Počujete neustále hučanie, pískanie či šumenie? Tinitus vytvára vo vašich ušiach zvuky, ktoré nepočuje nikto iný.
Pískanie v ušiach nie je choroba, ide skôr o symptóm iných zdravotných stavov. Problémom je, ak trvá dlhšie a ľudia ho počujú viac dní v týždni.
Niektorým ľuďom môže tinitus zhoršiť spánok či sústredenie počas dňa. Môže tak prispievať k zhoršeniu duševného zdravia.
Niektoré príčiny zvonenia v ušiach môžu byť závažné a preto by ste o nich mali povedať lekárovi či lekárke najlepšie na očno-krčno-nosnom oddelení. Tinitus môže byť príznakom straty sluchu súvisí tiež s vysokým tlakom a vo veľmi vzácnych prípadoch môže súvisieť s nádorom zasahujúcim sluchové nervy.
Zabrániť hučaniu či pískaniu v ušiach môžete pomocou týchto základných opatrení:
1. Vyhnite sa spúšťačom
Sledujte sa, kedy sa vám najčastejšie tinitus objavuje a týmto situáciám sa vyhýbajte, ak je to možné.
Zvonenie v ušiach sa napríklad môže objaviť po hlučnom koncerte, výbuchu petárd či ohňostrojov alebo pri práci v hlučnom prostredí.
V týchto situáciách je nutné používať chrániče sluchu ako štuple do uší či slúchadlá.
Niektorým ľuďom sa napríklad prejavy zhoršujú po požití kofeínu či alkoholu, hoci toto prepojenie nebolo preukázané vedecky.
Na pískaní v ušiach môže mať podiel aj vysoký tlak a nielen ten vyvolaný stresom a úzkosťou. S týmto problémom by ste mali vyhľadať lekára.
2. Maskujte pískanie
Mnohým ľuďom z tinitusom pomáha počúvanie šumenia či zvukov prírody, ktoré môžu zmierniť vnímanie pískanie v ušiach.
Môžete si kúpiť stroj špeciálne určený na produkciu šumu, alebo si jednoducho nájdite nahrávky na internete a púšťajte si ich napríklad pri zaspávaní, keď si môžete tinitus viac uvedomovať.
Zvuky môžete počúvať aj cez slúchadlá, vyhnite sa však tým, ktoré majú funkciu potlačenia okolitého zvuku. Zvuky z prostredia sú totiž pri zvládaní tinitusu potrebné.

3. Hýbte sa
U niektorých ľudí môže pravidelná fyzická aktivita viesť k zmierneniu príznakov, alebo aspoň pomôže bojovať s následkami nepríjemného pískania na duševnom zdraví.
Lekár vás môže požiadať, aby ste precvičili svaly krku alebo sánky. Ak sa zvuk zmení, zrejme sú súčasťou problému napäté svaly.
Masážna terapia by mohla pomôcť pri uvoľnení svalstva a následne aj odstránení nepríjemných zvukov. Problém môže byť aj v chrbtici a v tom prípade môže pískanie zmiznúť po rehabilitácii.
Pískanie v ušiach môže byť aj príznakom problémov s čeľustným kĺbom. V tomto prípade vám môže pomôcť masáž tváre, uvoľňovanie svalstva čeľustí a riešenie problémov so zubárom.
4. Nechajte si prečistiť uši
Tinitus môže zhoršovať aj ušný maz hlboko v uchu. V takomto prípade môže pomôcť, ak si uši necháte vypláchnuť na očno-nosno-krčnom oddelení.
5. Prekonzultujte užívané lieky
Pískanie v ušiach môžu spôsobiť alebo zhoršiť niektoré lieky. Ak sa vám objavilo hučanie či zvonenie v ušiach po nasadení novej liečby, informujte o tom svoju lekárku či lekárnika.
Pískanie v ušiach môžu podľa vedeckého časopisu British Medical Journal spôsobovať napríklad tieto lieky:
- dočasne niektoré antibiotiká (napríklad klaritromycín, cyproflaxacín, tetracyklín),
- antivirotikum ganciklovir,
- lieky proti bolesti ako aspirín, ibuprofen, piroxikam či celekoxib,
- diuretiká ako furosemid, amilorid,
- lieky na srdce metoprolol, ramipril, enalapril či ditiazem,
- lieky na epilepsiu karbamazepín, amitriptilín,
- antigistaminikum chlórfenamín.
Predpísané lieky neprestávajte užívať bez rady s lekárom či lekárkou.
Širší zoznam liekov spájaných so zhoršenými prejavmi hučania či písania v ušiach nájdete v angličtine na stránke Sound relief.

6. Zvážte používanie načúvatok
Ak pískanie v ušiach súvisí so zhoršením sluchu, úľavu vám môže priniesť používanie načúvacieho prístroja.
Pri strate sluchu totiž môže tinitus vznikať ako odpoveď na nedostatok zvukových stimulov.
Navyše používanie načúvatok, keď sú potrebné, môže znížiť kognitívny úpadok u ľudí s vyšším rizikom vzniku demencie.
7. Skúste terapiu a meditácie
Ak vám pískanie v ušiach spôsobuje depresívne či úzkostné pocity, úľavou vám môže byť aj kognitívno-behaviorálna terapia.
Meditácia môže pomôcť znížiť nepríjemné pocity a tiež môže viesť k zníženiu stresu, ktorý môže zvyšovať prejavy tinitusu.
8. Navštívte audiológa
S liečbou tinitu vám môže pomôcť aj lekár-audiológ, ktorý sa venuje sluchu. Informujte sa o tinnitus retraining therapy, čo je liečba tinitu pomocou návyku.
Pacientovi sa v tomto prípade púšťajú maskovacie zvuky, ktoré majú vytrénovať uši, aby bolo pískanie menej zjavné. Účinnosť tejto metódy zatiaľ stopercentne nepodporili vedecké výskumy, môže tak ísť iba o jednu z foriem manažovania tinitu.