Šancu na rozvoj určitých typov rakoviny si znižujeme alebo zvyšujeme aj našimi stravovacími návykmi.
Ak konzumujeme veľa spracovaného mäsa, medzi ktoré patria šunka, slanina, saláma, niektoré klobásy či párky, zvyšujeme riziko, že v našom tele prepukne rakovina hrubého čreva a konečníka.
Tento typ zhubnej choroby je na Slovensku druhým najčastejším typom nádoru a zároveň aj druhou najčastejšou príčinou úmrtia.
"Výskumy ukázali, že bezpečná dávka spracovaných mäsových výrobkov je iba 16 gramov týždenne," vysvetlila v rozhovore pre SME obezitologička Adela Penesová.

Jedným z dôvodov, prečo odborníci neodporúčajú konzumáciu spracovaného mäsa, je, že obsahuje veľké množstvo dusitanov a dusičnanov.
Avšak tieto látky sa v značnom množstve nachádzajú aj v zelenine, no štúdie ukazujú, že jej konzumácia nezvyšuje riziko rakoviny. Naopak, znižuje ho.
Sú teda dusitany a dusičnany škodlivé? Odpoveď na túto otázku hľadal na portáli The Conversation vedec Richard Hoffman z University of Hertfordshire.
V texte zdôraznil, že kľúčová nie je len samotná prítomnosť dusitanov a dusičnanov v potravinách, ale aj to, čo sa s nimi v ľudskom tele deje.