Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo najviac pálivého a korenistého jedla obľubujú kultúry v najteplejších oblastiach sveta?
Čím to je, že ľudia v Strednej a Južnej Amerike, v Indii či v juhovýchodnej Ázii nevedia zjesť takmer žiadne jedlo bez toho, aby si ho najskôr poriadne neochutili štipľavou feferónkou či výrazným korením?
Existuje dôvod a je vlastne celkom prostý - z korenených jedál sa poriadne spotia, no keď sa pot odparí, v horúčavách im to v konečnom dôsledku pomôže rýchlejšie ochladiť organizmus.
Korenie navyše konzervuje a chráni jedlo, aj preto sa stalo nevyhnutnosťou najmä v teplých oblastiach, ktoré sú ideálnym prostredím pre šírenie baktérií a iných patogénov.
Nič však nenaštartuje chuťové poháriky či slzné kanáliky tak, ako poriadne pikantný pokrm. Našťastie pre ľudí, ktorí ohnivé jedlá milujú, hovorí v ich prospech aj veda.

Vredy? To je mýtus
Nejeden Európan sa možno čuduje, ako sa ľudia v kultúrach, kde je pikantné jedlo neodmysliteľnou súčasťou jedálnička, starajú o zdravie svojho žalúdka.
Práve alkaloid kapsaicín, ktorý je zodpovedný za pálivú chuť papričiek, bol často obviňovaný z tvorby žalúdočných vredov.
Výskumy však dokazujú pravý opak.