Pokiaľ nemám bolesti, nič mi nie je. Na preventívnu prehliadku nechodia až tri štvrtiny dospelých na Slovensku. Nemajú čas, alebo podceňujú zdravotné riziká.
Slovensko pritom dlhodobo vedie rebríček OECD v úmrtnosti na srdcovo-cievne ochorenia či nádorové ochorenia.
V počiatočných štádiách tieto choroby nebolia, preto sa im zvykne hovoriť aj tichí zabijaci. Preventívna prehliadka by ich dokázala zachytiť skôr, než narobia nezvratné škody.
Pacienti sa prehliadke vyhýbajú aj preto, že netušia čo od nej očakávať. Na bezplatnú zdravotnú prehliadku pritom dospelí pacienti majú nárok každé dva roky, každý rok ak sú darcami krvi, orgánov či tkanív.
Čo ak lekár nevykonal vyšetrenia, na ktoré máte nárok?
- Je povinnosťou lekára urobiť tie vyšetrenia a výkony, ktoré objektívne môže vykonať priamo počas preventívnej prehliadky. Platí to aj pre odber vzoriek na laboratórne vyšetrenia, ktoré musí zabezpečiť u príslušných odborníkov.
- Vyšetrenia je možné doplniť aj v iný deň než sa robí preventívna prehliadka. Môže sa stať, že zdravotný stav pacienta z nejakého dôvodu nedovoľuje odber v deň plánovanej návštevy.
- Poistenec sa môže obrátiť priamo na svojho ošetrujúceho lekára a upozorniť ho na chýbajúce vyšetrenie v rámci preventívnej prehliadky.
- Môže kontaktovať svoju zdravotnú poisťovňu.
- Pokiaľ má poistenec vážne podozrenie, že mu lekár nepreukázal starostlivosť, na ktorú má zo zákona nárok, môže sa obrátiť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý prípad prešetrí.
Čo všetko by mal lekár počas približne polhodinovej prehliadky nemal zanedbať?
Rozhovor na úvod
Dobrá prehliadka začína sériou otázok.
Lekár sa opýta na váš zdravotný stav od poslednej návštevy, problémy, ktoré ste odvtedy mali, ochorenia, ktoré ste prekonali.
Zaujímať by ho malo aj to, či ste výrazne schudli alebo pribrali, či nemáte problémy s dýchaním, močením, spánkom, chuťou do jedla.
Buďte úprimní pri otázkach o dennej dávke cigariet či alkoholu, povedzte mu tiež aké lieky užívate, a aké sú vaše alergie.
Mali by ste byť schopní vymenovať vážnejšie ochorenia vašich pokrvných príbuzných. Neopomeňte vysoký krvný tlak, cukrovku, problémy so srdcom, rakovinové ochorenia ale aj duševné problémy.
Lekár by tiež malo prehliadnuť vašu dokumentáciu a zistiť, či máte všetky potrebné očkovania, najmä očkovanie proti tetanu, ktoré je na Slovensku povinné.
Ak je to potrebné, lekár vás preočkuje a ďalšiu vakcínu budete potrebovať až o pätnásť rokov.
Nasledujú pozorovania a merania
Po dokumentácii nasleduje vyšetrenie - pohľadom, hmatom, posluchom ale aj poklepom.
Nebuďte prekvapení, ak vás lekár vyzve, aby ste sa vyzliekli do bielizne a podrobne vám prezrie pokožku na celom tele, okrem iného aj kvôli podozrivým znamienkam.

Fonendoskopom popočúva dýchanie a tlkot srdca, poklepaním zas reflexy. Prehmatom sa zas robí kontrola brušnej dutiny.
Lekár by vás mal odvážiť a zmerať pulz i tlak.
Pri meraní tlaku pacient sedí, tlakomer sa zvyčajne navlieka na ľavú ruku. Lekár či sestrička sa môže rozhodnúť skontrolovať výsledok merania aj na druhej ruke.
Ak vám bude nameraná vyššia hodnota, lekár si vás pozve na opakované meranie v tom istom čase, aby si overil správnosť zistenia. Opakované meranie by totiž malo prebiehať za rovnakých okolností, zhodovať by sa mal čas, miera stresu ale aj vypitá káva či vyfajčené cigarety.