Po sviatočných hodoch nasleduje obdobie výčitiek, jednorazových permanentiek do fitnescentra a nákupov výrobkov či kúr so slovom „detox“.
Myšlienku, že ľudské telo potrebuje hĺbkovú očistu, možno v istom zmysle vystopovať až k biblii. Stačí si spomenúť na prvotný hriech, keď krátko po zrodení človek zjedol "toxické" jablko poznania.
Dnes zasa moderný človek čelí marketingovým predstavám, že sme plní nebezpečných, no len veľmi hmlisto pomenovaných toxických látok.
Spásu majú priniesť voľnopredajné produkty v lekárňach a obchodoch so zdravou výživou. Ponuka je široká, od šampónov, cez čaje a šťavy, až po radikálne terapie klystírom.

Preparáty telu nepomôžu
Skôr, než svoje telo zveríte do rúk reklamám či samozvaným expertom na očistné kúry, zamyslite sa, čo to má byť za detoxikácia a či ju telo vôbec potrebuje.
„Myšlienka detoxikácie podporuje princíp, ktorý je nezmyselný a vykorisťuje ľudí. A to nie len finančne,“ hovorí pre magazín Vox Edzard Ernst, odborník na alternatívnu medicínu a emeritný profesor na univerzite v Exeteri.
Telo podľa neho detoxikujúce prípravky jednoducho nepotrebuje. „Pre zdravých ľudí neexistuje žiadna známa metóda, ktorá by pomohla telu zbavovať sa nechcených látok viac, než samo dokáže,“ tvrdí. Organizmus pritom využíva systém orgánov - pečeň, obličky, kožu, črevá a pľúca.

Čo znamená detoxikácia?
Ak sa rozhodneme ignorovať prípravky, ktoré sú vyslovene škodlivé, najlepšie situáciu na „detoxikačnom“ trhu opisuje experiment organizácie Sense About Science.
Vedci v ňom posudzovali 15 produktov, od balenej vody až po peeling tváre, a potvrdili predpoklad, že mnohé tvrdenia o detoxikačných účinkoch nedávajú zmysel.
Spoločnosti mali na svoje tvrdenia o detoxikačných účinkoch produktov poskytnúť dôkazy. Vedecky znejúce vety však nedávali zmysel a ani jedna z firiem nezadefinovala význam slova „detoxikácia“ rovnako.
Oxfordský slovník angličtiny je pritom jednoznačný, malo by ísť o odstránenie toxických látok či vlastností. Výrobcovia zároveň nedokázali zadefinovať ani konkrétnu látku, proti ktorej mal výrobok pôsobiť.

Tajuplné toxíny
Na rovnaký problém upozornil aj článok v žurnáli Lancet. V článku s názvom „Detox, masová dezilúzia“ rozoberá autor Bernard Dixon snahu o informačnú analýzu kníh o detoxikačných diétach.
Ani jedna z kníh mu neprezradila, akého toxínu diéta telo zbaví a nepomenovala konkrétne riziko, ktoré má toxín pre človeka predstavovať.
Na vede založená medicína rešpektuje detoxikáciu jedine v prípadoch, keď ide o otravu človeka alebo v prípade závislosti od návykových látok. V prípade zdravého človeka ide o nezmysel.

Jediná a zdravá cesta
Obhajcovia "detoxu" okrem preparátov horlivo propagujú aj črevné sprchy. V tomto prípade už nie je ohrozená iba peňaženka, ale aj zdravie.
“V hrubom čreve má domov mnoho mikróbov, ktoré potrebujeme a ktoré môžu byť detoxom oslabené. Vtedy sa na ich miesto môžu dostať iné baktérie, ktoré spôsobia chorobu,“ hovorí Ernst.
Samovoľne naordinovaný klystír podľa neho okrem škody nemôže urobiť nič viac, než z tela odstrániť exkrementy, ktorých by sa dokázalo zbaviť aj prirodzenou cestou.
Ak si po Vianociach robíte starosti s následkami sviatočného jedla a pitia, na nákladný a nebezpečný detox radšej zabudnite.
Úplne postačí sa rozhýbať, zdravo jesť, obmedziť alkohol a dopriať si dostatok vody a spánku.
"Detox", ktorý skutočne funguje
- Obmedzte fajčenie a znížte príjem alkoholu.
- Hýbte sa aspoň 30 minút päťkrát týždenne.
- Snažte sa udržať si váhu, ktorá je primeraná hodnote vášho BMI indexu.
- Denne jedzte päť porcií ovocia a zeleniny, dbajte na príjem bielkovín a vlákniny.
- Na každých 15 kilogramov vašej váhy by ste denne mali vypiť 0,5 až 0,7 litra vody.
- Doprajte si dostatok oddychu, spánok by mal trvať približne sedem hodín.