Bicyklovanie, plávanie, kolektívne športy ako squash či tenis, ale aj návšteva fitnescentra – všetky tieto športy sú náročné na logistiku, pretože si musíte v nabitom dni nájsť čas, aby ste sa dostali tam, kam treba.
Musíte mať výstroj a navyše pri niektorých platíte nemalé vstupné alebo osobného trénera.
Beh je nenáročný. Stačí kvalitná obuv a nejaké oblečenie. Behať môžete v parku, po hrádzi pri rieke, ako aj kúsok za mestom či obcou. Stačí vám hodinka ráno alebo cestou z práce.
Zdravotné prínosy, ktoré vám behanie dá, sú úžasné. Ale aj napriek všetkým týmto benefitom je behanie stále skôr športom mestských čudákov či fanatikov. Behanie je totiž práca. Fyzická aj duševná naraz.

Nikto vám nepomôže
To, čo vyzerá tak jednoducho a lákavo – dnes si pôjdem zabehať – sa už po prvých sto metroch zvyčajne zmení na boj o prežitie a túžbu vzdať to, otočiť sa a vychádzkovou chôdzou sa vrátiť domov.
Boj o každý nádych, búšenie srdca, únava v nohách a napokon aj nekonečná jednotvárnosť behania, to sú faktory, ktoré pokoria každého a zvíťaziť nad nimi môžete len vy sami.
Nikto vám nepomôže. Tú vnútornú silu si musíte nájsť v sebe, doslova si ju vypestovať, naučiť sa motivovať a nevzdať sa, keď už toho máte dosť.
Práve toto je na behaní najťažšie –že vám nikto nepomôže a na víťazstvo ste úplne sami. Behanie nie je boj s kilometrami a dychom, ale boj so sebou samým.

Pestovanie odolnosti
Muž či žena po štyridsiatke – ale aj po päťdesiatke – majú len dve možnosti: buď vzdať boj so starnutím, chorobami, stratou motivácie, alebo začať bojovať.
Väčšina sa vzdá, pretože je to pohodlné a akosi „prirodzené“ – nad starnutím sa zvíťaziť nedá a tých desať kilogramov nadváhy, no čo už s tým.
Tí, čo sa vzdať nechcú, začnú s nejakým amatérskym športom a beh z toho logicky vychádza najlepšie.
Je to „lacný“ šport, chudne sa pri ňom, odbúrava stres a zvyšuje sa telesná i duševná odolnosť. Ten, kto pri behaní vydrží a dosiahne odporúčanú bežeckú dávku trikrát týždenne po hodinke, akoby prekročil akúsi neviditeľnú hranicu a po polroku si uvedomí, že beh ho zmenil.
Nielen fyzicky, ale aj duševne – boj s vlastnou lenivosťou zvyšuje sebadôveru, dodáva vnútorný pokoj a odolnosť proti stresu a depresiám.
Takže každému, kto po štyridsiatke začne pociťovať vnútornú krízu, stratu motivácie, vyhorenosť či nemá chuť na sex, môžeme poradiť len jedno: začnite behať a vydržte. Behanie z vás urobí iného človeka. Krajšieho, vyrovnanejšieho a šťastnejšieho.