„Zdá sa, že máte syndróm spánkového a čeľustného kĺbu,“ oznámi vám zubár.
Čo je to? O takejto chorobe ste ešte nikdy nepočuli.
„Je to ochorenie temporomandibulárneho kĺbu, ktorý sa nachádza medzi spánkovou kosťou a dolnou čeľusťou. Pomocou tohto kĺbu sa otvárajú ústa,“ objasní vám zubár stručne problém...
Aj napriek podrobnejšiemu vysvetleniu nie ste oveľa múdrejší ako pred určením diagnózy. V tejto kapitole sa nebudeme zaoberať príčinami ochorenia ani tým, do akej miery sa na ňom podieľajú svaly, väzivá, kosti a chrupavky, pri ktorých dochádza k chorobným zmenám. Obídeme aj otázku, či prvotnou príčinou diagnózy je stres, chybný zhryz alebo celkom iný problém. Našou úlohou je priblížiť vám liečebné metódy, ktoré pomôžu zubárovi pri vašom liečení.
Kedy treba navštíviť lekára?
Bolesť čeľustného kĺbu sa spravidla prejavuje iba miernymi príznakmi, ktoré rýchlo miznú. Patria medzi ne bolesti hlavy a zubov, pobolievanie krku, pliec alebo chrbta, ale aj čudné zvuky pri otváraní alebo zatváraní úst.
Určité príznaky však môžu byť nebezpečné. Ak pociťujete bolesti, keď otvárate ústa alebo si čistíte zuby, prípadne vás neznesiteľne bolí hlava, bezpodmienečne vyhľadajte lekára.
Ako vybabrať s bolesťou čeľustnéh kĺbu?
Snažte sa zlepšiť prekrvenie
Lepšie prekrvenie okolia dolnej čeľuste dosiahnete pomocou teplých, prípadne studených obkladov. Ale nikdy nepoužívajte striedavo teplé a studené obklady. Obklady si pirkladajte na bok čeľuste. Vyskúšajte jedny aj druhé, aby ste zistili, ktoré vám pomáhajú.
Môžete si takisto jemne masírovať okolie čeľustného kĺbu. Ak sa vám zlepší krvný obeh, budete sa cítiť lepšie.
Podoprenie čeľuste
Kúpte si chránič na zuby, taký, aký používajú boxeri. Namočte ho do teplej vody, aby zmäkol. Potom si ho vložte do úst a zahryznite, aby sa tvarom prispôsobil chrupu. Hránič spevní dolnú čeľusť a na čas zmierni ťažkosti.
Mäkká strava
Pri silných bolestiach jedzte mäkké a kašovité jedlá. Aj to môže priniesť zlepšenie.
Acylpyrín a masáž
Acylpyrín účinne potláča bolesť pri ochoreniach svalov a kĺbov. Účinky lieku ešte zvýšite, ak si budete masírovať čeľusť horúcou špongiou. Ale nezabudajte, že acylpyrín môže u niektorých jedincov vyvolať krvácanie slizníc.
Správna poloha tela
Osoby pracujúce za písacím stolom by mali dávať pozor na správne sedenie. Nesmiete sa opierať o stôl ani si podopierať bradu. Spodná čeľusť by mala byť vždy na úrovni kľúčnej kosti. Uši nesmiete mať viac vpredu ako plecia.
Mnohí pacienti so syndrómom čeľustného kĺbu trpia aj na bolesti chrbta. Medzi týmito ťažkosťami existuje vzájomná súvislosť.
Vyhoďte vankúš!
Namiesto podušky si dajte pod krk zrolovaný uterák, hrubý asi ako zápästie. Druhý uterák si položte na chrbát a pod kolená si dajte vankúš. Spánok v tejto polohe – celú noc naznak – pôsobí upokojujúco na čeľuste.
Čo ak spávate na boku? Na to existuje jednoduchá rada – hlavu si zľava aj sprava obložte vrecúškami s hrachom. Podvedome sa potom neobrátite na bok.
Nehýbte toľko čeľusťami
Ak cítite, že čochvíľa budete zívať, snažte sa veľmi neotvárať ústa a pridržte si rukou bradu.
Neškrípte zubami
Bolesť čeľustného kĺbu trápi predovšetkým ľudí, ktorí počas spánku škrípu zubami.
Na záver
7 zlozvykov, ktorých sa musíte zbaviť
Pacienti trpiaci na bolesť čeľustného kĺbu sa môžu aj sami pričiniť o to, aby sa zbavili ťažkostí. Akých zlozvykov sa musíte vyvarovať?
- Neležte na bruchu s hlavou obrátenou na jednu stranu
- Nečítajte a nesledujte televíziu, ležiac pritom na chrbte s hlavou sklonenou pod veľkým uhlom
- Nedržte telefónne slúchadlo medzi plecom a dolnou čeľusťou
- Nenoste na pleci ťažkú tašku
- Nerobte práce, pri ktorých musíte mať zaklonenú hlavu, napr. maľovanie stopu
- Nenoste topánky s vysokými podpätkami
Tak, teraz už viete, čo máte robiť.