SME

Diskusia k článku: Prečo treba chrípku vypotiť?

Známe príslovie „nakŕm prechladnutie a vyhladuj horúčku“ pochádza z čias, keď si ľudia mysleli, že prechladnutý človek má v tele priveľa „chladu a vlhkosti“.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
6 príspevkov

  • m i m o

    Článok s protichodnými tvrdeniami

    Článok začína tým, že "ani dnes mnoho ľudí netuší, čo znamená zvýšená teplota a prečo je pre telo vlastne užitočná.", ale mnoho svetla do tohto problému neprináša, práve naopak, je v ňom viac protichodných (!) tvrdení, resp. rád. Napríklad o víruse chrípky: "Ten sa však nedokáže množiť pri teplote nad tridsaťosem stupňov..." O dva odstavce sa ale píše: "Preto napríklad pri chrípke nie je dobré znižovať teplotu, ak neprekročí 38 stupňov." Takže zvýšená teplota zabíja chrípku pri 38+, ale znižovať teplotu sa odporúča ešte predtým než dosiahne túto hranicu? Ďalej sa píše: "Na škodu nie je ani hromadenie tepla horúcim nápojom a perinou.", hneď v nasledujúcom odstavci: "Vhodnejšie je ľahnúť si do postele, piť vlažné čaje, ktoré podporujú potenie, a minerálne vody, ktorými podporíme znižovanie horúčky..." Tak teplotu hromadiť alebo znižovať??? Článok je zaradený v SME+... Prehodnotil by som to. ;)
    • tan tan
      Prémium
      neviem preco nechapes pisanemu slovu: "Ten sa však nedokáže množiť pri teplote nad tridsaťosem stupňov..." O dva odstavce sa ale píše: "Preto napríklad pri chrípke nie je dobré znižovať teplotu, ak neprekročí 38 stupňov." tj. pocaks na 38 stupnov nech sa chripka nenamnozi.Ak to pojde viac teplotu utlmis lebo vysoka teplota nie je dobra pre tvoje telo. Fyziologicky, ........... Ďalej sa píše: "Na škodu nie je ani hromadenie tepla horúcim nápojom a perinou.", hneď v nasledujúcom odstavci: "Vhodnejšie je ľahnúť si do postele, piť vlažné čaje, ktoré podporujú potenie, a minerálne vody, ktorými podporíme znižovanie horúčky..." mixujes 2odstavce. pokial nemas 38 si zakutrany a snazis sa dostat teplotu na38. A potom lezis aby si teplotu udrzal, len pijes vlazne caje aby si doplnil tekutiny a udrzal teplotu do 38. termoregulacia.
  • simple15

    antibiotiká pri chrípke

    Jedna strana veci je, že antibiotiká naozaj nelikvidujú vírus. Ale druhou stranou veci je, že pri tej španielskej chrípke, keď ešte neboli antibiotiká, zomrelo tých 20 až 50 miliónov ľudí. Väčšina nie na chrípku, ale na bakteriálne infekcie chrípkou oslabeného organizmu. Domnievam sa, že keby vtedy ľudia s chrípkou užívali antibiotiká, nezomrelo by ich zďaleka toľko. Mýlim sa?
    • muchotravka
      K tej španielskej chrípke - ten kmeň spôsoboval rapídne zlyhanie respiračného systému a prehnanú imunitnú reakciu u mladých dopelých - organizmus vojnovou situáciou zdravotne zdecimovaného obyvateľstva sa totálne vyčerpal. (https://en.wikipedia.org/wiki/... Tu je to aj s odkazmi na pôvodné vedecké práce). Predpokladá sa, že skôr iné "pomôcky" v podobe lepšej výživy po druhej svetovej vojne v Európe, lepšia hygiena, karanténa - nepreplnené nemocnice by jej zabránili takto vyčíňať. Vtedy sa ťažko dala zohnať výživná strava nieto drahé antibiotiká, ku ktorým by sa dostali iba niektorí. Treba chrípku proste doma vyležať, netlačiť sa antibiotikami a nešíriť vírus. Inak sa ľahko môže stať, že už akákoľvek antibiotikami vytrénovaná nádchička bude opäť patriť medzi závažné/smrteľné infekčné choroby. Dnes je vedecký vývoj účinných antibiotík tak nákladný, že ho firmy ani veľmi nechcú robiť - krátka doba platnosti patentu im nezaručí návratnosť čoraz nákladnejšieho výskumu. Keby ich ľudia nejedli ako lentilky, nemuseli sme teraz mať strach z neliečiteľných bakteriálnych infekcií.

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  3. Na Marka oharka do jarka
  4. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 16 831
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 835
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 617
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 346
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 250
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 2 869
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 647
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 2 487