Článok bol uverejnený so súhlasom babetko.sk
Určenie krvnej skupiny a Rh faktoru budúcej mamičky patrí medzi základné vyšetrenia v prenatálnej poradni. Vyšetruje sa príslušnosť k jednej zo skupín A, B, AB, 0 a pozitivita, alebo negativita Rh faktora. U Rh negatívnej matky, v prípade, že otec dieťaťa je Rh pozitívny, môže teoreticky dôjsť k tvorbe protilátok a neskôr k poškodeniu plodu, k procesu, ktorý má označenie hemolytická choroba novorodenca.
Podstatou tohto patologického deja je, že imunologický systém matky, u ktorej červené krvinky nemajú na svojom povrchu určitý antigén – Rh faktor, tvorí proti Rh pozitívnym krvinkám plodu protilátky. Krvné systémy plodu a matky sú za normálnych okolností od seba oddelené. Ak ale prenikne určité množstvo červených krviniek plodu do krvi matky (toto riziko sa zvyšuje pri cisárskom reze, predčasnom odlučovaní placenty, môže sa to stať pri umelom prerušení tehotenstva, spontánnom potrate, ale aj pri spontánnom pôrode) naštartuje sa tvorba protilátok, ktoré počas ďalšieho tehotenstva môžu prestupovať cez placentu do krvi plodu. Tam sa Rh protilátky naviažu na Rh pozitívne červené krvinky a tým naštartujú komplikovaný patologický proces – hemolytickú chorobu novorodenca (hemolýza – rozpad červených krviniek). Dnes je hemolytická choroba veľmi zriedkavá. Zaslúžil sa o to systém starostlivosti o Rh negatívne matky. Každej Rh negatívnej budúcej mamičke (a pri Rh pozitivite otca dieťaťa) sa v priebehu tehotnosti trikrát skontroluje množstvo (titer) protilátok v krvi, vykoná sa nepriamy Coombsov test.
Od roku 1971 sa u nás preventívne po pôrode podávajú v odôvodnených prípadoch Anti D protilátky. Tie majú za úlohu vychytať Rh pozitívne červené krvinky plodu, ktoré prenikli do krvného obehu matky a tým zabrániť tvorbe protilátok. Anti D protilátky sa podávajú najneskôr do 72 hodín po pôrode Rh negatívnym matkám, ktorých dieťa je Rh pozitívne. Dôležitú úlohu pri rozhodovaní o podaní týchto protilátok zohráva aj príslušnosť ku krvným skupinám v systéme AB0 u matky aj u novorodenca.
Príbuzné články:
• Inkompatibilita Rh faktoru (Morbus haemolyticus fetalis sive neonatorum)
• Krvné skupiny
• Dedičnosť krvnej skupiny
• Zloženie krvi
• Funkcia krvi
• Krvné choroby
• Menštruačné krvácanie, anomálie pri menštruačnom krvácaní
![]() Pokles plodnosti – rastúci vek | Nasledujúca téma |