SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky

V čom nemajú pravdu tri hlavné mýty, ktorými ľudia odmietajú rúško

Telo sa dokáže prispôsobiť zmenám.

Ilustračné foto Ilustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Spomínate si na deň, keď ste si na tvár po prvýkrát nasadili ochrannú masku?

Na nose vás šteklila látka, gumičky sa postupne zarezávali do uší a zdalo sa vám nepredstaviteľné, že si telo vystačí s tou trochou teplého navlhlého vzduchu pod maskou.

(A možno, že ste si uvedomili aj to, akú nepríjemnú arómu môže mať váš dych.)

Súvisiaci článok Národy v rúškach išli proti prúdu, WHO zmenila názor až uprostred pandémie Čítajte 

Niektorí sa dokázali novej realite prispôsobiť už po pár nádychoch. Svoj komfort aspoň dočasne obetovali tomu, aby pomohli ochrániť zdravie ľudí naokolo.

Iní lapajú po vzduchu aj viac ako štyri mesiace od chvíle, keď sa masky stali na Slovensku povinnou súčasťou verejného života.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sledujete debaty o rúškach, skôr či neskôr narazíte na ľudí, ktorí masku odmietajú nosiť. Nerobia tak z politických dôvodov a neodvolávajú sa ani na slobodu jednotlivca.

Argumentujú tým, že nosenie masky škodí zdraviu.

Tvrdia, že maska v tele vytvára kyslíkový dlh, že sa človek s rúškom pomaly trávi vydychovaným oxidom uhličitým a že si ničí imunitu.

Tieto tvrdenia pritom nepodporujú žiadne dôkazy.

Naopak, pribúdajú experimenty, ktoré priamo dokazujú, že sa ľudské telo dokáže bez väčších ťažkostí prispôsobiť fungovaniu s nasadeným rúškom.

Mýtus 1.: Rúško spôsobí kyslíkový dlh

Nie je pravda, že rúško zásadne obmedzí príjem kyslíku a tým môže viesť k životunebezpečnej hypoxii.

Hoci rúško môže spôsobovať pocity nepohodlia, je jednoznačne dostatočne priedušné na to, aby cezeň bez problémov prúdili molekuly kyslíku. Platí to pre látkové a aj chirurgické masky, ktoré sú vytvorené v súlade s odporúčaniami zdravotníkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak neradi čítate vedecké štúdie, ako dôkaz vám môžu poslúžiť desiatky videí, na ktorých si zdravotníci s nasadenou maskou monitorujú hladiny kyslíka v tele.

Hladiny kyslíka neklesli dokonca ani lekárovi, ktorý si v rámci pokusu dal na tvár hneď šesť rúšok.

Štúdie spravidla sledovali účinky u zdravotníkov a nie na bežnej populácii. Mnohé je preto náročné preklopiť z nemocničného prostredia do bežného sveta. Prvý výskum (teda aspoň podľa slov jeho autorov), ktorý sledoval účinky rúška na organizmus chirurgov, prebehol ešte v roku 2008 v Turecku.

Merania skutočne ukázali, že krv chirurgov s rúškom bola na konci niekoľkohodinovej operácie nasýtená kyslíkom o niečo menej ako v úvode zákroku. Lekárom zároveň počas operácie mierne vzrástla frekvencia tepu.

Skryť Vypnúť reklamu

Namerané hodnoty však nepredstavujú zdravotné riziko.

Vedci navyše nevedeli preukázať, že rozdiely v meraniach skutočne spôsobilo nosenie chirurgického rúška. „Táto zmena môže byť spôsobená maskou na tvári alebo prevádzkovým stresom, pretože podobné zmeny boli pozorované v skupine vykonávajúcej chirurgický zákrok bez masky,“ píšu autori v štúdii.

Mýtus 2.: Môžete sa priotráviť oxidom uhličitým z vlastného dychu

Neexistujú dôkazy, ktoré by podporovali toto tvrdenie.

Ak nepracujete vo výskume alebo v zdravotníctve, pravdepodobne nie ste zvyknutí nosiť rúško či respirátor. Maska mechanicky spomalí prietok vzduchu pri nádychu a výdychu, a to vo vás môže vyvolávať nepríjemné dusivé pocity.

Molekuly plynov ako kyslík alebo oxid uhličitý, sú tisícnásobne menšie ako vírusové čiastočky, ktoré má maska zachytávať. Množstvo oxidu uhličitého, ktorý sa v istom momente vyskytuje v rúšku, nepredstavuje riziko a relatívne rýchlo uniká spod masky do okolitého prostredia.

Nasadením si rúška sa nijako zásadne nezmení ani zastúpenie plynov, ktoré vdychujete a vydychujete.

Pre nedostatok kontrolovaných pokusov a vedeckých dôkazov sa v diskusiách sporadicky objavuje argument, že ak by sa ľudia s maskou skutočne trávili oxidom uhličitým, tak by sa chirurgovia v priemere dožívali dramaticky nižšieho veku ako zvyšná verejnosť.

Hoci v žiadnom prípade nejde o dôkaz neškodnosti medicínskych rúšok, preverili sme aj toto tvrdenie. Pozreli sme sa pritom na štúdiu, ktorá sleduje kultúrne blízku populáciu v strednej Európe.

Trojica poľských vedcov v roku 2018 porovnávala priemerný vek dožitia rôzne špecializovaných zdravotníkov s vekom, ktorého sa v Poľsku dožíva široká populácia.

Výsledky sú zmiešané - zatiaľ čo chirurgovia žili podstatne dlhšie ako muži v iných profesiách, ženy chirurgičky zomierajú výrazne skôr, ako je priemer pre ženy.

Vo všeobecnosti však výskumy spájajú kratšie životy zdravotníkov s extrémnym náporom stresu, prácou na dlhé a náročné zmeny a s tým súvisiacou nevhodnou životosprávou či nevyváženou a nepravidelnou stravou.

Otravu oxidom uhličitým v dôsledku nasadeného rúška nespomínajú žiadne výskumy ani prípadové štúdie.

Mýtus 3. Rúško poškodzuje imunitu a zdravie ľudí

Neexistujú dôkazy, ktoré by podporovali toto tvrdenie.

Nosenie rúška nie je príjemné - najmä v horúcom počasí a ak ho musíte mať nasadené aj niekoľko hodín. To však neznamená, že zákonite ubližuje zdraviu.

Proti noseniu masiek sa zvyknú používať dva hlavné argumenty.

Prvý: nedostatočným kontaktom s mikróbmi sa má ľuďom oslabovať imunita.

Súvisiaci článok Poznáte základné zložky imunity? Ochranné bunky reagujú rýchlo (infograf) Čítajte 

Toto tvrdenie opomína fakt, že ľudia sa spravidla nepohybujú v sterilnom prostredí a že nasadením rúška okolo človeka nevznikne nepriechodná bublina. Ak netrávite väčšinu času zavretí v neustále dezinfikovanom prostredí, v bežnom živote budete naďalej prichádzať do kontaktu s veľkým množstvom mikróbov, z ktorých časť je neškodná a iné zas môžu byť choroboplodné. Imunitný systém zdravého človeka je na tieto stretnutia pripravený a vie na ne patrične reagovať.

Ak nežijete v extrémnom prostredí - mimoriadne čistom či naopak znečistenom - nosenie rúška v primeraných situáciách a odporúčaným spôsobom pre vás nepredstavuje zdravotné riziko.

Druhý argument: rúško má spôsobiť, že človek opätovne vylučuje škodliviny, ktorých sa telo zbavilo dychom.

S výnimkou oxidu uhličitého dýchanie nepredstavuje hlavný spôsob, ktorým sa telo zbavuje škodlivých odpadových látok. Na tom, čo mnohí chápu pod slovom detoxifikácia, sa podieľajú skôr orgány ako pečeň, pokožka či močový systém.

Je fakt, že v dychu sa nachádzajú organické zlúčeniny, ktorých zloženie sa môže zmeniť vzhľadom na zdravotný stav človeka. Na tomto princípe fungujú aj diagnostické testy, ktoré detegujú ochorenia podľa zloženia dychu.

Zatiaľ nie je jasné, či tieto množstvá, ktoré môžu dočasne uviaznuť v maskách, predstavujú akékoľvek zdravotné riziko. Výskumy na túto tému zrejeme iba vznikajú.

Množstvo potenciálne škodlivých látok v dychu je však pravdepodobne zanedbateľné v porovnaní so znečistením, ktoré každodenne dýchame v ovzduší, ale aj v domácnostiach.

Pohodlná a čistá maska je kľúčom

Snažte sa robiť si prestávky - ak nie ste v uzavretom priestore a obklopení ľuďmi, využite príležitosť sňať si rúško aspoň na pár minút.

Ak zvlhne alebo v horúčavách nasiakne potom, vymeňte ho za náhradné. Mokrá látka by totiž mohla znižovať efektivitu rúška a do veľkej miery aj komfort pri jeho nosení.

Súvisiaci článok Dá sa nakaziť Covidom-19 z bagety či iného jedla? Čítajte 

Venujte výberu rúška aspoň toľko času, ako keď hľadáte funkčnú a pohodlnú obuv. Vyskúšajte si viaceré typy zdravotníkmi odporúčaných masiek a nájdite taký strih a spôsob upevnenia, ktorý najviac vyhovuje vašej tvári a okolnostiam, pri ktorých máte nasadenú masku.

A na záver - nezúfajte. Čím viac odborných informácií ľudstvo získa o novom koronavíruse a spôsobe akým sa šíri, tým adresnejšie budú pravidlá okolo nosenia rúšok.

Jednotlivé štáty medzičasom zohľadňujú v pravidlách výnimky aspoň pre tých ľudí, ktorým nosenie masky reálne komplikuje ich fyzický či psychický stav.

Na Slovensku sa od 4. júla povinnosť nosiť rúško nevzťahuje na deti do troch rokov či osoby s poruchami autistického spektra.

Výnimku majú aj osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, s dychovou nedostatočnosťou a osoby s kožnými ochoreniami tváre, u ktorých by nosenie rúška mohlo viesť k zhoršeniu stavu.

Ide napríklad o chronickú obštrukčnú chorobu pľúc, astmu, v prípade kožných ochorení je to napríklad seboroický zápal kože.

Platné pravidlá a výnimky sa môžu časom meniť a aktuálne odporúčania sú dostupné na oficiálnej webovej stránke korona.gov.sk.

To, že nemôžete nosiť masku z opodstatnených dôvodov však neznamená, že môžete automaticky prestať dodržiavať aj ostatné ochranné nariadenia, obzvlášť dodržiavanie odstupu a zvýšenú hygienu rúk.

Zdroje:

DOI: 10.1016/s1130-1473(08)70235-5

DOI: 10.5604/01.3001.0011.5955

Svetová zdravotnícka organizácia

Úrad verejného zdravotníctva

American Lung Association

University of Maryland

Vanderbilt University

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 2. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 3. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 4. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 5. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 6. Odpady nad zlato
 7. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 8. Znalec slovenského brandy
 9. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 1. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 2. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 3. Odpady nad zlato
 4. Schneider Electric má podporiť VELUX v uhlíkovej neutralite
 5. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 6. Znalec slovenského brandy
 7. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 8. Projekt KRAJa na podporu včelárov priniesol svoju úrodu
 9. Prečo čakať, keď teraz je najvyšší čas vykurovať eko-vedome?
 10. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 147
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 6 896
 3. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 4 031
 4. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 602
 5. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 3 089
 6. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 2 807
 7. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 776
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 358
 9. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 2 314
 10. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 2 218
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ekonomická Univerzita v Bratislave

Spolupráca vedcov s Čínou má riziká.


19 h

V bordovej fáze bude päť okresov.


2 h
Testovanie na koronavírus.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 403-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 589 obetí.


a 4 ďalší 14 h
Skryť Zatvoriť reklamu