Vitajte,
začínate čítať 108. vydanie newslettra Vizita. Volám sa Denisa Prokopčáková a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.
Vianoce by síce nemali byť o materiálnych daroch, no do situačnej paralýzy pri výbere darčeka sa už neraz dostal každý z nás.
V predvianočnej Vizite sa preto pozrieme na to, čo radí veda - ako vybrať pre blízkych ten správny dar. Priblížime si aj základné ochorenia, ktoré počas zimy trápia mnohé deti, a vysvetlíme si, prečo je očkovanie proti respiračnému synciálnemu vírusu dobrý nápad.
Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettra Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.
Pediatrička: Prekvapuje ma, že ľudia považujú šarlach za ochorenie, ktoré sa dnes už neobjavuje
Mnohé detské ochorenia, ktoré v rodičoch môžu v okamihu vyvolať paniku, sa dajú riešiť jednoducho, prakticky a bez návštevy lekára. Dopátrať sa k súhrnným a relevantným informáciách je však často veľmi náročné.
Pediatrička Denisa Jaššová sa preto rozhodla, že pre rodičov vytvorí akýsi návod. Vo svojej novej knihe (ne)Zdravé dieťa ponúka rodičom rady, ako rozoznať prvotné príznaky rôznych ochorení, poradiť si s bežnými zdravotnými situáciami alebo rýchlo vyhodnotiť, kedy je čas na návštevu pohotovosti či lekára.
Často sa totiž často stáva, že rodičia vyhľadajú lekára zbytočne.
„Najčastejšie ide o respiračné ochorenia, hlavne v predškolskom veku. Vtedy imunita detí reaguje na každé jedno vírusové ochorenie, a rodič má pocit, že to už musí byť na nejakú liečbu. Veď predsa nemôže mať každý týždeň sopeľ alebo kašeľ,“ hovorí pre SME DENISA JAŠŠOVÁ.
„Pravda je však taká, že môže. Osem až dvanásť infektov ročne u škôlkara je úplne normálne. Veľké imunitné problémy sa väčšinou prejavia už v prvom roku života," dodáva.
Viac sa dočítate v rozhovore s názvom: Pediatrička: Prekvapuje ma, že ľudia považujú šarlach za ochorenie, ktoré sa dnes už neobjavuje.

Rozhovor si tiež môžete vypočuť ako podcast:
Očkovanie v tehotenstve môže novorodencov ochrániť pred RSV. Poisťovne ho nehradia
Respiračný synciálny vírus (RSV) sa väčšinou prejavuje len miernymi príznakmi, ktoré sú podobné ako pri prechladnutí.
U ľudí, ktorí majú viac ako 65 rokov, oslabený imunitný systém alebo u dojčiat mladších ako šesť mesiacov však môže spôsobiť nielen závažné ochorenie, ale aj smrť.
V Európskej únii, Nórsku a Spojenom kráľovstve je RSV každý rok zodpovedný za hospitalizáciu približne 158-tisíc dospelých a 213-tisíc detí mladších ako päť rokov, pričom niektoré z nich si vyžadujú intenzívnu starostlivosť.
Preto mnohí odborníci odporúčajú tehotným ženám, aby sa dali v tehotenstve proti nemu zaočkovať.
„Nie pre ich vlastnú ochranu, ale pre ochranu dieťaťa v prvých mesiacoch života, keď je najvyššie riziko vzniku infekcií spôsobených RSV nezriedka so závažným priebehom, vyžadujúcim hospitalizáciu dieťaťa,“ vysvetľuje pre SME imunológ Miloš Jeseňák z Univerzitnej nemocnice v Martine.
„Dostupná je jedna vakcína. Ja osobne som už niekoľko tehotných aj seniorov zaočkoval vo svojej ambulancii,“ dodáva.
Poisťovne ju zatiaľ tehotným ženám nehradia. Dôvodom je to, že nie je kategorizovaná.
Viac sa dočítate v texte: Očkovanie v tehotenstve môže novorodencov ochrániť pred RSV. Poisťovne ho nehradia.

Podcast Vizita: Detská akútna leukémia je pomerne vzácne ochorenie. Ako vyzerá jej diagnostika?
„Včasné príznaky detskej akútnej leukémie sú pomerne nešpecifické: únava, teplota, modriny alebo bolesti nôh. Nič, čo by na prvý pohľad budilo podozrenie a vzhľadom na to, že ide o veľmi vzácne ochorenie, s veľkou pravdepodobnosťou to leukémia nebude," vysvetľuje v novej epizóde Vizity hematológ Ján Trka, profesor lekárskej genetiky na 2. lekárskej fakulte Karlovej univerzity a vo Fakultnej nemocnici v Motole.
„Ale je dobré, aby detskí lekári vôbec pomysleli na to, že dieťa môže mať aj toto ochorenie. Tým urýchlia diagnózu a skrátia čas do začiatku liečby,“ dodáva.
V novej epizóde sme sa rozprávali o tom, čo dnes vieme o leukémii, ako veľmi sme sa posunuli v jej diagnostike, ale aj o tom, čo by sme mali robiť preto, aby ľudia vnímali dôležitosť vedy.
Odporúčanie: Hematológ Jan Trka odporúča poslucháčom Vizity dva seriály, ktoré sú dostupné na Apple TV a Netflixe. Prvým je Kauza Theranos, ktorý rozpráva príbeh o Elizabeth Holmesovej. Tá svetu sľubovala, že prinesie unikátnu technológiu, ktorá z jednej kvapky krvi dokáže dať ľuďom okamžitý obraz o ich zdraví. Druhým je seriál o známej americkej podvodníčke Anne Delveyovej, ktorý nájdete pod názvom Inventing Anna.
Podcast Zoom: Dva druhy pračloveka sa len tesne minuli
Naše dejiny boli pestré, prepletené a plné náhod. História človeka bola všetkým možným, než len priamočiarou výhrou evolúcie. A teraz sa dokonca zdá, že niektoré druhy pračloveka žili vedľa seba.
Tento týždeň sa v podcaste Zoom vyberieme za prapredkami človeka, zistíme, čo sa deje okolo misie Perseverance na Marse, a dozvieme sa o rekordnej plavbe istého vráskavca.
Ďalšia epizóda podcastu Zoom vyjde 8. januára 2025.
Podcast Brainstorming: Pri výbuchu mu hlavou preletela kovová tyč. S uzdravením prišla aj zmena osobnosti
Na počiatku mnohých objavov sú často ľudské príbehy. Jeden z nich prežil aj Phineas Gage, ktorý budoval železničné trate neďaleko amerického mesta Vermont.
Pri nešťastnom výbuchu mu hlavou preletela kovová tyč. A hoci sa z vážneho zranenia zotavil, nič už nebolo ako predtým.
Zranenie síce neznížilo jeho intelektuálne schopnosti, ale postupne sa u neho prejavila zmena povahy. Predtým milý a usporiadaný muž sa stal sebeckým, agresívnym a trápili ho epileptické záchvaty.
Ako vyzeral zvyšok Phineasovho života a prečo sa stal tento príbeh z roku 1848 významnou kapitolou v učebniciach neurobiológie, ktorý dodnes vedcov fascinuje?
O tom sa v novej epizóde podcastu Brainstorming rozprávame s neurovedkyňou Dominikou Fričovou.
Odporúčanie: Ak žijete v USA, alebo sa tam plánujete vydať na dlhší výlet, určite nevynechajte Warrenovo anatomické múzeum. Okrem iného tam môžete vidieť lebku Phineasa Gagea, ktorá sa zachovala dodnes.
Podcast Rutina: Desať rokov nešla na pláž, hanbila sa za svoje strie. Sebavedomie jej zachránilo tetovanie
Tretina ľudí v Británii, teda asi dvadsať miliónov ľudí, má na tele jazvy. Viac ako polovica ľudí v Spojených štátoch ich má tiež. Drvivá väčšina ľudí má strie a takmer každý, kto si zažil akné, si po vyrážkach nesie na koži spomienky.
Jedna z možností, ako tieto údajné nedostatky zakryť, je tetovanie: podľa našich hostí dokonca tento spôsob môže prinavrátiť sebavedomie a lásku k vlastnému telu.
V novej a zároveň poslednej tohtoročnej epizóde Rutiny sa moderátorka Tímea Krauszová rozprávala s tatérkou Evelin Jurkovičovou a s jej klientkou Julianou Šimo-Svrčekovou. Evelin sa vo svojej praxi venuje primárne botanickým motívom a pracuje často so zjazvenou pokožkou. Jej klientky prichádzajú s výraznými striami alebo s jazvami po sebapoškodzovaní, ktoré chcú prekryť.
Strie Juli bránili viac ako desať rokov ísť na pláž alebo si obliecť krátke nohavice či šaty. Až po tetovaní sa začala inak vnímať a odvážila sa obnažiť a ukázať svoje brucho. V epizóde otvorene opisuje, ako jej tlak spoločnosti a aj pôrod zmenili vzťah k sebe samej, a prečo práve tetovanie jej pomohlo začať odznova.
Odporúčanie: Dvanásť rád, ako dávať lepšie darčeky podľa vedy
Už ste niekedy niekomu darovali podľa vás dokonalý darček, len aby ste sa dozvedeli, že obdarovaný má naň úplne iný názor?
Nie ste sami. Očakávania darcov a obdarovaných sa často nezhodujú v tom, čo je dobrý darček, čo vyplýva z psychologických aj marketingových výskumov.
Hoci výber ideálneho darčeka závisí od mnohých faktorov - od kontextu vzájomnej výmeny a od typu a dôvernosti vzťahu - výskum v oblasti obdarúvania môže poskytnúť informácie o tom, kde ľudia chybujú a ako byť lepším darcom.
Redaktor Washington Postu Richard Sima pripravil 12 rád založených na vedeckých dôkazoch, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť, že váš darček bude docenený.
Nájdete ich v texte: Dvanásť rád, ako dávať lepšie darčeky podľa vedy.
