Článok bol uverejnený so súhlasom babetko.sk
Gymnastické lopty sa väčšinou využívali len pri rehabilitácii, cvičení s postihnutými ľuďmi, no dnes ich je vidieť stále častejšie, najmä pri rôznych kondičných cvičeniach a vo fitcentrách. Používajú sa aj ako alternatívne sedenie. Keďže sedenie na akejkoľvek stoličke je statické, chrbtici prospeje, vystriedať ho sedením na fitlopte, ktorá zabezpečuje dynamický sed.
V krajinách ako Nemecko, Japonsko a USA sú fitlopty súčasťou prenatálnej psychofyzickej prípravy na pôrod. Série cvičení s fitloptou boli špeciálne navrhnuté pre špecifické potreby každého štádia tehotenstva. Ide o kolekciu jednoduchých, ale veľmi účinných cvikov, ktoré majú napomáhať prevencii najčastejších problémov, s ktorými sa budúce matky bežne stretávajú – vzniku krčových žíl, plochých nôh, bolestiam chrbtice a pod. V Čechách sa používa gymnastická lopta v mnohých pôrodniciach aj počas prvej doby pôrodnej – pohupovanie sa na lopte napomáha rozbehnutiu pôrodného procesu, je možné na nej relaxovať a sedieť i priamo v sprche.
Cvičebná jednotka by mala prebiehať nasledovne: Trvanie 45 až 60 minút. Úvodné minúty sa venujú zohriatia a predýchaniu, všetky následné cvičenia sú zamerané na tehotenské zmeny a na záver na skľudnenie krvného obehu a dychu sa príjemne relaxuje. Tehotné cvičenky, ktoré sú v 1. a 2. trimestri cvičia spolu a 3. trimester má špeciálny súbor cvikov zameraných už na pôrod. Zaraďujú sa cviky na gluteálne svaly, na svaly panvového dna, brušné svaly, cviky na nohu, chodidlo, prsné svaly. Dýchacie cvičenia podporujú mobilizáciu svalového korzetu i cievnu gymnastiku. Cvičením sa teda predchádza resp. sa zmierňujú najčastejšie problémy obdobia tehotenstva a to - krčové žily, plochá noha, problémy s chrbticou.
Cvičenie na fitloptách pre tehotnú ženu, pokiaľ je to zdravá žena, nie je nebezpečné.Pokiaľ v „materskej knižke“ nie je záznam, ktorý by cvičenie obmedzoval, všetko je v poriadku. Kontra-indikáciami môže byť choroba srdca, cukrovka, ochorenie obličiek. Celé cvičenie by malo prebiehať prebieha bez zadýchania, bez rýchlej chôdze, samozrejme pri cvikoch na fitloptách sa nesmie na lopte poskakovať. Dôležité je, aby stretnutia viedol špeciálne vyškolený personál.
Kontakt: Cvičenie s fitloptou pre budúce mamičky, Stredisko prof. Jána Červeňanského, neštátne zdravotnícke zariadenie, p. primárka (odborno rehabilitačná lekárka) MUDr. Danici Studená, Záporožská 12, Bratislava – Petržalka, tel.: 02/ 63838674, e-mail: sjc@slovanet.sk
![]() Kegelove cviky | Nasledujúca téma |