BRATISLAVA. Ak ste sa narodili začiatkom 90. rokov až úvodom milénia, je pravdepodobné, že ste čelili duševným problémom.
Zo správy Americkej psychologickej asociácie totiž vyplýva, že spomedzi všetkých generácií majú štatisticky najkrehkejšie duševné zdravie práve členovia takzvanej generácie Z.
Psychológovia pátrali, prečo je to tak.
Účinok nepretržitých správ
Psychológ Scott Bea z Clevelandskej kliniky verí, že stres mladých ľudí pramení zo skúseností, ktoré v mladosti získali ich rodičia.

Pripomína, že v čase keď mali členovia generácie Z šesť a menej rokov, ich rodičia zažili 11. september.
„Náš svet sa naozaj zmenil a stal sa citlivejším na hrozbu,“ hovorí psychológ v tlačovej správe.
V tomto období sa rozrástli spravodajské médiá, záujem o spravodajstvo stúpol a ľudia sa začali viac zaoberať bezpečnosťou.
Od desivých záberov v televízii po bezpečnostné opatrenia, pocit ohrozenia začal byť všadeprítomný. Generácia Z preto vyrastala pod silnou ochranou.
Negatívne udalosti rezonujúce v médiách spôsobujú aj to, že riziko hrozby preceňujeme, verí psychológ Bea.
S nepriazňou sa treba vyrovnať
Mladým ľuďom zrejme neprospelo ani to, že mnoho osobných bojov za nich viedli rodičia. Častým príkladom sú problémy v škole alebo konflikty s rovesníkmi.
Negatívne zážitky a konfrontácia totiž podľa psychológa rozvíjajú psychologický systém, podobne ako patogény v okolitom prostredí budujú telesnú imunitu.
“Náš svet sa naozaj zmenil a stal sa citlivejším na hrozbu.
„
Riešenie medziľudských problémov u človeka rozvíja zručnosti, ktoré mu pomáhajú zvládať nepriateľské postoje okolia a vybudovať si stratégiu, ako bojovať s nepriaznivými udalosťami.
Rodičia tak v dobrej viere obrali svoje deti o príležitosti, prostredníctvom ktorých si mohli budovať svoju duševnú odolnosť.
Namiesto role pomocníka a sprievodcu mnohí rodičia prevzali plnú zodpovednosť za osobné rozhodnutia a vzťahy detí.
Zvýšený záujem o psychiku
Správu amerických psychológov treba vnímať aj v kontexte stúpajúceho záujmu odborníkov a verejnosti o duševné zdravie.

Robustná osveta spôsobila, že generácia Z vníma starostlivosť o psychiku inak ako jej predchodcovia.
Starostlivosť o duševné zdravie prestáva byť stigmatizovaná a je štandardnou súčasťou zdravotníctva.
Štatistiky však nesvedčia o tom, že ľudia narodení okolo roku 2000 majú k duševným poruchám väčšie sklony než predošlé generácie.
Skôr poukazujú na fakt, že generácia Z si hlbšie uvedomuje svoj psychický stav a je pravdepodobnejšie, že jej členovia v prípade potreby vyhľadajú odborníka.
„Namiesto toho, aby sme sa pýtali ,Urobil som niečo zle?' alebo aby sa rodič zamýšľal nad otázkou ,Zlyhal som vo výchove?' teraz vieme, že veľa faktorov je biologických,“ vysvetľuje Bea.
Digitálna generácia zároveň dokáže jednoduchšie získať informácie o tom, ako a kde získať kvalifikovanú pomoc.