Fyzická nečinnosť je zabijak. Ničí naše telo omnoho viac, než si myslíme. Dôvod je jednoduchý: keď nie sme aktívni, strácame svalovú silu. A keď nám chýba svalová sila, je väčšia pravdepodobnosť, že nás potrápia aj mnohé zdravotné problémy.
Patrí k nim napríklad pokles kognitívnych funkcií, zhoršenie duševného zdravia, pády, zranenia, ale aj rozvoj cukrovky, srdcových chorôb, demencie a dokonca aj niektorých foriem rakoviny.
"Za nedostatok aktivity platíme obrovskú daň. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhaduje, že náklady za fyzickú nečinnosť pre systémy verejnej zdravotnej starostlivosti budú v rokoch 2020 až 2030 približne 300 miliárd dolárov (približne 272 miliárd eur, pozn. red.)," vysvetľuje v texte na portáli The Conversation Ashley Gluchowski, klinická fyziologička z University of Salford vo Veľkej Británii.
Práve vláda Spojeného kráľovstva v roku 2022 uviedla, že nedostatok fyzickej aktivity je spojený s každým šiestym úmrtím v krajine.
"V minulosti boli ľudia menej aktívni vo vyššom veku, pretože starli. Teraz sú však neaktívni a fyzicky slabí aj mladší ľudia, najmä tí, ktorí majú sedavú prácu. Sú častejšie práceneschopní a odchádzajú do dôchodku skôr," upozorňuje Gluchowski.
V texte sa dočítate:
- Prečo by ste mali začať so silovým tréningom, ak máte sedavé zamestnanie.
- Čo ľuďom najčastejšie bráni v tom, aby s týmto typom cvičenia začali.
- Aké sú najväčšie benefity silového tréningu.
- Ako začať so silovým tréningom.
Začnite so silovým tréningom
Jedným z najúčinnejších typov cvičenia, ktoré vám môže pomôcť zlepšiť fyzické aj duševné zdravie, je silový tréning.