S bolesťami chrbta sa aspoň raz za život stretne väčšina dospelých ľudí. Bolesť, ktorú spôsobujú poškodené platničky, je na Slovensku tretím najčastejším dôvodom na hospitalizáciu, ukazujú štatistiky z roku 2019.
Ľudia pri boľavom chrbte siahajú po rôznych typoch liečob. Väčšina z nich však vôbec nemá účinok, ukazuje rozsiahly výskum, v ktorom preskúmali doterajšie štúdie o 56 typoch liečebných postupov na bolesť krížov.
Našli iba pár takých, ktoré na bolesť zabrali, no aj ich účinok môže byť obmedzený.
Iba šesť účinných
Bolesti chrbta sa môžu prejavovať rôzne. Niektorých ľudí bolia svaly, iní majú vyžarujúcu bolesť či pocit pálenia a bodania. Bolesť môže vystreľovať do končatín a človek má problémy stáť, zohýbať sa či chodiť.
Najčastejším typom liečby je užitie liekov proti bolesti. Niektorí ľudia užívajú aj lieky proti zápalu, chodia na masáže či akupunktúru alebo siahajú po liečbe laserom či svetlom.
V časopise BMJ Evidence based medicine nedávno vyšla metaštúdia, ktorej autori preskúmali výsledky takmer 300 klinických štúdií. Metaanalýza pomocou štatistickej metódy zoskupuje a porovnáva výsledky viacerých výskumov. Nielen v medicíne je považovaná za jeden z najsilnejších dôkazov.
Skúmané štúdie sa dokopy zaoberali 56 typmi liečob na bolesť krížovej chrbtice mimo tých chirurgických.
„Prekvapivo sme zistili, že len zhruba jedna z desiatich bola účinná a mnohé poskytli úľavu, ktorá bola len o niečo lepšia ako placebo – inými slovami, naše skúmanie neodhalilo spoľahlivé dôkazy o výrazných účinkoch žiadnej zo skúmaných liečob,“ vysvetľuje Aidan Cashin, jeden z autorov výskumu.
Dva skúmané zásahy dokonca bolesť zhoršovali.

Ktoré liečby zaberajú na bolesť chrbta?
Neprekvapí, že na náhlu bolesť krížov môžu zabrať nesteroidné protizápalové lieky – patria sem napríklad aspirín, acylpyrín či ibuprofen. Náhla alebo akútna bolesť chrbta najčastejšie vzniká po zranení svalov či väzív. Protizápalové lieky však podľa výskumu prinesú pacientom nanajvýš mierne zníženie bolesti.
Ďalších päť účinných liečob sčasti zaberá na chronickú bolesť chrbta, teda takú, ktorá trvá niekoľko mesiacov. V prípade dlhodobej bolesti málo alebo mierne pomáhajú:
- cvičenie (pozrite si niekoľko cvikov na chrbát),
- tejpovanie,
- spinálna manipulácia, pri ktorej zdravotník vyvíja tlak na kĺby chrbtice pomocou rúk alebo zariadenia,
- antidepresíva
- a lieky účinkujúce na receptor TRPV1 – ľudovo povedané krémy, ktoré vytvárajú teplý pocit.
Pri žiadnej z týchto metód však nemožno čakať stopercentný účinok.
Navyše, pri náhlej bolesti chrbta vôbec nepomáha cvičenie, paracetamol či glukokortioidné injekcie. Na chronickú bolesť chrbtice zas nezaberú antibiotiká a anestetiká, pri ktorých v nedávnych rokoch vzrástol záujem ako o možnú liečbu bolesti.
Výsledky metaštúdie dokazujú aj to, že je veľmi náročné liečiť bolesti krížovej chrbtice. Aj účinné metódy majú totiž podľa výskumov iba čiastkový alebo slabý efekt.

Nedostatok dôkazov
Pri zvyšných liečebných postupoch sú dôkazy o účinnosti nepresvedčivé, na základe výskumov teda nemožno vydať všeobecne odporúčania pre pacientov. Je to najmä preto, že skúmané štúdie mali malú vzorku pacientov alebo išlo o nekvalitné výskumy, hovorí Cashin.
Ide napríklad o liečebné metódy ako masáž, užívanie opioidov či nosenie ortopedických vložiek – tie môžu mať silný účinok, ale je o nich len málo kvalitných výskumov.
Nepresvedčivé dôkazy o malom alebo takmer žiadnom účinku na bolesť našli pri liečbach, ako sú laserová a svetelná terapia, canabinoidy, biofeedback, diatermia (pretepľovanie pomocou elektrického prúdu), osteopatia, rádioterapia či probiotiká.
Naopak užívanie antidepresív s paracetamolom, rázové vlny či liečivo kolchicín môžu bolesť krížov ešte zvýšiť, hoci dôkazy sú opäť nepresvedčivé.
Výsledky metaanalýzy iba podčiarkujú potrebu robustnejšieho výskumu o liečbach bolestí chrbta.
„Pri našom skúmaní sme nenašli spoľahlivé dôkazy o veľkých účinkoch pre žiadnu zo zahrnutých liečob, čo je v súlade s klinickými usmerneniami a naším predošlým výskumom. Hoci by sme chceli poskytnúť viac jasných odporúčaní, do ktorých liečob investovať, v tejto chvíli to nie je možné,“ dodal Cashin.