ľudskej populácie).

Homosexualita

Homosexualita je trvalá pohlavná orientácia na príslušníkov rovnakého pohlavia s podobnými citovými a partnerskými vzťahmi ako u heterosexuality. Ženská homosexualita sa nazýva lesbizmus, pre mužskú homosexualitu existuje názov uranizmus, ktorý sa však používa zriedka. V minulosti bola homosexualita považovaná za perverzitu (zvrátenosť), dnes sa z lekárskeho hladiska chápe ako odchylka od bežnej sexuality. Skutočnú homosexualitu nemožno vyliečiť.

Hyperandrogenizmus

Hyperandrogenizmus je stav prejavujúci sa veľkým množstvom mužských pohlavných hormónov (androgénov) so všetkými svojimi príznakmi.

Hypersexualita

Hypersexualita je abnornálne zvýšená sexuálna aktivita v dôsledok zvýšeného sexuálneho pudu. U žien hovoríme o nymfománii a u mužov o satyriáze.

Impotencia, Erektilná dysfunkcia

Impotencia, Erektilná dysfunkcia je je neschopnosť dosiahnuť alebo udržať dostatočné stoporenie pohlavného údu (erekciu) potrebné pre pohlavný styk, ejakuláciu alebo oboje. Nejedná sa o poruchu pohlavného pudu alebo o neschopnosť dosiahnuť orgazmus.
Pri erektilnej dysfunkcii ide iba vzácne o dlhodobú alebo trvalú záležitosť. Najčastejšou príčinou impotencie je nedostatok kyslíka, ktorý môže byť spôsobený početnými chorobami vedúcimi k zníženiu prítoku krvi do penisu. Príčinou erektilnej dysfunkcie môžu byť tiež poškodené nervy penisu alebo panvovej oblasti, a nízke hladiny dôležitých hormónov.

Koprofágia

Koprofágia je extrémna forma análnej erotiky. Ide o jedenie výkalov.

Koprografia

Koprografia je sexuálna úchylka spočívajúca v neodolateľnom nutkaní rozosielať oplzlé listy.

Kryptohomosexuál

Kryptohomosexuál je homosexuál, ktorá svoju orientáciu dôsledne utajuje a niekedy si ju ani sám nepripúšťa.

Kynofília

Kynofília je sexuálna úchylka, pri ktorej človek túži po pohlavnom styku so psom.

Lesbizmus

Lesbizmus je označenie pre ženskú homosexualitu. Medzi ženami vzniká hlboký citový vzťah. Prejav lásky je rovnaký ako u heterosexuálnych ľudí. Takto orientované ženy môžu mať aj manžela a deti a navonok vystupujú ako heterosexuálne, pokiaľ sa nerozhodnú prijať homosexualitu.

Masochizmus

Masochizmus je sexuálna úchylka. Jedinec vyžaduje pri sexuálnom akkte mučenie, týranie a ponižovanie, aby dosiahol vzrušenie. Niekedy je to kombinované so sadizmom - sadomasochizmus.

Mastitída

Mastitída je označuje zápal prsníkovej žľazy. Pri mastitíde možno rozlišovať dve formy: mastitída počas šestonedelia sa nazýva mastitis puerperalis, mimo šestonedelia sa nazývajú mastitis nonpuerperalis. Mastitída sa vyskytuje akútne alebo chronicky. Akútne znamená, že začne náhle a pri terapii sa dobre vylieči. Chronický priebeh je naproti tomu zdĺhavý, resp. sa mastitída stále vracia. Akútny priebeh môže prejsť do chronického.

Menofagia

Menofagia je sexuálna úchylka, ked je postihnutý fascinovaný ženskou menštruačnou krvou.

Menometroragia

Menometroragia je veľmi silné a dlho trvajúce menštruačné krvácanie, vyskytujúce sa niekedy v období prechodu alebo z organických príčin (myómy, nádor).

Metroragia

Metroragia je inak dysfunkčné či acyklické krvácanie. Jedná sa o krvácanie zo ženských pohlavných orgánov mimo menštruačný cyklus z hormonálnych alebo organických (zápaly alebo nádory) príčin.

Mimomaternicové tehotenstvo

Mimomaternicové tehotenstvo je tehotenstvo, vznikjúce pri uhniezdení zárodku mimo maternicu, väčšinou vo vajcovode, prípadne vo vaječníku alebo v dutine brušnej. Často je spôsobené predchádzajúcim ochorením. Príznaky spočiatku pripomínajú normálne tehotenstvo s častejšou bolesťou brucha. Niekedy plodové vajce samo doumrie a vstrebá sa, inak rastúci zárodok spôsobí zhruba za 6-12 týždňov prasknutie vajcovodu s krvácaním do brucha. Liečba prebieha chirurgicky. Zárodok môže byť z vajcovodu tiež vypudený do maternice, pripadne do dutiny brušnej.

Polytelia

Polytelia je prítomnosť väčšieho počtu prsných bradaviek.

Predmenštruačný syndróm

Predmenštruačný syndróm je príznaky spôsobené hormonálymi zmenami prejavujúcimi sa niekoľko dní pred začiatkom menštruácie, ktoré začiatkom krvácania ustávajú. Väčšina žien niektoré príznaky, v rôznej miere, pociťuje. Patrí sem: podráždenosť, pocit napätia, citová labilita, únava, neobvyklý hlad či smäd, bolesti v podbrušku a v prsiach, bolesti hlavy, nespavosť, opuchy. Ťažšie formy je možné liečiť psychofarmakami alebo hormonálymi prepáratmi.

Saryriáza

Saryriáza je hypersexualita vyskytujúca sa u mužov.

Skatofília, Erotofília

Skatofília, Erotofília je sexuálna úchylka, pri ktorej jedinec dosahuje vzrušenie anonymnými telefonátmi s erotickým obsahom. Za úchylku sa považuje, až keď jedinec uprednostňuje telefonovanie pred klasickými sexuálnymi aktivitami.

Sluch

Sluch je jeden z ľudských zmyslov.

Syfilis

Syfilis je toto ochorenie môže prebiehať ako akútne a chronické. V prvom štádiu sa vytvára primárny vred v oblasti vstupu infekcie do organizmu – na vonkajších pohlavných orgánoch, ústach, prstoch. Trvá 6 až 8 týždňov. V druhom štádiu sú typickými príznakmi malátnosť, bolesti hlavy, kĺbov, kožné vyrážky pupencovitého charakteru na trupe a končatinách. U neliečených pacientov nastupuje druhé štádium za 8 až 12 týždňov od začiatku infekcie. Po takmer 5 až 10 rokoch od začiatku infekcie nastupuje tretie štádium. Nastáva porušenie orgánov, centrálneho nervového systému, srdca, ciev a kostí. Inkubačný čas je od 10 dní po 10 týždňov. Pôvodcom syfilisu je baktéria Treponema pallidum. Zdrojom nákazy je výlučne chorý človek. Prenáša sa pohlavným stykom, dotykom.

Vaginizmus

Vaginizmus je náhle a bolestivé stiahnutie svalstva pošvy a panvového svalstva zabraňujúcemu uskutočnenie súlože. Väčšinou má psychický podklad. Kŕčovité stiahnutie svalstva pošvy pri prebiehajúcej súloži s nemožnosťou vysunutia pohlavného údu sa nazýva penis captivus (zachytený penis).

Virilizácia

Virilizácia je rozvoj sekundárnych mužských pohlavných znakov u žien.

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 3. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 4. Crème de la crème po slovensky
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 30 064
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 444
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 8 071
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 7 464
 5. Po Slovensku na motorke 6 739
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 329
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 4 936
 8. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 4 818
 9. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 3 868
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 3 128