Známe príslovie „nakŕm prechladnutie a vyhladuj horúčku“ pochádza z čias, keď si ľudia mysleli, že prechladnutý človek má v tele priveľa „chladu a vlhkosti“.
Článok s protichodnými tvrdeniami
Článok začína tým, že "ani dnes mnoho ľudí netuší, čo znamená zvýšená teplota a prečo je pre telo vlastne užitočná.", ale mnoho svetla do tohto problému neprináša, práve naopak, je v ňom viac protichodných (!) tvrdení, resp. rád. Napríklad o víruse chrípky: "Ten sa však nedokáže množiť pri teplote nad tridsaťosem stupňov..." O dva odstavce sa ale píše: "Preto napríklad pri chrípke nie je dobré znižovať teplotu, ak neprekročí 38 stupňov." Takže zvýšená teplota zabíja chrípku pri 38+, ale znižovať teplotu sa odporúča ešte predtým než dosiahne túto hranicu? Ďalej sa píše: "Na škodu nie je ani hromadenie tepla horúcim nápojom a perinou.", hneď v nasledujúcom odstavci: "Vhodnejšie je ľahnúť si do postele, piť vlažné čaje, ktoré podporujú potenie, a minerálne vody, ktorými podporíme znižovanie horúčky..." Tak teplotu hromadiť alebo znižovať??? Článok je zaradený v SME+... Prehodnotil by som to. ;)antibiotiká pri chrípke
Jedna strana veci je, že antibiotiká naozaj nelikvidujú vírus. Ale druhou stranou veci je, že pri tej španielskej chrípke, keď ešte neboli antibiotiká, zomrelo tých 20 až 50 miliónov ľudí. Väčšina nie na chrípku, ale na bakteriálne infekcie chrípkou oslabeného organizmu. Domnievam sa, že keby vtedy ľudia s chrípkou užívali antibiotiká, nezomrelo by ich zďaleka toľko. Mýlim sa?