Nie je to tak dávno, čo väčšina lekárov a terapeutov odporúčala ľuďom s chronickou bolesťou najmä odpočinok a nečinnosť. Žiadne pohybové aktivity.
Vývoj vedeckých poznatkov a zber skúsenosti konkrétnych ľudí však dokazujú, že pohyb je žiaduci a má terapeutický účinok takmer pre každého, kto podobnými bolesťami trpí. Podľa výskumu z roku 2017 je to až 20 percent celosvetovej dospelej populácie.

Kým akútna bolesť sa dá považovať za symptóm ochorenia alebo poranenia, chronická bolesť je špecifickým zdravotníckym problémom a samostatnou chorobou v plnom význame slova. Stáva sa nepríjemnou dominantou života.
"Presne v tom tkvie zákernosť chronickej bolesti, dlhodobo narúša systém a mení správne fungovanie," hovorí pre SME fyzioterapeut Jakub Chalabala, ktorý pôsobí ako hlavný fyzioterapeut na klinike rehabilitácie a fyzioterapie Vitalclinic v Bratislave.
Chronická bolesť trvá dlhšie, ako je potrebné na hojenie ochorenia či poranenia, ktoré ju vyvolalo a väčšinou nemá jednoznačne definovanú príčinu. Obyčajne trvá dlhšie ako tri až šesť mesiacov a jej prejavy sa opakovane vracajú.
Kľúčom k jej lepšiemu zvládaniu je aj pravidelné cvičenie.
Ako vybrať správny druh cvičenia
Takáto bolesť zvyčajne neovplyvňuje len miesto poškodenia.
"Bolesť sídli v hlave, takže nám spúšťa celý rad obranných mechanizmov ako odpoveď tela na riešenie krízovej situácie. Keď si na lyžovačke zraníte koleno, zmení sa pohyb celého tela. Na nohu sa nepostavíte, stojíte inak, inak kráčate a to, z dlhodobého hľadiska, prináša deštrukčné zmeny aj do iných častí tela," hovorí Chalabala.
Po úraze treba najskôr telu dovoliť, aby sa naštartoval hojivý proces. "Doprajeme poranenému kolenu oddych, ľadujeme ho, nohu si šetríme a vykladáme. Keď nám to už stav dovolí, pohyb a cvičenie sa stáva dôležitou súčasťou prinavrátenia správnej funkcie. Ak odignorujeme fázu rehabilitácie, tak v našom tele bude naďalej pretrvávať krízový stav, aj keď jeho pôvodca (štrukturálne poškodenie kolena), už bude absentovať," hovorí fyzioterapeut.
Jeden z najväčších problémov však tkvie v tom, že zatiaľ čo niektoré druhy cvičenia pomáhajú takmer každému vyrovnať sa s chronickou bolesťou, nájdenie presných cvikov na zmiernenie konkrétnej bolesti si často vyžaduje zdĺhavú metódu pokus-omyl a hlavne vytrvalosť.