SME

Baktéria letnej vášne

Chlamýdie prichádzajú nebadane a neohrozujú iba ženy, ale aj mužov

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Kvapavka už nie je najčastejšou sexuálne prenosnou chorobou. Predstihla ju chlamýdiová infekcia. Jej zákerné baktérie preniknú dovnútra buniek, kde sa rozmnožujú, a tak následne napádajú ďalšie bunky.

Preto sa najmä teraz, v čase letných dovoleniek, ku ktorým sa viažu aj krátkodobé sexuálne dobrodružstvá, treba chrániť. Neplatí to však len pre rýchle letné lásky. Výrazne ohrozenou skupinou sú napríklad sexuálne aktívne adolescentné dievčatá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tichý priebeh

Kým kvapavka mala u žien často výrazné príznaky, chlamýdie majú tichý priebeh. U mnohých postihnutých nemajú buď žiadne príznaky, alebo sa objavia len minimálne. Podľa gynekológa Michala Klimenta dokonca až u 80 percent žien s touto infekciou príznaky chýbajú, ak sa však vyskytnú, prejavia sa po inkubačnej dobe 7 – 21 dní po nechránenom pohlavnom styku.

SkryťVypnúť reklamu

Obvykle je to zápal pošvy, výtok, pálenie pri močení. Pridružiť sa môžu aj bolesti kĺbov. Lekár upozorňuje, že hoci sa neliečená infekcia môže navonok prejaviť len mierne, vážne postihuje vnútorné pohlavné orgány ženy.

Liečiť sa musia obaja

Veľmi dôležitá je včasná diagnostika a liečba. Keďže sa ochorenie prenáša pohlavným stykom, je nevyhnutné, aby sa antibiotikami súčasne liečili obaja, prípadne aj ďalší sexuálni partneri.

V prípade chlamýdiového ochorenia budete musieť na sex zabudnúť nielen počas liečby, ale aj 4 – 6 týždňov po liečbe, pričom treba vylúčiť opakovanú nákazu stykom s úplne inou osobou.

Lekári poukazujú na to, že práve nedôslednosť v liečbe a nedodržiavanie odporúčanej životosprávy spôsobujú, že asi 20 percent pacientov sa z ochorenia nevylieči.

SkryťVypnúť reklamu

Nešpecifické príznaky

V súčasnosti sú známe tri druhy chlamýdií. Ak si vezmeme sexuálne prenosné chlamýdie, ochorenie sa vyskytuje najmä u sexuálne aktívnych mužov a žien vo veku 15 – 25 rokov. Ak sa aj prejaví, príznaky môžu byť často veľmi nešpecifické – únavnosť, pobolievanie v podbrušku či zvýšená teplota. „Častejšie sú zápaly močových ciest, ale aj krvácanie medzi menštruáciami a bolesti pri pohlavnom styku. Môže sa prejaviť aj tzv. Reiterov syndróm. Pre toto ochorenie

je charakteristický spoločný výskyt zápalu kĺbov, spojoviek oka, močovej rúry, ako i kožné zmeny. Tento komplexný príznak je však častejší u sexuálne aktívnych mladých mužov,“ upresňuje lekár.

U mužov sa príznaky ochorenia dokonca prejavujú častejšie ako u žien a to asi u 30 – 50 percent. Čo teda môže u mužov signalizovať, že majú chlamýdiovú infekciu? Gynekológ vysvetľuje, že je to napríklad tzv. nekvapavkový zápal močovej rúry, ktorý je spojený s hnisavým výtokom z penisu, pálenie pri močení, občas aj bolesti semenníkov. Niekedy sa pri chlamýdiovej infekcii môže vyskytnúť aj zápal konečníka.

SkryťVypnúť reklamu

Problém s diagnózou

Určiť diagnózu nie je jednoduché. Potvrdzuje to aj gynekológ, keď vysvetľuje, že je to preto, lebo „stanovenie diagnózy si vyžaduje špecifický odber, ktorý sa štandardne nerobí. Nie sú totiž celkom jasne stanovené štandardy, kedy sa má cenovo náročný cielený test odobrať“.

Aj to môže mať vplyv na to, že ochorenie sa výrazne šíri. Okrem toho lekár vidí problém aj v tom, že neexistuje funkčný spôsob hlásenia diagnostikovaných prípadov, aby sa mohli robiť epidemiologické opatrenia.

Riziká neliečenej infekcie

Ak sa ochorenie včas nelieči, dochádza k pomalým poruchám funkcie vnútorných pohlavných orgánov a výsledkom je sterilita alebo mimomaternicové tehotenstvo. Ak sa zápal z vnútorného genitálu šíri do brušnej dutiny, môžu sa ako dôsledok zápalu vytvárať v okolí pečene zrasty.

SkryťVypnúť reklamu

„Toto riziko hrozí až desiatim percentám postihnutých žien s chlamýdiovým zápalom vnútorných pohlavných orgánov,“ hovorí Michal Kliment. Dodáva, že ak sa chlamýdiový zápal nelieči u mužov, dôsledkom môže byť chronická chlamýdiová prostatitída a podobne ako u žien aj mužská neplodnosť.

Ako prevenciu odborníci odporúčajú sexuálnu abstinenciu a nie príliš skorý štart sexuálneho života. Dôležitým predpokladom však je, aby sa rizikové skupiny týmto naozaj riadili. Gynekológ Michal Kliment poukazuje aj na potrebu zlepšenia informovanosti, vzdelávania a kvality zdravotníckych služieb.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 835
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 949
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 556
  4. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 444
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 434
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 218
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 113
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu