SME

Vizita: Prečo je dôležité, že princezná z Walesu hovorí o svojej liečbe rakoviny

Týždenný súhrn o zdraví.

Vizita.Vizita. (Zdroj: Hejty / SME.sk)
Načítavam... Vizita: Prečo je dôležité, že princezná z Walesu hovorí o svojej liečbe rakoviny
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Vitajte,

začínate čítať 111. vydanie newslettera Vizita. Volám sa Denisa Prokopčáková a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.

Nedávno opäť zaplavili titulné strany bulvárnych novín fotky kráľovskej rodiny. Princezná Kate totiž oznámila, že je v remisii rakoviny.

Síce oficiálne nepriznala, o aký druh onkologického ochorenia ide, odborníci sa zhodujú na tom, že je veľmi dôležité, aby otvárala diskusiu o svojom zdravotnom stave.

Môže totiž pozitívne ovplyvňovať politiku verejného zdravia, financovanie výskumu, aj postoje spoločnosti voči rakovine.

SkryťVypnúť reklamu

Tento týždeň si v newslettri Vizita vysvetlíme, čo znamená, že princezná z Walesu je v remisii rakoviny, priblížime si aktuálne poznatky o Alzheimerovej chorobe, a pozrieme sa aj na nový výskum, ktorý spája gardénie s regeneráciou nervov.

Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettra Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Alzheimer nepripraví človeka len o pamäť

Postupná strata pamäti, problémy pri uvažovaní a vytváraní úsudku, dezorientácia, ale aj strata rečových schopností a neschopnosť robiť niektoré rutinné činnosti. To všetko patrí medzi základné príznaky Alzheimerovej choroby.

"Nie je to len o pamäti. Prichádzame aj o množstvo iných kognitívnych funkcií. Každý, kto sa stretol s pacientom s Alzheimerovou chorobou vie, že sa mení aj jeho správanie alebo orientácia v čase a priestore. Porúch, ktoré sa objavujú, je neskutočne veľa," hovorí pre SME NORBERT ŽILKA, riaditeľ Neuroimunologického ústavu Slovenskej akadémie vied.

SkryťVypnúť reklamu

Dodáva, že postupom času dochádza u mnohých pacientov k výraznej redukcii mozgového tkaniva.

"Oproti tomu pri starnutí u nás ubúda množstvo synaptických spojení. Ale v prípade Alzheimerovej choroby naozaj prichádzame o nervové bunky. To je obrovský rozdiel v celom procese. Preto nemôžeme povedať, že Alzheimerova choroba je len urýchlené starnutie. Je to naozaj chorobná entita, ktorá sa vyvíja v mozgu. Často na to upozorňujeme," vysvetľuje.

Viac sa dozviete v rozhovore s názvom: Neuroimunológ Žilka: Jednou nohou sme už vkročili do éry, keď budeme vedieť liečiť alzheimera.

Rozhovor si tiež môžete vypočuť ako podcast:

Načítavam... Do Európy prichádza dlhoočakávaný liek na alzheimera. Spôsobí revolúciu?
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, AppleSpotify a RSS.

Princezná z Walesu je v remisii rakoviny. Znamená to, že je vyliečená?

V marci 2024 princezná z Walesu zverejnila video, ktoré mnohých prekvapilo. Ďakovala v ňom ľuďom za ich podporu po vážnej operácii brucha a oznámila, že počas pooperačných testov u nej lekári zistili prítomnosť rakoviny.

SkryťVypnúť reklamu

„V januári som podstúpila operáciu brucha v Londýne. Operácia bola úspešná. Testy po operácii však odhalili onkologické ochorenie. Môj lekársky tím mi preto odporučil, aby som podstúpila preventívnu chemoterapiu a teraz som v počiatočnom štádiu tejto liečby," uviedla vo svojom marcovom vyhlásení.

Presný druh onkologického ochorenia však nespresnila.

A hoci diagnóza mnohých šokovala, po niekoľkých mesiacoch si verejnosť vydýchla. Nedávno totiž princezná Kate oznámila, že v septembri 2024 ukončila chemoterapiu.

„Uľavilo sa mi, že som teraz v remisii a naďalej sa sústredím na uzdravenie,“ uviedla vo svojom najnovšom vyhlásení.

Podľa odborníkov jej vyjadrenie odráža zložité emócie, ktoré často sprevádzajú pacientov počas liečby onkologických ochorení.

SkryťVypnúť reklamu

"Jej uznanie, že prispôsobenie sa 'novému normálu' si vyžaduje čas, rezonuje v mnohých pacientoch, ktorí prežili rakovinu. Ide o obdobie, ktoré môže zahŕňať fyzické zotavenie, emocionálne spracovanie aj prehodnotenie životných priorít," vysvetľuje v texte na portáli The Conversation Justin Stebbing, profesor biomedicíny na Anglia Ruskin University vo Veľkej Británii.

Viac sa dočítate v texte: Princezná z Walesu je v remisii rakoviny. Znamená to, že je vyliečená?

Vedci hľadajú spôsob, ako zregenerovať poškodené nervy. Je odpoveď v gardéniách?

Sú známe svojou zemitou vôňou, výraznými okvetnými lístkami a žiarivou bielou farbou, ktorá kontrastuje s tmavozelenými listami.

Gardénie už dlho pútajú pozornosť bylinkárov, biotechnológov a aj farmaceutických spoločností.

SkryťVypnúť reklamu

V novej štúdii, ktorú zverejnil odborný časopis Science Translational Medicine, prišli vedci s ďalším zaujímavým zistením.

Ukázali, že gardénia, nazývaná jazmín kapský, môže podporiť regeneráciu nervov. A to vďaka tomu, že obsahuje zlúčeninu, ktorá sa volá genipín.

Poškodené a zakrpatené nervové bunky, ktoré vystavili tejto chemikálii, znovu v laboratóriu ožili.

Viac sa o novom výskume dozviete v texte: Vedci hľadajú spôsob, ako zregenerovať poškodené nervy. Je odpoveď v gardéniách?

Podcast Vizita: Skákavý prst je skutočná diagnóza. Trápi najmä záhradkárov

Jeden alebo viaceré prsty sa zasekávajú v ohnutej polohe. Po určitom čase sa vystrú, no pocítite pri tom nepríjemnú bolesť aj akýsi skok.

Skákavý prst je zápalové ochorenie, ktoré spôsobuje zhrubnutie šľachy prstov ruky.

SkryťVypnúť reklamu

„Nie je to vymyslené ochorenie, naopak, je dosť bolestivé. Najprv sa prejavuje hrčkou na dlani, ktorá môže pacienta a občas aj všeobecného lekára pomýliť. Väčšinou je spojená s tlakovou bolesťou,“ vysvetľuje v podcaste Vizita chirurg ruky Lukáš Šimko, ktorý pôsobí v Univerzitnej nemocnici v Bratislave.

Dodáva, že neskôr sa môže prst naozaj začať zasekávať a u mnohých ľudí sa to končí tým, že si nedokážu ani natrieť chlieb s maslom.

V novej epizóde sme sa rozprávali o tom, ktoré aktivity sú pre vznik skákavého prsta rizikové, či je pri tejto diagnóze vždy nutná operácia, alebo ako dlho trvá rekonvalescencia po tomto zákroku.

Načítavam... Skákavý prst je skutočná diagnóza. Trápi najmä záhradkárov
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, AppleSpotify a RSS.

Podcast Brainstorming: Ak abstinujete od alkoholu, mali by ste sa vyhýbať aj punčovým rezom

Závislosti dokážu ovplyvniť mnohé aspekty nášho života. Zďaleka nejde len o fyzické a duševné zdravie. Ovplyvňujú aj našu kariéru a vzťahy.

SkryťVypnúť reklamu

V novej epizóde podcastu Brainstorming sme sa spolu s neurovedkyňou Dominikou Fričovou bližšie pozreli na to, či mozog dokáže rozlíšiť závislosť od porna alebo kokaínu, čo sa v ňom deje, keď máme zrazu pocit, že bez niečoho nevieme žiť, či má tento proces aj nejaký evolučný význam a kedy by sme mali vyhľadať pomoc odborníka.

Načítavam... Ak abstinujete od alkoholu, mali by ste sa vyhýbať aj punčovým rezom
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.

Podcast Zoom: Za pádom Rímskej ríše mohla byť globálna otrava olovom

Zdá sa, že všetko je o baktériách. Dobre, to je poriadne preháňanie, no čoraz viac výskumov naznačuje, že náš mikrobióm zohráva kľúčovú úlohu pri fungovaní našich tiel. Teraz, napríklad, vedci ukázali, že špeciálna strava môže byť pre nás užitočnejšia než probiotiká.

Tento týždeň sa v podcaste Zoom vyberieme za baktériami v našich telách a dozvieme sa, že za pádom Rímskej ríše by mohla byť okrem iných faktorov aj kolektívna otrava olovom.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Máme za sebou ďalší rekordne horúci rok
Počúvajte aj cez v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.

Podcast Rutina: Ako nakupovať kozmetiku zo zahraničia?

Niektoré kozmetické značky zoženiete iba zo zahraničných e-shopov. Mnohé ďalšie bývajú výrazne lacnejšie, než keď ich kúpite od slovenského distribútora. Ale ako zistiť, kde a kedy sa ti oplatí nakúpiť? A nebudete dlho čakať na zásielku, platiť clo alebo ti nebodaj nepríde fejk?

Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte so Zásadami ochrany osobných údajov a Pravidlami používania cookies.

O tom sa v novej epizóde beauty podcastu Rutina moderátorka Tímea Krauszová rozprávala s beauty influencerkou Tinou Naté. Prezradila, či mala niekedy negatívnu skúsenosť s nákupom zo zahraničia, či ako dokáže ušetriť na poštovnom.

Spoznáte aj množstvo zaujímavých, často nezávislých beauty brandov, ktoré sa oplatí poznať, pretože prinášajú jedinečné a kvalitné produkty.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... YesStyle, Stylevana či Cult Beauty. Ako nakupovať kozmetiku zo zahraničia?
Počúvajte v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify, YouTube a RSS.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 390
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 074
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 061
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 813
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 096
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 918
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 610
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 517
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu