SME

Vizita: Pre koho je určený nový liek na alzheimera a čo môže zhoršiť dráždivý mechúr

Týždenný súhrn o zdraví.

Vizita.Vizita. (Zdroj: Hejty / SME.sk)
Načítavam... Vizita: Pre koho je určený nový liek na alzheimera a čo môže zhoršiť dráždivý mechúr
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vitajte,

začínate čítať 104. vydanie newslettra Vizita. Volám sa Denisa Prokopčáková a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.

Nie je dokonalý, nie je pre všetkých, no i tak predstavuje nádej pre milióny ľudí. Do Európy prichádza nový liek na Alzheimerovu chorobu. Volá sa Leqembi, a napriek jeho nedostatkom odborníci veria, že prinesie veľkú revolúciu do medicínskeho systému a pripraví prostredie na príchod ďalších liekov.

Tento týždeň sa v newsletteri Vizita bližšie pozrieme na to, ako Leqembi funguje, pre ktorých pacientov je určený, a kedy by mohol byť dostupný na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Priblížime si aj príbeh chorvátskej vedkyne, ktorá sa experimentálne sama liečila na rakovinu, a povieme si, aké sú príznaky dráždivého mechúra.

Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettra Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.

Príbeh chorvátskej vedkyne obletel svet. Vďaka vlastným experimentom sa vyliečila z rakoviny

Keď sa virologička Beata Halassy v lete roku 2020 dozvedela, že sa jej vrátila rakovina prsníka, urobila odvážne rozhodnutie.

Vedela, že vedci na celom svete testujú vírusovú liečbu onkologického ochorenia, vďaka ktorej by sa mohla vyhnúť mnohým nepríjemným vedľajším účinkom konvenčnej liečby. V minulosti už totiž podstúpila chemoterapiu aj mastektómiu.

Halassy, ktorá sa venuje štúdiu vírusov v chorvátskom hlavnom meste Záhreb, sa rozhodla, že niektoré z nich otestuje priamo na sebe.

SkryťVypnúť reklamu

So súhlasom onkológov sa stala testovanou osobou. S vpichnutím dvoch typov vírusov, ktoré kultivovala v laboratóriu, jej pomáhali kolegovia, uvádza vedecký časopis Nature.

Počas niekoľkých týždňov podávania domáceho lieku došlo k zmenšeniu nádoru, vďaka čomu ho chirurgovia mohli odstrániť.

Štúdiu, ktorá dokumentuje tento experiment, uverejnil v auguste odborný časopis Vaccines. Halassy so spoluautormi v ňom uvádzajú, že už štyri roky žije bez rakoviny.

Napriek tomu, že chorvátska virologička sa pravdepodobne zapíše medzi úspešné príbehy o sebaexperimentovaní v medicíne, vyvolal jej prípad rozruch.

A to najmä vo svete bioetiky.

Viac sa dočítate v texte: Príbeh chorvátskej vedkyne obletel svet. Vďaka vlastným experimentom sa vyliečila z rakoviny.

SkryťVypnúť reklamu

Do Európy prichádza nový liek na alzheimera. Kedy sa objaví na Slovensku?

Postupná strata pamäti, problémy pri uvažovaní a vytváraní úsudku, dezorientácia, ale aj strata rečových schopností a neschopnosť robiť niektoré rutinné činnosti. To všetko patrí medzi základné príznaky Alzheimerovej choroby.

Odborníci odhadujú, že aktuálne žije v Európe sedem miliónov ľudí s touto diagnózou. A predpokladajú, že do roku 2030 sa počet pacientov zvýši na 14 miliónov.

Aj preto správa, že Európska agentúra pre lieky čiastočne schválila veľmi očakávaný liek na Alzheimerovu chorobu, vyvolala rozruch. Volá sa Leqembi a vyvinuli ho americká nadnárodná spoločnosť Biogen a japonská spoločnosť Eisai.

"Je to výborná správa a krok správnym smerom. Prvý liek modifikujúci Alzheimerovu demenciu prináša nádej pre pacientov, ale zároveň mení diagnostický prístup k ochoreniu. Leqembi prinesie veľkú revolúciu do medicínskeho systému a pripraví prostredie na príchod ďalších liekov," komentuje udalosť pre SME Norbert Žilka, riaditeľ Neuroimunologického ústavu Slovenskej akadémie vied.

SkryťVypnúť reklamu

Viac sa dočítate v texte s názvom: Do Európy prichádza nový liek na alzheimera. Kedy sa objaví na Slovensku?

Rakovina pankreasu: Aké sú príznaky a liečba rakoviny podžalúdkovej žľazy

Svetový deň boja proti rakovine pankreasu pripadá v roku 2024 na 21. novembra. Toto nádorové ochorenie je v súčasnosti na Slovensku deviatou najčastejšou onkologickou diagnózou, no má piatu najvyššiu mieru úmrtnosti, píše pacientska organizácie Nie Rakovine.

Diagnostika ochorenia je často zložitá. Úspešnosť liečby pritom závisí od včasného odhalenia rakoviny.

Pankreas alebo podžalúdková žľaza je orgán hornej časti brušnej dutiny za žalúdkom. V tele má dve hlavné úlohy.

V prvom rade vytvára látky - tráviace enzýmy, ktoré pomáhajú rozkladať stravu. Vytvára tiež hormóny ako inzulín, ktorý vplýva na hladiny cukru v tele.

SkryťVypnúť reklamu

Súhrn o rakovine pankreasu pre vás pripravila kolegyňa Renáta Zelná. Nájdete ho pod názvom: Rakovina pankreasu: Aké sú príznaky a liečba rakoviny podžalúdkovej žľazy.

Podcast Vizita: Citrusy aj štipľavé jedlá môžu dráždivý mechúr zhoršiť. Ale ich vyradenie ho nevylieči

Počas jesene a zimy môže ľudí častejšie trápiť nutkanie na močenie. Ale kedy už ide o dráždivý mechúr a treba vyhľadať lekára?

"Dráždivý močový mechúr sa skladá zo štyroch prejavov. Prvým je urgencia, teda náhle neodkladné nutkanie na močenie. Druhým je časté močenie, ktoré sa vyskytuje častejšie ako osemkrát za 24 hodín pri normálnom príjme tekutín. Tretím prejavom je nočné močenie a štvrtým, najnepríjemnejším prejavom, je únik moču v dôsledku náhleho nutkania na močenie," hovorí v podcaste Vizita urológ Ján Švihra starší z Univerzitnej nemocnice v Martine.

SkryťVypnúť reklamu

Dodáva, že tieto prejavy môžu mať rôzne príčiny. Jednou z nich je aj zmena počasia. Najčastejšie to lekári vidia u pacientok, ktoré majú chronický zápal močového mechúra alebo majú rôzne poruchy dolných močových ciest. V týchto prípadoch totiž chladový pocit spôsobuje zvýšenú dráždivosť mechúra.

V novej epizóde sme sa rozprávali o tom, prečo táto diagnóza trápi častejšie ženy ako mužov, či sa dráždivý mechúr dá vyliečiť doplnkami stravy, alebo pomáha vyradiť niektoré jedlá, a nakoľko je táto diagnóza ešte stále tabu.

Načítavam... Citrusy aj štipľavé jedlá môžu dráždivý mechúr zhoršiť. Ale ich vyradenie ho nevylieči
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, AppleSpotify a RSS.

Podcast Zoom: Slovenskí vedci našli látku proti odolným baktériám

Občas tu pripomíname, že s baktériami máme problémy, keďže sú čoraz odolnejšie na naše lieky. No a teraz máme aj dobrú správu: zdá sa, že slovenskí vedci vytvorili nový proteín, ktorý by mohol zaberať proti odolným streptokokom.

SkryťVypnúť reklamu

Tento týždeň sa v podcaste Zoom pozrieme na nový objav slovenských vedcov, zistíme, kde nám prudko rastú emisie skleníkových plynov a dozvieme sa niečo o novom lieku na alzheimera.

Načítavam... Slovenskí vedci našli látku proti odolným baktériám
Počúvajte aj cez v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.

Podcast Rutina: V zime je ideálny čas na chemický píling, ale je vaša pleť vhodný kandidát?

Po lete máme mnohí pigmentové škvrny. Ak vás navyše trápia aj akné, jemné vrásky alebo jednoducho len mdlá pleť, zrejme vám už v kožných ambulanciách alebo kozmetických salónoch odporučili chemické pílingy.

Názov znie možno desivo, no v skutočnosti ide o sofistikovaný spôsob postupného odlupovania odumretých povrchových vrstiev pokožky, vysvetľuje v novej epizóde podcastu Rutina dermatologička Lucia Kolláriková.

V rozhovore s moderátorkou Tímeou Krauszovou rozobrali viaceré druhy chemického pílingu a to, čo s ním možno na pleti dosiahnuť.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... V zime je ideálny čas na chemický píling, ale je tvoja pleť vhodný kandidát?
Počúvajte v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify, YouTube a RSS.

Odporúčanie: Seriál Jeden deň

Filmová adaptácia knihy Jeden deň v hlavnej úlohe s Anne Hathaway a Jimom Sturgessom sa stala v roku 2011 veľkým hitom. Divákov očaril romantický príbeh o priateľstve, ktoré sa ťahalo dvadsať rokov, vydržalo napriek diaľke aj zlému telefonickému spojeniu, a dotiahlo to až do manželského zväzku.

Už vtedy však mnohí upozorňovali na to, že knižná predloha od Davida Nichollsa v sebe ukrýva oveľa viac, než sa zmestilo do filmu. A po trinástich rokoch sa filmári rozhodli, že nastal čas opäť vyrozprávať príbeh Emy a Dextera. Tentokrát však v seriálovej podobe.

Výsledkom je veľmi príjemný počin. Pribudli scény, ktoré vo filme chýbajú, postavy už nie sú vizuálne dokonalé, a celé to pôsobí omnoho ľudskejšie.

Seriál nájdete na Netflixe.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 350
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 938
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 437
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 343
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 043
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 105
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 589
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 924
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu