Vitajte,
začínate čítať 105. vydanie newslettra Vizita. Volám sa Denisa Prokopčáková a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.
Medzi zdravotnými diagnózami stále existujú také, za ktoré sa hanbíme. A potom sa stáva, že namiesto toho, aby sme čo najrýchlejšie vyhľadali lekára, radšej v tichosti trpíme a zľahčujeme situáciu. Povieme si, že "o nič nejde".
K takýmto chorobám patrí aj dráždivý mechúr a únik moču.
"Čo sa týka úniku moču, až 60 percent mužov a žien malo obavu z vyhľadania zdravotníckej starostlivosti," vysvetľuje v rozhovore pre SME urológ Ján Švihra starší, ktorý pôsobí v Univerzitnej nemocnici v Martine.
"Buď sa o tom hanbili hovoriť, alebo hľadali rôzne dôvody, prečo lekára nemôžu navštíviť. Hovorili, že je lekár nedostupný, alebo je v čakárni priveľa ľudí, a nebudú predsa zdravotníckeho pracovníka obťažovať takýmito záležitosťami," dodáva.
Okrem úniku moču sa v newslettri Vizita tento týždeň bližšie pozrieme aj na svet tukových buniek. Priblížime si novú štúdiu, podľa ktorej tukové bunky majú pamäť, čo môže vysvetľovať, prečo mnohých ľudí trápi jojo efekt. A prinesieme aj rozhovor o tom, prečo sú infekcie v tehotenstve problém a aj príbeh pacienta, ktorý pre pokles cukru takmer zomrel.
Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettra Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.
Urológ Švihra: Únik moču je stále tabu. V liečbe pomáha aj cvičenie a diéta
Dráždivý mechúr a úniky moču nie sú ťažkosťami, ktoré trápia len starších ľudí.
"Objavujú sa aj u ľudí, ktorí majú dvadsať až tridsať rokov. Tí tvoria približne 20 percent prípadov," vysvetľuje v rozhovore pre SME urológ JÁN ŠVIHRA STARŠÍ, ktorý pôsobí v Univerzitnej nemocnici v Martine.
Dodáva tiež, že čím je človek starší, tým viac rôznych škodlivých vplyvov naňho pôsobí. Spolu so zlými stravovacími návykmi a obezitou nakoniec spôsobia, že močový mechúr nefunguje tak, ako má.
"Dá sa povedať, že pacienti a pacientky, ktorí majú viac ako osemdesiat rokov, majú viac ako štyridsaťpercentnú šancu, že sa u nich tieto ťažkosti objavia," hovorí urológ.
Viac sa dozviete v rozhovore s názvom: Urológ Švihra: Únik moču je stále tabu. V liečbe pomáha aj cvičenie a diéta.

Rozhovor si tiež môžete vypočuť ako podcast:
Nestačí schudnúť. Tukové bunky si pamätajú, že žijú v tele s obezitou
Čoraz viac výskumov ukazuje, že pri obezite ide o komplexný problém. Na jej vznik totiž vplývajú rozličné faktory: sociálne, dedičné aj psychologické.
Napriek tomu mnohých prekvapila vedecká štúdia, ktorú uverejnil v novembri prestížny časopis Nature. Podľa nej to, ako sa nám po schudnutí darí udržiavať novú hmotnosť, ovplyvňujú aj tukové bunky. Tie totiž majú pamäť. A dokonca si dokážu pamätať obezitu.
Objav môže vysvetľovať nielen to, prečo nastáva známy jojo efekt, ale tiež, prečo je pre niektorých ľudí také náročné schudnúť.
Viac sa dozviete v texte s názvom: Nestačí schudnúť. Tukové bunky si pamätajú, že žijú v tele s obezitou.

Primár Kaščák: Následky infekcií v tehotenstve môžu byť závažné, niektorým je ťažké sa vyhnúť
Hovorí sa, že tehotenstvo je najkrajšie obdobie v živote ženy. Zároveň je však i naplnené obavami, či bude bábätko v poriadku. Ani v tehotenstve sa totiž nevyhneme rôznym nákazám a ochoreniam.
"Infekcie sú vo všeobecnosti veľmi nebezpečné a dotýkajú sa, samozrejme, i tehotnej ženy a plodu. Následky infekcií v tehotenstve môžu byť naozaj veľmi závažné, našťastie, reálny výskyt nie je veľký. Aj s tými ochoreniami, na ktoré sa u nás dnes testuje, sa stretávame len raritne,“ hovorí o infekciách v tehotenstve PETER KAŠČÁK, prednosta a primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice v Trenčíne.
Na niektoré infekcie a ochorenia sa u nás v tehotenstve robí skríning automaticky, pri iných musí žena o vyšetrenie požiadať. Vybrať, ktorá infekcia je najhoršia a najnebezpečnejšia, sa podľa primára Petra Kaščáka nedá.
Najzákernejšie je, že choroby, ktoré môžu mať vážny vplyv na vývoj plodu a jeho následné zdravie, sa nemusia u tehotnej ženy ani prejaviť, hovorí.
Viac sa dozviete v texte kolegyne Lucie Zornovej s názvom: Primár Kaščák: Následky infekcií v tehotenstve môžu byť závažné, niektorým je ťažké sa vyhnúť.

Pre pokles cukru skoro zomrel. Senzor, ktorý pred úmrtím chráni, štát viac zdaní
V noci sa dostal do takej ťažkej hypoglykémie, až upadol do bezvedomia. Keby ho nenašla jeho sestra, dnes by už zrejme nebol nažive.
Hypoglykémia je pokles glukózy v krvi pod kritickú hranicu, čo môže viesť až k úmrtiu.
"Stále je tam strach, aby sa to opäť nestalo," vraví Martin Barek z Hornej Breznice pri Púchove.
Podvedomý strach z toho, že opäť upadne do bezvedomia pre pokles cukru v krvi, má napriek tomu, že na inzulínovej pumpe už má glukózový senzor. Ten vydáva signál vždy, keď pacientovi klesne cukor pod kritickú hranicu. Skladá sa z terčíka, ktorý sa prikladá na pokožku, a monitorovacieho zariadenia v malej škatuľke, ktorá sa zasúva napríklad za opasok.
Mladý muž z okolia Púchova je jedným z vyše tritisíc ľudí, ktorí majú cukrovku prvého typu a používajú glukózový senzor na inzulínovej pumpe.
Diabetes mellitus alebo cukrovka prvého typu je ochorenie, ktoré vzniká, keď imunitný systém pacienta zničí bunky produkujúce inzulín. "Tento hormón je nevyhnutný pre život," vraví diabetologička Ľudmila Kubincová z Púchova. V roku 2022 lekári sledovali vyše 25-tisíc ľudí s cukrovkou prvého typu.
Glukózový senzor na sedem dní stojí vyše 47 eur. Časť nákladov síce zaplatí zdravotná poisťovňa, ale štát chce pri pokuse o konsolidáciu svojho rozpočtu od nového roka zvýšiť DPH naň z 20 až na 23 percent, čo zvýši jeho cenu.
Ministerstvo zdravotníctva síce vraví, že rozdiel bude menej ako jedno euro, avšak pacientov, ktorí si ho kupujú a zachraňuje im život, to neupokojuje. Niektorí z nich už teraz majú problém si senzory kupovať, lebo zdravotná poisťovňa im nehradí celoročnú liečbu.
Viac sa dozviete v texte kolegu Jána Krempaského: Pre pokles cukru skoro zomrel. Senzor, ktorý pred úmrtím chráni, štát viac zdaní.

Podcast Vizita: Vianoce sa neúprosne blížia. Aké knihy nás najviac oslovili v roku 2024?
Pravidelne, raz za mesiac, sa Vizita zmení. Odborné rozhovory vystrieda priateľská debata. Budem sa v nej totiž rozprávať so svojou kamarátkou, biologičkou Simonou Schwarzovou. A keďže sa blížia Vianoce, aj tento rok sme si pre vás pripravili knižné tipy.
Podcast Rutina: Zuzana Vačková: O starnutí premýšľam už od svojich pätnástich, ukazovať sa bez úprav nie je populárne
Keď sa Pamela Andersonová ukázala bez mejkapu a bez extra stylingu na instagrame, komentáre zaplavili dva typy ľudí: tí, ktorí boli nadšení z autenticity, a tí, podľa ktorých sa opustila, dobehla ju realita, vyzerá fakt veľmi staro a mala by sa namaľovať, upraviť, prípadne radšej neukazovať.
Sú to komentáre, ktoré ovplyvňujú nielen Pamelu, ale aj ďalšie ženy, ktoré ich len čítajú. A sú to komentáre, ktorým čelia aj ženy na Slovensku: napríklad aj naše herečky.
„Dívam sa na seba a venujem si pozornosť. Potrebujem vidieť, ako naozaj vyzerám, nielen preto, aby som vedela, čo na sebe zmeniť, ale preto, aby som sa mala rada taká, aká som,“ vraví slovenská herečka Zuzana Vačková v beauty podcaste Rutina.
Aj ona niekedy čelí komentárom ako Pamela a otvorene vraví, že sa snaží spomaliť čas a starnúť s gráciou. Zároveň však hovorí, že nemôže každý vyzerať ako Demi Moore a že toto uvedomenie by mali mať aj muži: nie každá šesťdesiatnička môže vyzerať ako hollywoodska hviezda a to je v poriadku.
V rozhovore s moderátorkou Tímeou Krauszovou otvorene opisuje, aký je jej vzťah k vlastnému telu a či ju ovplyvňuje, keď o ňom píšu médiá alebo ho komentujú cudzí ľudia na sociálnych sieťach.
Odporúčanie: Film Joy
Približne každý piaty pár v Európe má problém splodiť dieťa. A kroky mnohých vedú na kliniky asistovanej reprodukcie, ktorých počet sa každý rok zvyšuje.
Ako však celá metóda umelého oplodnenia vznikla? Kto sú vedci, ktorí za ňou stoja? A ako vyzerali prvé výskumy neplodnosti v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch a čo viedlo k narodeniu Luisy Brownovej, prvého dieťaťa zo skúmavky?
Príbeh Roberta Edwardsa, ktorý je považovaný za priekopníka v reprodukčnej medicíne a jeho kolegov, nájdete na Netflixe.