Medzi júlom a septembrom tohto roka bola otázka „prečo som stále unavený?“ vo vyhľadávaní na googli na historických maximách.
Keď sa cítime dlhodobo unavení, problém zvykneme hľadať najprv v kvalite spánku. Spíme dosť? Máme dobrý matrac a vhodný vankúš?
Málokto si však uvedomí, že nedostatok energie a vyčerpanosť nemusia súvisieť len so spánkom. Spánok a odpočinok totiž nie sú tie isté veci.
„Spánok je výlučne fyzická aktivita. Odpočinok však preniká do tej duševnej a robí spánok sladkým,“ píše v knihe Sacred Rest lekárka, výskumníčka a motivátorka Saundra Dalton-Smithová.
Často si mylne myslíme, že sme si oddýchli, pretože sme sa vyspali – v skutočnosti nám chýbajú iné druhy odpočinku, ktoré tiež zúfalo potrebujeme.
„Výsledkom je kultúra výkonných, vysoko produktívnych, chronicky unavených a vyhorených jedincov. Trpíme deficitom odpočinku, pretože nerozumieme jeho skutočnej sile,“ vysvetľovala lekárka aj v rámci jej TEDx príspevku.

Neodsúvajte odpočinok na vedľajšiu koľaj
Keď väčšina ľudí premýšľa o odpočinku, zvolí si veľmi jednostranný prístup – povaľujú sa, nič nerobia a myslia si, že práve tak si oddýchnu najlepšie.
Celosvetovo obľúbenou formou odpočinku je zrušiť všetky plány a ľahnúť si pred televíziu. Je to však krok, ktorý podľa Dalton-Smithovej môže v skutočnosti viesť k ešte väčšiemu vyčerpaniu, pretože väčšina z nás potrebuje od obrazoviek pauzu.
„Odpočinkové medzery“, ktoré všetci máme, objavovala postupne pri diagnostikovaní bežných ochorení u svojich pacientov a pacientiek. Jednou z nich bola aj Karen.