BRATISLAVA. Niekomu mlieko nechutí, iní sa ho vzdávajú z presvedčenia. Kým vegáni si upravujú jedálniček dobrovoľne, časť ľudí jednoducho mliečne produkty nedokáže zniesť.
Trpia intoleranciou laktózy alebo sú na mlieko alergickí. O zdroj vápnika v potrave neprídu úplne, môžu ho nahradiť rastlinnou stravou.
Prečo býva ľuďom zle z mlieka?
Mlieko a mliečne výrobky obsahujú cukor zvaný laktóza. Ide o pomerne veľkú molekulu a bez toho, aby sa nerozštiepila na jednoduchšie cukry, nedokáže prejsť cez črevnú stenu.
Do krvného obehu sa dostane až po štiepení pomocou enzýmu laktáza.

Detské telo si enzým vyrába vo veľkých množstvách, aby dokázalo vstrebať materské mlieko.
V dospelosti však ľudia reagujú na mlieko rôzne. Mnoho závisí od toho, či v priebehu života pili dostatok mlieka a jedávali mliečne produkty.
V Európe je spotreba mlieka historicky vysoká, a preto s ním má problémy iba približne päť percent populácie.
Iný je prípad Japonska a Číny, ktorí v porovnaní s Európanmi konzumujú menej mliečnych výrobkov. Väčšina detí v týchto krajinách si prestane štiepiaci enzým vyrábať už krátko po odstavení od materského mlieka.
Prečo telo potrebuje vápnik
Vápnik je dôležitý minerál, ktorý je potrebný pre správne fungovanie tela. Spravidla sa hovorí iba o pevných kostiach a zuboch, no vápnik zohráva dôležitú úlohu aj v iných orgánoch a procesoch.
Bez vápnika totiž nedokážu fungovať viaceré dôležité enzýmy.
Vápnik má dôležitú úlohu aj v zrážanlivosti krvi, s jeho pomocou tiež telo reguluje aj sťahy svalov, vrátane srdca.
Keď nerv stimuluje sval, uvoľní sa doň vápnik, ktorý pomáha uvoľniť bielkoviny v svale a spôsobiť jeho stiahnutie. Sval sa uvoľní, až keď sa z neho vypumpuje vápnik.