Kofeín môže seniorom pomôcť v boji s chronickým zápalom. Pravidelné popíjanie kávy by tak mohlo poslúžiť ako prevencia pri mnohých ochoreniach, ktoré sprevádzajú starobu.
Vedci zo Stanford University School of Medicine skúmali účinky kofeínu na bunky imunitného systému. Objavili pritom prepojenie medzi rastúcim vekom, systémovým zápalom, kardiovaskulárnymi ochoreniami a spotrebou kávy.
Zistenia vzišli z rozsiahlej analýzy vzoriek krvi viac než stovky pacientov. Skúmaná vzorka pozostávala zo zdravých jedincov vo veku 20 až 30 rokov ako aj skupiny staršej než 60 rokov. Odbery krvi a hodnotenie anamnézy prebiehali každoročne po dobu desiatich rokov.
Údaje poukázali na zápalový mechanizmus, ktorý spúšťa široké spektrum chorôb. Od cukrovky 2. typu a Alzheimerovej choroby, cez kardiovaskulárne ochorenia srdca, depresiu až po demenciu.

„Viac ako 90 percent všetkých neprenosných chorôb sa počas starnutia spája s chronickým zápalom,“ povedal vedúci autor štúdie David Furman, profesor standfordského Inštitútu pre imunitu, transplantácie a infekcie. Svoje vyhlásenie pritom opiera o výsledky viac než tisícky predošlých štúdií.
Zápaly stimulujú metabolity nukleových kyselín, stavebných kameňov ľudských génov, ktoré cirkulujú v krvi. Mechanizmus zápalu sa spustil u niektorých starších účastníkov štúdie, no iných prakticky obišiel.
Ukázalo sa, že zápal sa vyskytoval výrazne menej u ľudí, ktorí mali tendenciu piť kofeínové nápoje - kávu a čaj. Laboratórne testy následne ukázali, že škodlivé účinky cirkulujúcich metabolitov zbrzdili látky, ktoré sa v tele vytvoria vďaka prijatému kofeínu.
Aj keď mechanizmus, akým kofeín zápal brzdí zatiaľ nie je úplne jasný, štúdia vedcov posunula o krok bližšie k odpovedi na otázku, prečo kofeín prispieva k dlhovekosti ľudí.