BRATISLAVA. Účinná látka, ktorá sa spája s drogou extáza, by mohla zohrávať významnú úlohu v liečbe posttraumatickej stresovej poruchy. Pacientov s traumatickým zážitkom by mohla počas terapie zbaviť záchvatov paniky či skľučujúcej úzkosti.
Potenciál MDMA bližšie opisuje štúdia, ktorú uverejnil časopis The Lancet Psychiatry.
Dlhé pátranie po účinnej liečbe
Posttraumatická stresová porucha (PTSD) je úzkostná porucha, ktorá sa objavuje po závažnej traume. Príznaky zahŕňajú desivé spomienky na stresovú udalosť, nočné mory a silnú úzkosť.

PTSD postihuje viac než šestinu vojnových veteránov a až tretinu policajtov, záchranárov či hasičov. Poruchou však môžu trpieť aj obete násilia, nehôd a katastrof.
Pre PTSD sa dosiaľ nepodarilo nájsť všeobecne účinnú liečbu. Ako prvá pomoc sa zvyčajne využíva štandardná psychoterapia, no tá nezaberá každému pacientovi. Zmiešané výsledky majú aj antidepresíva a anitpsychotiká.
Vedci preto skúšajú rozličné alternatívy. Kým časť výskumníkov sa snaží zabrániť formovaniu traumatickej spomienky, iní chcú podmienený strach z mozgu úplne vymazať.
Početná skupina vedcov sa tiež rozhodla prehĺbiť účinky terapie pomocou rozličných psychoaktívnych látok, obzvlášť MDMA.
Príznaky mnohým zmizli
Nový výskum síce prebehol na relatívne malej vzorke, no podporuje doterajšie dôkazy v prospech terapeutických schopností nelegálneho MDMA.