Ak sa človek v štyridsiatke rozhodne začať hýbať, podľa čoho by si mal vyberať šport?
„Musí zvážiť v akom je zdravotnom stave, napríklad či má problémy s chrbticou alebo pohybovým aparátom. Je tiež podstatné, či už v minulosti športoval. Treba brať ohľad aj na to, či má sedavé zamestnanie, alebo či väčšinu dňa stojí.
Nestretneme rovnakého človeka a cvičenie by malo byť prispôsobené jeho zdravotnému stavu, pretože dnes má mnoho ľudí problém s chrbticou. Niekto pociťuje bolesť v oblasti krčnej chrbtice, iný v hrudnej alebo v krížovej oblasti.
Stále viac a viac klientov trpí horným a dolným skríženým syndrómom. Je dobré si uvedomiť, že 10 minút nesprávneho sedenia si vyžaduje 20 minút kompenzačného cvičenia.“
Zoberme si ako príklad manažérsky typ, ktorý väčšinu dňa sedí.
„Ak je prvozačiatočník a vyhovuje mu skupinové cvičenie, odporučila by som skôr jógu, kalanetiku alebo pilates. Pokiaľ chce človek dostať energiu, odporučila by som funkčný alebo kruhový tréning, kde sa pracuje aj s vlastnou váhou.
Ak by ľudia chceli cvičiť vonku odporúčam chôdzu, pretože chôdza je tým najlepším a najprirodzenejším spôsobom, ako sa udržať v dobrej kondícii, zbaviť sa stresu a vyzerať dobre, šťastne a zdravo. Vhodné sú dlhé prechádzky, nordingwalking, čiže chôdza s palicami, prípadne beh.“

Ako je to v prípade moderných cvičení ako je crossfit, zumba? Sú vhodné aj pre začiatočníkov?
„Crossfit by som odporúčala skôr ľuďom, ktorí už predtým športovali. Je tam mnoho zo vzpierania a pri nesprávnej technike je jednoduché si ublížiť. Keď už, je vhodnejšie necvičiť v skupine, ale s individuálnym trénerom. Podobný je aj bodypump.
Zumba je skôr tanec. Je rytmická a vyhľadávajú ju skôr ženy. Zapojí sa pri nej kardiovaskulárny systém.
Je toho na výber mnoho. Ľudia si zvyčajne cvičenie hľadajú postupne, aby sa pohyb stal súčasťou ich života, musia sa pri ňom cítiť dobre. Je dobré mať pohybovú prípravu a poradiť sa aj s osobným trénerom alebo fyzioterapeutom, ktorý mu poradí najvhodnejšie cvičenia.“

Ak začiatočníkovi nevyhovujú skupinové cvičenia často na vlastnú päsť vyrazí do posilňovne. Môže si cvičením aj ublížiť?
„Cviky musia byť vykonaný pri správnom držaní tela a správnou technikou. Keďže je začiatočník, väčšinou tieto znalosti nemá a nevie to odsledovať. Preto je dôležité mať trénera, ktorý ho odsleduje a vysvetlí mu správnu techniku cvičenia.
Nesprávne vykonávanými cvikmi si môže uškodiť. Napríklad správnym cvičením si môžete chrbát spevniť a odstrániť bolesť, ale nesprávnym si môžete ešte viac ublížiť. Väčšina klientov nevie správne drepovať. Sú tri základne veci, ktoré musia pri drepoch dodržiavať: