Poruchy čeľustného kĺbu, priľahlých svalov a väzív môžu spôsobovať silnú bolesť čeľuste, bolestí tváre a hlavy či problémy s otváraním a zatváraním úst.
Človek ma dva čeľustné (temporomandibulárne) kĺby, každý na jednej strane čeľuste. Pripájajú sánku k lebke a pomáhajú pri jedení a rozprávaní.
Nejakú poruchu čeľustného kĺbu má zhruba päť až dvanásť percent ľudí. Častejšie sa objavujú u žien ako u mužov a u ľudí medzi 20 a 40 rokom života.
Temporomandibulárne poruchy sa delia na tri typy:
- poruchy čeľustného kĺbu,
- poruchy žuvacích svalov,
- bolesti hlavy vyplývajúce z temporomandibulárných porúch.
Príznaky porúch čeľuste
Bolesť čeľustného kĺbu sa spravidla prejavuje miernymi príznakmi, ktoré rýchlo miznú. Patria medzi ne bolesti hlavy a zubov, pobolievanie krku, pliec alebo chrbta, ale aj čudné zvuky pri otváraní alebo zatváraní úst.
Určité príznaky však môžu byť nebezpečné. Ak pociťujete bolesti, keď otvárate ústa alebo si čistíte zuby, prípadne vás neznesiteľne bolí hlava, bezpodmienečne vyhľadajte lekára.
U poruchy čeľustného kĺbu sa môžu objaviť niektoré z týchto symptómov:
- bolesť a stuhnutosť čeľuste,
- bolesť tváre,
- bolesť krku a pliec,
- problémy s otváraním a zatváraním sánky,
- pukanie a praskanie v kĺboch čeľuste,
- bolesti hlavy, migrény,
- bolesť zubov,
- pískanie v ušiach (tinnitus),
- zmeny v zhryze zubov.
Príčiny vzniku porúch čeľuste
Zvyčajne problémy s čeľusťou vznikajú súhrou viacerých faktorov. K bolestiam však môžu prispieť:
- zranenie čeľuste (vykĺbenie či zlomenie),
- artritída čeľustného kĺbu,
- stres,
- škrípanie alebo zatínanie zubov,
- problémy so zhryzom.
Liečba porúch čeľuste
Pri problémoch s čeľusťou môžete navštíviť zubárku, otorinolaryngológa, zubného chirurga či reumatologičku.
Pri návšteve ambulancie vám zdravotnícky personál skontroluje rozsah pohybu čeľuste, prehmatá vám oblasť čeľustných kĺbov a môžu vás poslať aj na röntgen zubov, MRI či CT.
Na bolesť môžete použiť voľnopredajné lieky s paracetamolom či ibuprofenom. Niektorým ľuďom môžu lekári predpísať aj lieky na uvoľňovanie svalstva, ktoré môžu pomôcť so zatínaním a škrípaním. V niektorých prípadoch môžu lekári predpísať aj antidepresíva.
Zvyčajne sa poruchy čeľuste riešia bezoperačne. Pacient môže dostať dlahu alebo chrániče, ktoré pomôžu dostať čeľusť do vhodnejšej polohy.
Pomôcť môže aj fyzioterapia či injekcie na uvoľnenie svalstva (napríklad botulotoxín).
Operácia čeľuste
V zriedkavých prípadoch môže dôjsť aj na operáciu. Môže ísť napríklad o artrocentézu, pri ktorej sa pomocou ihly odstraňujú tekutiny z kĺbu.
Pri artroskopii môže lekár pomocou trubičky zavedenej od prednej časti ucha robiť drobné zmeny v čeľustnej kosti či napraviť kĺb.
Ku klasickej otvorenej operácii sa pristupuje iba vtedy, keď nie je možná menej invazívna artroskopia. Vyžaduje si dlhý a hlboký rez.
Ako zmierniť bolesť čeľuste
Snažte sa zlepšiť prekrvenie
Lepšie prekrvenie okolia dolnej čeľuste dosiahnete pomocou teplých, prípadne studených obkladov. Ale nikdy nepoužívajte striedavo teplé a studené obklady. Obklady si prikladajte na bok čeľuste. Vyskúšajte jedny aj druhé, aby ste zistili, ktoré vám pomáhajú.
Môžete si takisto jemne masírovať okolie čeľustného kĺbu. Ak sa vám zlepší krvný obeh, budete sa cítiť lepšie.
Podoprenie čeľuste
Kúpte si chránič na zuby, taký, aký používajú boxeri. Namočte ho do teplej vody, aby zmäkol. Potom si ho vložte do úst a zahryznite, aby sa tvarom prispôsobil chrupu. Chránič spevní dolnú čeľusť a na čas zmierni ťažkosti.
Mäkká strava
Pri silných bolestiach jedzte mäkké a kašovité jedlá. Aj to môže priniesť zlepšenie.
Acylpyrín a masáž
Acylpyrín účinne potláča bolesť pri ochoreniach svalov a kĺbov. Účinky lieku ešte zvýšite, ak si budete masírovať čeľusť horúcou špongiou. Ale nezabúdajte, že acylpyrín môže u niektorých jedincov vyvolať krvácanie slizníc.
Správna poloha tela
Osoby pracujúce za písacím stolom by mali dávať pozor na správne sedenie. Nesmiete sa opierať o stôl ani si podopierať bradu. Spodná čeľusť by mala byť vždy na úrovni kľúčnej kosti. Uši nesmiete mať viac vpredu ako plecia.
Mnohí pacienti so syndrómom čeľustného kĺbu trpia aj na bolesti chrbta. Medzi týmito ťažkosťami existuje vzájomná súvislosť.
Skúste spať bez vankúša
Namiesto vankúša si dajte pod krk zrolovaný uterák, hrubý asi ako zápästie. Druhý uterák si položte pod chrbát a pod kolená si dajte vankúš. Spánok v tejto polohe – celú noc naznak – pôsobí upokojujúco na čeľuste.
Nehýbte toľko čeľusťami
Ak cítite, že čochvíľa budete zívať, snažte sa veľmi neotvárať ústa a pridržte si rukou bradu.
Neškrípte zubami
Bolesť čeľustného kĺbu trápi predovšetkým ľudí, ktorí škrípu zubami počas dňa či spánku. Príznaky zhoršuje aj zatínanie zubov. Počas dňa sa snažte vedome uvoľňovať sánku.
Zlozvyky, ktorých sa musíte zbaviť
Pacienti trpiaci na bolesť čeľustného kĺbu sa môžu aj sami pričiniť o to, aby sa zbavili ťažkostí. Akých zlozvykov sa musíte vyvarovať?
- Neležte na bruchu s hlavou obrátenou na jednu stranu.
- Nečítajte a nesledujte televíziu, ležiac pritom na chrbte s hlavou sklonenou pod veľkým uhlom.
- Nedržte telefónne slúchadlo medzi plecom a dolnou čeľusťou.
- Nepoužívajte zuby ako nástroj (napríklad odhryznutie visačiek).
- Nehryzte perá a ceruzky a iné predmety, keď ste nervózni.
- Nenoste na pleci ťažkú tašku.
- Nerobte práce, pri ktorých musíte mať zaklonenú hlavu, napr. maľovanie stopu.
- Nenoste topánky s vysokými podpätkami.