BRATISLAVA. Bola to najjednoduchšia a najprístupnejšia športová aktivita. Obuť si tenisky, natiahnuť športové oblečenie a vybehnúť na pár minút na čerstvý vzduch sa pre mnohých celé uplynulé mesiace rovnalo priepustke z väzenia.
„Pandémia prinútila ľudí, aby so sebou niečo robili, lebo boli veľmi neaktívni a nemali ani základný pohyb. To veľa z nich doviedlo k tomu, že behanie, okrem nejakého domáceho cvičenia, bolo jediné, čo im ostávalo.

Teraz ide o to, čo ďalej. Aj o to, či si sami túto otázku vôbec položia,“ hovorí kondičný tréner Ivan Gabovič.
Keď pred dvadsiatimi rokmi začal trénovať tenistu Dominika Hrbatého, nebehával okrem nich takmer nikto. Záujem o beh sa zvýšil stonásobne a bežecký boom, ktorý trvá už niekoľko rokov, výrazne podporila práve pandémia, hovorí Gabovič.
Rýchlo nadobudnutá motivácia spraviť pre svoje telo niečo prospešné v čase, keď celý svet zastal na mieste, však môže postupom času, najmä s návratom ďalších možností, ako si zašportovať, rýchlo klesať.
Ako na to, aby vám chuť a výdrž behať ostala?
1. Nespoliehajte sa na vlastné vedomosti
„Ľudia robia jednu veľkú a zásadnú chybu. Neuvedomujú si, že aj behanie musí byť správne. Či už z hľadiska techniky, dýchania alebo z pohľadu záťaže,“ vysvetľuje Gabovič.