BRATISLAVA. Dieťa si musí vytvoriť zdravú črevnú flóru do veku dva a pol roka. Neskôr sa už zloženie baktérií v tráviacom trakte dá ovplyvniť iba minimálne.
Kritickú hranicu stanovili vedci z Univerzity v Newcastle v novej štúdii, ktorú uverejnil časopis Nature.
Jeden z najväčších klinických výskumov detského mikrobiómu zároveň zdôrazňuje zásadnú úlohu, ktorú má dojčenie v tvorbe vyváženej črevnej flóry v ranom detstve.
Zdravé zloženie baktérií totiž znižuje riziko obezity aj cukrovky.
Črevná flóra dojčených detí
„Dojčenie v ranom veku sa spája s nižším rizikom vzniku mnohých ochorení v neskoršom živote, napríklad alergií a obezity,“ hovorí v tlačovej správe univerzity Christopher Stewart z Inštitútu bunkovej medicíny.
Živiny v materskom mlieku podporujú rast prospešných baktérií v črevách dieťaťa a poskytujú dieťaťu probiotiká rodu Bifidobacterium.
Spojenia medzi zložením črevnej flóry a zdravím
Výskum ukázal, že akonáhle boli dojčatá odstavené od mlieka, bakteriálne zloženie v črevách sa zmenilo.
Väčšina baktérií z rodu Bifidobacterium sa stratila a nahradili ich baktérie z kmeňa Firmicutes, ktoré sú typické pre črevnú flóru dospelých. K zmene došlo omnoho rýchlejšie, než vedci čakali.
Keďže strava bez materského mlieka dodáva do žalúdka odlišné živiny, rýchly obrat v zložení baktérií je pravdepodobne reakciou na nové zdroje potravy, ktoré podporujú rast iných druhov baktérií.
„Je pozoruhodné, že od po odstavení od mlieka sa zloženie mikrobiómov rýchlo stabilizovalo, pričom baktérie v tomto stave potenciálne zostanú po zvyšok života jednotlivca.“
Kedy sa mení črevná flóra
Vedci počas výskumu analyzovali 12 500 vzoriek stolice od viac než 900 detí, ktoré sú zapojené v medzinárodnej štúdii TEDDY. Vzorky sa od detí zbierali každý mesiac od veku troch do 46 mesiacov.

Vďaka tomu mohli vedci pozorovať, ako sa mikrobiologické zloženie a rozmanitosť črevných baktérií časom menili.
Baktérie prešli tromi fázami: vývojovou (vek 3 až 14 mesiacov), prechodnou (15 až 30 mesiacov) a stabilnou fázou (od 31 mesiacov).
„Vieme, že prvé roky života sú dôležité pre vytvorenie mikrobiómu. Narodili ste sa s veľmi malým počtom mikróbov a mikrobiálne spoločenstvá sa na a vo vašom tele začínajú tvoriť počas vášho raného života,“ vysvetľuje vedúci vedeckého tímu Joseph Petrosino.
Okrem dojčenia na vplývajú na formovanie a zloženie mikroflóry aj ďalšie faktory. Medzi známe vplyvy patrí napríklad vaginálny pôrod, spoločnosť súrodencov a domácich zvierat, či geografická lokalita, v ktorej sa človek nachádza.
DOI: 10.1038/s41586-018-0617-x