Vitajte,
začínate čítať 76. vydanie newslettra Vizita. Volám sa Denisa Prokopčáková a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.
Na popularizáciu vedy sa dajú využívať rôzne komunikačné prostriedky. Medzi tie najobľúbenejšie patria aktuálne podcasty. V rôznych aplikáciách, ale aj na webe denníka SME, môžete nájsť viac ako 70 epizód Vizity.
Venujeme sa v nich novým objavom v biomedicíne, ale aj mnohým medicínskym otázkam, ktoré rieši každý deň takmer každý z nás.
Podcasty denníka SME budú aj naďalej dostupné zadarmo vo všetkých podcastových aplikáciách. Každý mesiac však plánujeme vytvoriť aj prémiový obsah, ktorý bude dostupný iba na platforme Toldo. Ak si ho predplatíte, podporíte priamo všetkých tvorcov podcastu.
Vo Vizite pre vás chystáme špeciálne epizódy o výžive a zdravom životnom štýle. Dozviete sa, ktoré diéty (ne)fungujú, načo slúžia v našom tele antioxidanty, ale aj to, prečo vás môže trápiť nafukovanie.
V aplikácii budete môcť komentovať príspevky, zasielať nám správy a aj reagovať na jednotlivé epizódy. Dúfam, že vás aplikácia osloví a na Tolde si vytvoríme príjemné komunitné prostredie.
V newslettri Vizita sa tento týždeň pozrieme bližšie na to, ako Toldo funguje, ale dočítate sa v ňom aj to, ako ministerka Dolinková zo dňa na deň zrušila zubné benefity. A na odľahčenie si môžete prečítať rozhovor o krasokorčuľovaní s Alexandrou Hagarovou.
Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettra Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.
Neodkladajte tehotenstvo pre kariéru, zvyšujete riziko vrodených chýb srdca
Dutý svalový orgán, ktorý pumpuje krv cez obehovú sústavu. To je len veľmi stručný opis srdca. Ide však o veľmi dôležitý orgán, bez ktoré by náš život nebol možný.
Nie vždy však funguje ideálne. Vrodené srdcové chyby sú najčastejšie vývinové anomálie. Národný portál zdravia uvádza, že na Slovensku lekári každý rok diagnostikujú s touto diagnózou približne 500 detí.
„Ak chceme zredukovať riziko vrodených srdcových chýb, tak netreba odkladať tehotenstvo. V súčasnosti vieme aj to, že postupy umelého oplodnenia asi dvojnásobne zvyšujú riziko vzniku vrodených srdcových chýb,“ hovorí pre SME detský kardiológ Marko Bjeloševič, ktorý pracuje v bratislavskej poliklinike Váš lekár, ako aj v Detskom kardiocentre a zároveň učí na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.
Viac sa dozviete v rozhovore s názvom: Detský kardiológ: Neodkladajte tehotenstvo pre kariéru, zvyšujete riziko vrodených chýb srdca.

Rozhovor si tiež môžete vypočuť ako podcast:
Dolinková zrušila zubné benefity zo dňa na deň
Stodvadsať až stopäťdesiat eur ročne na jedného člena rodiny. Toľko mohli ľudia na Slovensku každý rok ušetriť vďaka zubným benefitom.
Tento týždeň však ministerstvo zdravotníctva ohlásilo nečakanú zmenu: od mája ruší poskytovanie zubných benefitov v zdravotných poisťovniach. Poskytovanie benefitu v súčasnej podobe sa skončí v apríli.
„Z môjho pohľadu je neštandardné zrušiť tieto benefity v podstate zo dňa na deň," komentuje zmenu Igor Moravčík, prezident Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL).
Dodáva, že so SKLZ pri zavádzaní benefitov a ani pri ich rušení nikto nekomunikoval. Nová situácia prekvapila nielen odborníkov, ale aj pacientov. Na nečakanú informáciu hneď zareagovali.
„Okamžite po zverejnení zrušenia benefitov pacienti zobrali ambulancie útokom. Dožadujú sa okamžitých termínov, snažia sa zaplatiť zálohy za čeľustno-ortopedické aparáty s cieľom uplatniť si benefit na liečbu v zdravotnej poisťovni,“ opisuje aktuálnu situáciu v čakárňach Marián Sabo, prezident Slovenskej ortodontickej spoločnosti.
Dopĺňa, že dochádza k veľmi nepríjemným situáciám so zdravotníckym personálom, keďže do ukončenia poskytovania benefitov zostal pacientom extrémne krátky čas.
Viac o tejto téme sa dozviete v texte: Dolinková zrušila zubné benefity zo dňa na deň. Pacienti zobrali ambulancie útokom.

Chcete potešiť srdce? Znížte v strave príjem sodíka a pridajte do nej draslík
Nesoliť! Na to už roky vyzývajú lekári aj špecialisti na výživu a zdravú stravu. Lenže okresanie množstva soli môže niekomu znieť ako zbavenie jedla chuti. Tí, ktorí sa nechcú pripraviť o obľúbenú slanosť a zároveň zvoliť zdravšiu verziu, majú možnosť použiť náhrady soli.
Povzbudiť ich v tom môže aj nová štúdia z Bond University v Austrálii. Vedci totiž zistili, že používanie náhrad soli môže viesť k nižšiemu výskytu kardiovaskulárnych ochorení a zníženiu rizika úmrtia z akejkoľvek príčiny až o desať rokov. Štúdiu uverejnili v časopise Annals of Internal Medicine.
Hannah Greenwoodová z Inštitútu pre zdravotníctvo založené na dôkazoch na Bond University vysvetľuje, že náhrady obsahujú menej sodíka a viac draslíka ako bežná soľ.
„Vieme, že nahradenie časti alebo celého chloridu sodného v soli chloridom draselným má minimálne chuťové dôsledky, ale významný vplyv na kardiovaskulárny systém,“ hovorí hlavná autorka v tlačovej správe.
V niektorých prípadoch bolo zníženie krvného tlaku porovnateľné so znížením, aké zabezpečili lieky na to určené.
Spoluautor štúdie Loai Albarqouni označil zistenia za významné, pretože náhrada soli je nízkonákladová a ľahko aplikovateľná metóda, ktorá zabezpečí zlepšenie zdravia.
Viac sa dozviete v texte kolegyne Michaely Džomekovej: Chcete potešiť srdce? Znížte v strave príjem sodíka a pridajte do nej draslík.

Niekedy nemusí stačiť ani stopercentná príprava. Krasokorčuliara môže zradiť psychika
Piruety, kroky, skoky - na hudbu, v neustálom pohybe a niekedy aj vo fraku či v krásnej ligotavej róbe - toto a omnoho viac je súčasťou krasokorčuľovania, športu, ktorý na nás dokáže dýchnuť krásno.
„Ak sa chce dieťa profesionálne venovať krasokorčuľovaniu, ideálne je začať okolo štyroch-piatich rokov. Vtedy už vníma, čo od neho tréner vyžaduje. V piatich a šiestich rokoch už deti začínajú súťažiť,“ hovorí v podcaste Vizita bývalá profesionálna krasokorčuliarka a dnes trénerka Alexandra Hagarová.
„Dá sa začať aj neskôr, ale potom musí veľmi veľa dobiehať. Je to veľmi náročné a viditeľné pokroky či úspechy sa dostavia až po pár rokoch,“ dodáva.
Vysvetľuje, že pri krasokorčuľovaní platí to isté, čo aj v iných športoch. Päť percent úspechu je o talente, zvyšných 95 percent je tvrdá práca.
Ani to však nezaistí perfektný výkon v súťaži. „Krasokorčuliara môže zradiť najmä jeho hlava. Stres zohráva veľkú úlohu. Môže mať jazdu nacvičenú na sto percent, no pokiaľ to nemá správne nastavené v hlave, tak to na súťaži nepôjde,“ vysvetľuje trénerka.
Podieľa sa aj na progrese svojho talentovaného brata Adama Hagaru. Potenciál dokázal na majstrovstvách sveta juniorov, na ktorých získal bronzovú medailu.
Viac sa dočítate v rozhovore s názvom: Trénerka krasokorčuľovania: Zaradiť do zostavy salto vzad nie je vzbura, ale dôkaz lásky.

Rozhovor si tiež môžete vypočuť ako podcast.
Podcast Zoom: Beháte čudne? Štýl behu ukazuje vašu osobnosť
Niekedy to vyzerá ladne, akoby ste sledovali profesionálov v ľahkej atletike, inokedy je beh neelegantným upoteným knísaním sa smerom vpred. Ľudia behávajú rôzne a vedci sa rozhodli preskúmať, či štýl behu môže súvisieť s typom osobnosti. A majú už prvé výsledky.
Tento týždeň v podcaste Zoom preskúmame, ako môže bežecký štýl súvisieť s typom osobnosti, dozvieme sa, či vybíjanie si zlosti na boxovacom vreci naozaj funguje. Zistíme, či máme naozaj väčšie mozgy ako naši predkovia.
Podcast Rutina: Čo najlepšie zaberá na pigmentové škvrny?
Pigmentové škvrny trápia až 50 percent svetovej populácie. Za mnohé z nich môže slnko, no vznikajú aj ako následok akné a iných zápalov, môžu byť sprievodným javom iných zdravotných problémov alebo sú výsledkom chronických alebo vrodených porúch pigmentu.
Ak sa ich chcete zbaviť, bude to beh na dlhú trať, vraví v podcaste Rutina dermatovenerologička Michaela Blaško z ambulancie estetickej a preventívnej dermatológie MySkinLab v Bratislave. S redaktorkou Tímeou Krauszovou v novej epizóde hovorili o tom, čo spôsobuje pigmentové škvrny, ako sa im dá predchádzať a čo s tými, ktoré už na koži máme.
Odporúčanie: Počúvajte Vizitu na Tolde
Denník SME plánuje prémiové podcasty. Exkluzívne ich nájdete v podcastovej aplikácii Toldo.
Aplikácia sa má stať platformou, ktorá umožňuje nielen spojenie medzi tvorcami podcastov a ich poslucháčmi. Dáva poslucháčom aj možnosť priamo podporiť jeho obľúbeného podcastera či vydavateľa podcastov.
Používatelia Tolda môžu nahliadnuť do zákulisia tvorby podcastov, sledovať videá, komentovať príspevky jednotlivých tvorcov, posielať im správy či vyjadriť názor v anketách.
Toldo zároveň umožňuje podporiť priamo tvorcov podcastov výmenou za extra epizódy či iný prémiový obsah.
A ani Vizita nebude výnimkou. Chystáme pre vás extra epizódy o výžive a zdravom životnom štýle, ktoré nájdete od mája iba na Tolde. Ak sa vám naša práca páči, budeme radi, ak nás podporíte aj cez túto platformu.
