Vitajte,
začínate čítať 74. vydanie newslettra Vizita. Volám sa Denisa Prokopčáková a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.
Jar si často spájame s alergiami, únavou alebo umývaním okien. Pre mnohých to však môže byť aj správny čas, kedy reštartujú svoj životný štýl - či už zmenou stravovania, alebo novou športovou aktivitou.
Aj preto sa tento týždeň v newslettri Vizita pozrieme na to, aké výhody so sebou prináša cvičenie s vlastnou hmotnosťou, ktoré potraviny môžu zlepšiť náš spánok a aký efekt na kolená majú beh, plávanie či drepy.
Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettra Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.
Hovorí sa, že med zmierňuje príznaky sennej nádchy. Čo ukazuje výskum?
Med je v mnohých kultúrach uznávaný ako prírodný liek. Staroveké civilizácie hovorili o jeho terapeutickom potenciáli a využívali ho na rôzne liečebné účely.
Napríklad starí Egypťania, Asýrčania, Číňania, Gréci a dokonca aj Rimania používali med na hojenie rán. Viaceré kultúry ho dodnes považujú za liek na bolesť hrdla a kašeľ.
Existujú aj ľudia, ktorí tvrdia, že med môže zmierniť príznaky sennej nádchy. Zástancovia tejto teórie hovoria, že to je možné vďaka protizápalovým a antialergickým vlastnostiam medu. Mnohé z týchto tvrdení nie sú vedecky nijak podložené.
Čo teda o tomto odvekom lieku hovorí veda?
Odpoveď na túto otázku hľadali v texte na portáli The Conversation vedci Samuel J. White a Philippe B. Wilson z Nottingham Trent University vo Veľkej Británii.
Nedávne štúdie totiž skúmali, či má med potenciál zmierniť príznaky sennej nádchy. Podľa odborníkov priniesli viaceré zaujímavé výskumy, ktoré síce vyžadujú ďalšie skúmanie, no zaslúžia si pozornosť.
Viac sa dozviete v texte s názvom: Hovorí sa, že med zmierňuje príznaky sennej nádchy. Čo ukazuje výskum?

Fitnes tréner: Nohy často zanedbávame, pretože cvičiť vrch tela je väčšia zábava
Trénovať sa dá kdekoľvek a kedykoľvek. Pri kalistenike nepotrebujete žiadne špeciálne náradie ani oblečenie. Stačí vám vlastná hmotnosť a sebadisciplína. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je veľmi obľúbená.
„Jedným z najväčších mýtov o kalistenike je, že nie je vhodná na rast svalovej hmoty. Premýšľal som nad tým, ako to vzniklo, a mám na to jednu teóriu. Predpokladám, že korene budú vo vojenskom tréningu,“ hovorí pre SME fitnes tréner Damián Vizár z EfectFitu.
V texte s názvom: Fitnes tréner: Nohy často zanedbávame, pretože cvičiť vrch tela je väčšia zábava, hovorí tiež o výhodách cvičenia s vlastnou hmotnosťou i najčastejších chybách.

Rozhovor si tiež môžete vypočuť ako podcast:
S afantáziou žijú zhruba štyri percentá populácie. Neurológ približuje, čo o nej vieme
Väčšine ľudí nerobí problém predstaviť si, ako vyzerá ich kuchyňa či kancelária. Ľahko si vedia predstaviť aj to, ako vyzerá banán či jablko a pri čítaní spravidla počujú v hlave svoj vnútorný hlas. A ak sa pozrú na sprievodnú fotografiu, je pravdepodobné, že na nej uvidia postavu.
Loren Bouyerová, doktorandka na Queenslandskej univerzite, by však na fotografii pravdepodobne videla len podlhovastý fľak. Pri čítaní si nedokáže predstaviť zvukové alebo vizuálne vnemy, nepočuje ani vlastný vnútorný hlas.
Svoje prežívanie označuje v časopise Frontiers in Psychology spolu s kolegom neurovedcom Derekom Arnoldom ako hlbokú afantáziu.
Je to pomerne nový pojem. V roku 2015 ho vymyslel neurológ Adam Zeman z univerzity v Exeteri spolu s priateľom, ktorý sa vyzná v klasickej literatúre a dvojicou spolupracujúcich psychológov. Odvtedy vyšlo viac ako 50 prác, ktoré afantáziu skúmali.
Viac o tejto téme sa dozviete v texte kolegyne Michaely Džomekovej s názvom: S afantáziou žijú zhruba štyri percentá populácie. Neurológ približuje, čo o nej vieme.

Problémy s kolenami: aký efekt majú na kolená beh, plávanie či drepy?
Mnohé nepríjemné pocity v kolene môžu vznikať už len z toho, že je človek neaktívny a nemá dostatočne silné kolená, vysvetľuje fyzioterapeutka Aneta Hartlová.
„Ak má slabé alebo nedostatočne silné svaly, ktoré by koleno držali v správnej pozícii, môže sa stať, že si tlačí z jednej strany na meniskus. Vtedy niekedy nohy smerujú do písmena X alebo O," hovorí.
Problémy s kolenami neobchádzajú nikoho, dokonca ani mladých ľudí. S vážnymi ochoreniami a poškodeniami sa stretávajú skôr výnimočne, no boria sa so zápalmi šliach či problémami spôsobovanými nadváhou.
V rozhovore radí, ako sa o kolená starať, ako správne cvičiť a kedy treba vyhľadať profesionála.
Viac sa dozviete v texte kolegyne Emy Stanovskej s názvom: Problémy s kolenami: aký efekt má na kolená beh, plávanie či drepy?

Podcast Vizita: Víno narúša architektúru spánku, syr navodzuje nočné mory. Je to naozaj tak?
Kiwi, figy, ryby, ale aj mandle. Tieto, a mnohé ďalšie potraviny by podľa internetu mali zlepšiť kvalitu spánku a skoncovať s prebdenými nocami.
No sú aj také, ktorým by sme sa mali vyhnúť, ak chceme mať pokojný spánok. K tým patrí napríklad alkohol alebo syr. Je to však naozaj tak?
"Niektoré potraviny naozaj nie je vhodné konzumovať pred spaním. Patrí medzi ne aj alkohol. Vplýva totiž na architektúru spánku. Alkohol je takzvaný trankvilizér, čo znamená, že nás utlmuje a má sedatívny efekt. Spôsobí, že rýchlejšie zaspíme. Problémom je však, že v tomto spánku nezotrváme dlho a nie je ani taký kvalitný," vysvetľuje v podcaste Vizita nutričná špecialistka Nikoleta Šimonová.
Dodáva, že niektoré štúdie naozaj naznačujú, že po večernej konzumácii syru sa môže zvýšiť výskyt nepríjemných snov. "Plesňové syry majú väčšiu koncentráciu biogénnych amínov, ktoré môžu vplývať na to, aké sú naše sny."
V novej epizóde Vizity sme sa rozprávali o tom, prečo je spánková rutina dôležitá, či môže viesť nedostatok spánku k obezite, alebo či sa dajú prebdené noci jednoducho dospať.
Podcast Rutina: Prečo sa ti lámu nechty a môže ti celoživotná gélová manikúra ublížiť?
Štvrtá epizóda beauty podcastu Rutina sa venuje nenápadnej maličkej časti tela: nechtom.
Aj tie však vedia potrápiť, pretože v prípade nesprávnej starostlivosti môžu spôsobovať aj bolesť. Profesionálna manikérka pritom hovorí, že na to, aby sme mali silné, zdravé a krásne nechty, nie je nevyhnutné chodiť každý týždeň do salónu.
Ako však spoznať kvalitnú manikérku, ako by mala vyzerať nechtová rutina ľudí, ktorí nemajú čas pravidelne chodiť do salónu a dajú sa opraviť aj zlomené či krivo rastúce nechty?
Aj tieto otázky rozoberala v podcaste redaktorka Tímea Krauszová. V štúdiu sa rozprávala so Silviou Draganovou, majiteľkou salónov XOXO Body & Mind v Bratislave. Manikérka s 25-ročnou praxou vysvetľuje, v čom robíme chyby v starostlivosti o nechty, ktoré značky lakov na nechty stoja za kúpu a či môže dlhodobá gélová manikúra ublížiť nechtom.
Podcast Zoom: Potraviny budú drahšie, ich ceny porastú rýchlejšie
Klimatická zmena prebieha a to rýchlejšie, ako sme dúfali. Prejaví sa to všade okolo nás vrátane našich peňaženiek. Vedci totiž vypočítali, že ceny potravín budú s klimatickou krízou nielenže rásť, ale budú rásť rýchlejšie.
Okrem ekonomických dôsledkov klimatickej zmeny sa tento týždeň v podcaste Zoom pozrieme aj to, kedy soľ naozaj nie je nad zlato a dozvieme sa, kedy začína byť posadnutosť sledovaním stravy naozaj nebezpečná.
Odporúčanie: Kniha Nezlomné

Nezlomné ma takmer zlomili. Celý marec som si hľadala cestu k tejto knihe, ktorá bola medzi najpredávanejšími titulmi v rebríčkoch rôznych kníhkupectiev.
Zlom nastal niekde v polovici knihy, keď som začala chápať, že knihu musím brať ako fantasy a nad niektoré veci sa jednoducho povzniesť. Potom nabral dej rýchlejší spád a ja som bola naozaj zvedavá, ako dopadnú osudy jednotlivých postáv.
Kniha môže obzvlášť zaujať ľudí, ktorí majú radi prírodu (nielen za oknom) a fascinuje ich svet hmyzu.