BRATISLAVA. Mäso, ovocie a zelenina majú potenciál zlepšiť náladu a prospieť duševnému zdraviu. Ktoré potraviny sú ale najúčinnejšie?
Nová štúdia v časopise Nutritional Neuroscience tvrdí, že odpoveď môže závisieť od veku. Jednotlivé skupiny potravín totiž vplývajú na dvadsiatnikov a na ľudí po tridsiatke.
Mozog v inom štádiu
Jedlo a duševné zdravie prepájajú viaceré štúdie. Napríklad v úvode roka sme informovali, že vyššie dávky zeleniny a ovocia môžu zlepšiť duševné rozpoloženie už za dva týždne. V prospech mäsa zas hovorí štúdia, ktorá ho spája so zníženým rizikom depresie.

Výskumníci v novej štúdii vychádzajú z hypotézy, že niektoré potraviny dokážu ovplyvniť chémiu v mozgu a tým ovplyvniť psychické zdravie. Zohľadňujú pritom fakt, že štruktúra mozgu sa mení v priebehu života.
„Mozog nemusí dozrieť skôr, než vo veku 30 rokov. Môžno tým vysvetliť rozdiely v emocionálnej kontrole, zmýšľaní a psychickej odolnosti medzi mladými dospelými a dospelými ľuďmi," píše sa v štúdii.
Dôsledkom môže byť aj to, že rovnaká strava má na psychické zdravie rozličný efekt.
Mäso poteší mladých
Vedci zozbierali údaje pomocou online dotazníkov a v skupinách sledovali spojenia medzi medzi stravovaním, cvičením a duševnými ťažkosťami.
“Starnutím dochádza ku zvýšenej tvorbe voľných radikálov, kvôli čomu narastá aj spotreba antioxidantov.
„
Hydina a červené mäso zvyšujú hladinu chemických látok, ktoré zlepšujú náladu - napríklad serotonín a dopamín. Podobný efekt má aj pravidelné cvičenie.
Analýza spojila vyšší príjem mäsa s lepšou náladou a duševným zdravím u mladých dospelých, no nie ľudí po tridsiadke.
„Inými slovami, mladí dospelí, ktorí jedli mäso - červené alebo biele - menej ako trikrát týždenne a športujú menej ako trikrát týždenne, vykazovali výrazné duševné ťažkosti," vysvetľuje v tlačovej správe New Yorskej univerzity spoluautorka štúdie Lina Begdacheová.
Káva a banány po tridsiatke
Tieto zistenia naznačujú, že mozgy mladých dospelých môžu byť citlivejšie na nárast hladiny chemikálií, ktoré zlepšujú náladu.

V prípade starších dospelých sa psychické zdravie zlepšilo vďaka zvýšenému príjmu zeleniny a ovocia. Tieto potraviny sú totiž bohaté na antioxidanty, ktoré bojujú proti škodám spôsobeným voľnými radikálmi.
„Starnutím dochádza ku zvýšenej tvorbe voľných radikálov, kvôli čomu narastá aj spotreba antioxidantov,“ hovorí výskumníčka. Voľné radikály totiž spôsobujú poruchy mozgu a zvyšujú riziko duševných porúch.
Duševnému zdraviu starších dospelých pomáhajú aj potraviny a nápoje, ktoré v tele podporujú zdravé stresové reakcie. Vhodná je napríklad káva alebo sacharidy, napríklad banány, či celozrnné potraviny.
DOI: 10.1080/1028415X.2017.1411875
DOI: 10.1371/journal.pone.0171206
DOI: 10.1159/000334910